NÁZOR - Po měsících nekonzistentnosti Trumpova administrativa nyní učinila první krok ke zformulování jasné politiky vůči Sýrii a tamní občanské válce, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm odkazuje na řeč amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona z minulého týdne, v němž otevřeně přiznal, čemu se prezidenti Donald Trump a Barack Obama dosud snažili vyhnout.
Rozchod s dosavadní politikou
"Pro obranu naší země je klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit ten konflikt a pomoci syrskému lidu...dosáhnout nové politické budoucnosti," cituje editorial Tillersonova slova. Dodává, že podle šéfa amerického diplomatického resortu musí Spojené státy nadále vydržovat několik tisíc vojáků v zemi a pomáhat spojeneckým syrským silám udržovat kontrolu nad enklávami v jihozápadě, nedaleko izraelských a jordánských hranic, stejně jako ne severovýchodě, na hranicích Iráku a Turecka.
Washingtonský deník považuje Tillersonovo prohlášení za implicitní rozchod s americkou politikou posledních let, která se snažila o pacifikaci Sýrie primárně skrze diplomatické dohody s Ruskem. "Režim (ruského prezidenta) Vladimira Putina opakovaně porušil své slovo, podporujíc barbarské tažení syrské vlády k obnovení kontroly nad zemí silou," kritizuje americký server.
Poté, co před pár měsíci souhlasila s podporou deeskalačních zón v mnoha částech Sýrie, Moskva nyní zaštiťuje novou ofenzivu proti nim, tvrdí Washington Post. Zmiňuje i pondělní zprávy, že syrské síly opět nasadily chemické zbraně proti povstalci drženým oblastem na předměstí Damašku.
Kritici dle očekávání odviňují prezidenta Trumpa, že v Sýrii zahajuje další nekonečnou válku, poukazuje prestižní deník. Soudí však, že současná americká administrativa pouze uznala realitu - totiž že USA nedokážou zabránit obnovení al-Káidy a Islámského státu, zamezit Íránu ve výstavbě základen v Sýrii a ukončit občanskou válku, která do Evropy žene miliony uprchlíků, aniž by si udržely kontrolu nad silami a územím v zemi, jak ostatně činí Rusko a Írán.
Poučení z irácké lekce
"Jen pokud bude faktorem na bojišti, bude Washington brán vážně při snaze o naplňování mírového plánu OSN pro Sýrii - cestovní mapy volající po celonárodních demokratických volbách -, který se Rusko a režim Bašára Asada snaží pohřbít," deklaruje editorial. Dodává, že silnější americká pozice pak nevyhnutelně vyvolá protireakci zemí, které doufají v možnost formovat budoucnost Sýrie bez ohledu na zájmy Spojených států.
Za jednu z těchto zemí označuje renomovaný server Turecko, které protestuje proti faktu, že Spojenými státy podporované síly na severovýchodě Sýrie jsou tvořeny primárně Kurdy. Turecký autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan tak odpověděl zahájením ofenzivy proti další kurdské enklávě na tureckých hranicích, připomíná Washington Post. Podotýká, že tento úder tiše podporuje Rusko, které stále doufá, že přiměje Trumpa, aby se držel svého původního záměru a Sýrii opustil.
Jak Tillerson ve svém projevu zdůraznil, takový krok by ale znamenal zopakovat chybu, kterou Spojené státy učinily v Iráku, kde předčasný odchod umožnil organizaci irácké al-Káidy přežít a nakonec se přetvořit v Islámský stát, uvádí vlivný deník.
"Nikdo nechce sledovat americké síly zabředlé po dalších mnoho let na Blízkém východě či návrat k (jejich) masivnímu bojovému nasazení," poznamenává Washington Post. Konstatuje však, že Trumpova administrativa správně pochopila poučení, že cesta z regionu začíná seriózním a udržitelným americkým závazkem.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Rex Tillerson , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák