Írán plní podmínky dohody o svém jaderném programu, konstatovala MAAE

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své čtvrtletní zprávě dnes konstatovala, že Írán neporušuje podmínky dohody o svém jaderném programu, kterou uzavřel se šesti velmocemi v roce 2015. Právě MAAE je pověřená kontrolou íránského jaderného provozu.

Írán podle materiálu v žádném sledovaném aspektu své závazky neporušil. Dopisem však agentuře oznámil, že hodlá vybudovat objekty, v nichž bude stavět námořní plavidla na jaderný pohon. Agentura si k tomuto tématu vyžádala detailnější informaci.

Podle MAAE nepřekročil Teherán dohodnuté limity zásoby nízko obohaceného uranu ani těžké vody a neobohacuje uran na více než 3,67 procent, jak stojí v dohodě. Zatímco nízko obohacený uran se používá v jaderných elektrárnách, vysoce obohacený uran má především využití při výrobě jaderných zbraní.

Dohoda s Íránem byla uzavřena po mnohaletém vyjednávání a umožnila zrušit část protiíránských sankcí. Jejím účelem je zpomalit íránský jaderný výzkum, a zabránit tak vývoji jaderné zbraně. Má však dočasnou platnost, což se nelíbí současné americké administrativě ani Izraeli, který se cítí být íránskými zbraněmi ohrožen.

Americký prezident Donald Trump chce, aby se "nedostatky" dohody napravily. USA patří k signatářům dohody stejně jako Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Tyto země jsou ale přesvědčeny, že dohoda plní svůj účel a měnit ji nechtějí.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy