Hrůzy v Sýrii: 350 tisíc identifikovaných obětí. Letěly přede mnou ruce mého bratrance, já přišel o nohy, popisuje chlapec

Damašek - V Sýrii za sedm let občanské války zahynulo přes půl milionu lidí, z nichž identifikovat se podařilo asi 350.000. UNICEF zjistil, že v Sýrii loni zemřelo ve srovnání s předchozím rokem mnohem víc dětí.

Syrská organizacr pro lidská práva (SOHR) shromažďuje údaje o mrtvých od začátku války a podrobný výčet poskytla jen u identifikovaných obětí. "Od 15. března 2011 bylo zabito 353.935 lidí," uvedla SOHR ve své bilanční zprávě. Mezi oběťmi je podle ní 106.390 civilistů a z nich 19.811 jsou děti. Podle údajů, které má k dispozici Reuters, 85 procent z půl milionu obětí zemřelo při útocích syrské armády.

SOHR uvádí, že mezi více než 106.000 civilistů je zahrnuto 19.800 dětí a 12.500 žen. Syrská armáda přišla o 63.800 vojáků a více než 58.000 jsou oběti z oddílů jejich spojenců. V řadách islámských radikálních skupin je přes 63.000 mrtvých, ostatní skupiny bojující v Sýrii mají na 62.000 obětí.

Celkově SOHR registruje 511.000 mrtvých, avšak u 158.000 nejsou známa jména.

"Při slepém a brutálním násilí bylo v roce 2017 zabito vůbec nejvíc dětí - o 50 procent více než v roce 2016," uvádí UNICEF. Podle něj může být letošní rok pro děti ještě nebezpečnější. Jen ve východní Ghútě od 18. února, kdy začaly těžké boje syrské armády proti tamním povstalcům, přišlo podle SOHR o život více než 200 dětí.

Geert Cappelaere, který řídí regionální sekci UNICEF, upozornil na těžká zranění, jež si mnoho dětí z bojů odneslo a jimž se nedostane náležité péče. Zpráva UNICEF jako příklad uvádí Sámího, který žil v jižní Sýrii a nyní je mezi uprchlíky v Jordánsku. "Šel jsem si s bratranci hrát ven do sněhu. Spadla bomba; letěly přede mnou ruce mého bratrance. Já jsem přišel o nohy," řekl Sámí.

Související

Islámský stát (ISIS)

Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu

Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.

Více souvisejících

Sýrie UNICEF děti

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 1 hodinou

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 7 hodinami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA

Dá se říct, že české hokejistky zakončily základní skupinu tak, jak ji začaly, tedy prohrou 1:5 se zámořským soupeřem. Zatímco v úvodu olympijského turnaje v Miláně svěřenkyně trenérky Carly MacLoedové prohrály s Američankami, na závěr skupiny jasně podlehly i Kanaďankám. Nadále se tak tedy ukazuje, že hokejistky USA i Kanady jsou pro Češky zatím jen těžko dosažitelným cílem.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek

Málokdo z českých fanoušků čekal, že by snad mohl být na právě probíhajících zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo k vidění nějaký úspěch v rámci mužského běžeckého lyžování. Čtvrtý soutěžní den 25. her zimní olympiády ale právě takový nečekaný úspěch přinesl, jakkoli to neskončilo cenným kovem. Senzačně na pátém místě totiž ve sprintu skončil Jiří Tuž, který už v kvalifikaci ukázal, že se s ním musí počítat až do samotného konce. Pro své již sedmé olympijské zlato si v závodě dojel Nor Johannes Klaebo. V ženském sprintu se naopak nepodařilo do finále postoupit sedmé závodnici z olympijského skiatlonu. Kateřina Janatová se do semifinále nedostala o pouhou jednu desetinu sekundy.

včera

včera

Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů

Meteorologická zima se chýlí ke svému závěru, v březnu už totiž pro meteorology začíná jaro. Teploty také mají pozvolna stoupat, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové ale nevyloučili pokles teplot pod průměr v závěru února. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy