Zvrat amerického přístupu k Sýrii? Bez vojáků to nepůjde, zní z Washingtonu

NÁZOR - Po měsících nekonzistentnosti Trumpova administrativa nyní učinila první krok ke zformulování jasné politiky vůči Sýrii a tamní občanské válce, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm odkazuje na řeč amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona z minulého týdne, v němž otevřeně přiznal, čemu se prezidenti Donald Trump a Barack Obama dosud snažili vyhnout.

Rozchod s dosavadní politikou

"Pro obranu naší země je klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit ten konflikt a pomoci syrskému lidu...dosáhnout nové politické budoucnosti," cituje editorial Tillersonova slova. Dodává, že podle šéfa amerického diplomatického resortu musí Spojené státy nadále vydržovat několik tisíc vojáků v zemi a pomáhat spojeneckým syrským silám udržovat kontrolu nad enklávami v jihozápadě, nedaleko izraelských a jordánských hranic, stejně jako ne severovýchodě, na hranicích Iráku a Turecka.

Washingtonský deník považuje Tillersonovo prohlášení za implicitní rozchod s americkou politikou posledních let, která se snažila o pacifikaci Sýrie primárně skrze diplomatické dohody s Ruskem. "Režim (ruského prezidenta) Vladimira Putina opakovaně porušil své slovo, podporujíc barbarské tažení syrské vlády k obnovení kontroly nad zemí silou," kritizuje americký server.

Poté, co před pár měsíci souhlasila s podporou deeskalačních zón v mnoha částech Sýrie, Moskva nyní zaštiťuje novou ofenzivu proti nim, tvrdí Washington Post. Zmiňuje i pondělní zprávy, že syrské síly opět nasadily chemické zbraně proti povstalci drženým oblastem na předměstí Damašku.

Kritici dle očekávání odviňují prezidenta Trumpa, že v Sýrii zahajuje další nekonečnou válku, poukazuje prestižní deník. Soudí však, že současná americká administrativa pouze uznala realitu - totiž že USA nedokážou zabránit obnovení al-Káidy a Islámského státu, zamezit Íránu ve výstavbě základen v Sýrii a ukončit občanskou válku, která do Evropy žene miliony uprchlíků, aniž by si udržely kontrolu nad silami a územím v zemi, jak ostatně činí Rusko a Írán.

Poučení z irácké lekce

"Jen pokud bude faktorem na bojišti, bude Washington brán vážně při snaze o naplňování mírového plánu OSN pro Sýrii - cestovní mapy volající po celonárodních demokratických volbách -, který se Rusko a režim Bašára Asada snaží pohřbít," deklaruje editorial. Dodává, že silnější americká pozice pak nevyhnutelně vyvolá protireakci zemí, které doufají v možnost formovat budoucnost Sýrie bez ohledu na zájmy Spojených států.

Za jednu z těchto zemí označuje renomovaný server Turecko, které protestuje proti faktu, že Spojenými státy podporované síly na severovýchodě Sýrie jsou tvořeny primárně Kurdy. Turecký autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan tak odpověděl zahájením ofenzivy proti další kurdské enklávě na tureckých hranicích, připomíná Washington Post. Podotýká, že tento úder tiše podporuje Rusko, které stále doufá, že přiměje Trumpa, aby se držel svého původního záměru a Sýrii opustil.   

Jak Tillerson ve svém projevu zdůraznil, takový krok by ale znamenal zopakovat chybu, kterou Spojené státy učinily v Iráku, kde předčasný odchod umožnil organizaci irácké al-Káidy přežít a nakonec se přetvořit v Islámský stát, uvádí vlivný deník.  

"Nikdo nechce sledovat americké síly zabředlé po dalších mnoho let na Blízkém východě či návrat k (jejich) masivnímu bojovému nasazení," poznamenává Washington Post. Konstatuje však, že Trumpova administrativa správně pochopila poučení, že cesta z regionu začíná seriózním a udržitelným americkým závazkem.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Rex Tillerson Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy