Na návrat syrských uprchlíků do vlasti je brzy, domnívá se německý prezident

Bejrút - Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes navštívil Bejrút. Při té příležitosti prohlásil, že je příliš brzy na to, aby se syrští uprchlíci vrátili do vlasti. Mezinárodní společenství by proto mělo nadále podporovat blízkovýchodní státy, které milionům uprchlíků poskytly přechodný domov, uvedl.

Steinmeier se v Bejrútu setkal se svým libanonským protějškem Michelem Aúnem. Varoval, že k repatriaci syrských uprchlíků zatím nenastaly „správné podmínky", jelikož bezpečností situace ve značných částech Sýrie stále není příznivá.

Podle OSN v tuto chvíli v Libanonu žije asi milion syrských uprchlíků, což je asi pětina populace země. Libanonská vláda uvedla, že jelikož Damašek už kontroluje velkou část Sýrie, nastal čas, aby se uprchlíci vrátili do vlasti. V částech Sýrie, včetně okolí hlavního města Damašku, pokračují boje. V jiných koutech země boje sice ustaly, ale sedm let trvající válka tam způsobila katastrofální škody a chybí investoři, kteří by finančně pomohli s poválečnou rekonstrukcí.

„Po mnoha nevyvedených pokusech (...) se nám nepodařilo zajistit v Sýrii příměří, " uvedl Steinmeier.

Německý prezident pochválil Jordánsko za pomoc statisícům uprchlíků a řekl, že kritika není na místě. „Ano mnoho se může zlepšit... Není ale spravedlivé Jordánsku něco příliš vyčítat," řekl.

Jordánsko uzavřelo své hranice se Sýrii po bombovém útoku v roce 2016. V důsledku uzavření hranice se několik desítek tisíc syrských běženců ocitlo na poušti v pohraničí, kde měli jen omezený přístup k humanitární pomoci. Podle řady organizací na ochranu lidských práv Jordánsko násilně několik set uprchlíků deportovalo.

Před setkáním se svým libanonským protějškem navštívil Steinmeier kontingent 300 německých vojáků na základně v severovýchodním Jordánsku. Němečtí vojáci v Sýrii a v Iráku podnikají průzkumné operace a pomáhají s doplňováním paliva. Steinmeier vojákům řekl, že boj proti IS byl úspěšný, ale stále je zapotřebí bojovat proti oslabeným extremistickým skupinám a zabránit jim v znovuzískání moci. Němečtí vojáci se podle něj v Jordánsku cítí vítaní a uvedli, že tam mají dobré pracovní podmínky.

„Takže to rozhodnutí bylo správné," řekl německý prezident o loňském přesunu německých vojáků z Turecka do Jordánska. Přesun se uskutečnil poté, co turecká vláda omezila k vojákům přístup.

Steinmeier rovněž navštívil nedaleký tábor Azrak, který je domovem asi 36.000 syrských uprchlíků. Při té příležitosti hovořil o tom, jak se Německo zasadilo o zajištění humanitární pomoci běžencům. Spolková republika po Spojených státech přispívá na pomoc uprchlíkům v Jordánsku nejvíce peněz.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier libanon Sýrie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy