Sýrie už neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje. Novinářky popisují, co se skutečně děje v Afrínu

Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Svobodná syrská armáda (FSA)získala kontrolu nad celým centrem města. České novinářky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová, které se zaměřují na blízký východ a které oblast opakovaně navštívily, s odkazem na své zdorje popisují, jak to ve městě vypadá.

Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín, o něž bojuje turecká armáda proti syrským Kurdům. Podle mluvčího Svobodné syrské armády (FSA), což je v tomto boji spojenec Turků, se kurdské jednotky YPG z části města stáhly. 

FSA podle mluvčího zatím nenarazila na odpor. Město je v obklíčení několik dní a uprchly z něj desítky tisíc lidí. Erdogan řekl, že celé centrum města je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. Smyslem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým.

„Od dnešního rána Sýrie už oficiálně neexistuje! Erdogan před chvílí prohlásil, že Turecko a jeho žoldáci /zčásti bojovníci Al Kajdy a ISIS/ dobyli většinu syrské provincie Afrín včetně hlavního města. Dnes už všude zavlály rudé vlajky. Město je prázdné, vesnice vypálené a na útěku z Afrínu 150 000 lidí - Kurdů, křesťanů, Arabů, Jezídů.....nechali Turkům svoje pole, sady, domy, stáda a utíkají o život,“ komentuje na sociálních sítích dění v Afrínu novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, která se zaměřuje na oblast blízkého východu.

„'Je to strašná katastrofa, jsme na cestě tři dny, nemáme dost jídla ani pití, lidé padají vysílením. Jedna paní teď rodila, musila jsem přeříznout pupeční šňůru nožem, strašný, proč nás v tom svět nechal,' řekla dnes po telefonu zdravotní sestra z nemocnice v Afrínu naší kamarádce Janě Andert, která je v oblasti. Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje, svět se dívá, nebo možná už ani nedívá. Exodus civilistů z Afrínu je o to strašnější, že tito lidé nemají kam jít,“ popisuje dění přímo ve městě novinářka.

Poukazuje také na to, že jediná cesta z Afrínu vede do Aleppa, které je pod kontrolou Asada. „A tam chtějí jeho vojáci 300-700 euro za osobu za vstup do Aleppa /máme ověřeno z více zdrojů/. Turecko dlouhodobě podporuje džihádistické skupiny v Sýrii a po celou dobu války spolupracovalo s ISIS - nezapomeňme, že právě přes Turecko na území ISIS přešlo přes 20 000 bojovníků z celého světa,“ upozornila.

Kutilová v té souvislosti kritizuje Evropskou unii i Severoatlantickou alianci. „Je ostudou NATO, že takového člena si hýčká bez kritiky a je ostudou EU, že Turecku posílá další a další miliardy na uprchlíky. Je ostudou Putina, že anexi Afrínu Edoganovi posvětil výměnou za obchod se zbraněmi. Je ostudou českých politiků včetně prezidenta, že mlčí! Kurdské milice YPG/YPJ proti kterým teď Turecko bojuje, svedly největší tíhu boje s ISIS v Sýrii. A teď je celý svět hodil přes palubu. Myslí si naivně, že boj s ISIS je konce a Kurdy nepotřebuje? Jak zoufale naivní! Turecko je živou půdou pro radikální džihád a uvidíme, co ještě Erdogan světu ukáže!“ varuje novinářka.

Další komentář přidala i novinářka, dokumentaristka a fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová, která spolu s Kutilovou v roce 2015 vydala knihu Islámskému státu na dostřel a poté její volné pokračování.

„Nad kurdským Afrínem vlaje ode dneška turecká vlajka a vlajka protureckých milic FSA. Město se úplně vylidnilo, obyvatelé se vydali na dlouhý pochod do bezpečí. YPG, kurdské milice, město předaly téměř bez odporu. Jejich situace je v Afrínu zoufalá. Převaha Turků a milicí (v nichž podle Patrica Cockburna, britského novináře zabývajícího se dlouhodobě Sýrii jsou i džihádisté z IS) je drtivá, zejména kvůli bombardování,“ shrnuje situaci v Afrínu.

I ona cituje Jana Andert, která popsala situaci na frontových liniích takto: „FSA začnou útočit. YPG samozřejmě musí odpovídat, čímž odkryjí své pozice, nad které okamžitě naletí drony nebo letadla a začnou je bombardovat."

Novinářka zdůrazňuje, že od začátku operace zemřelo 1500 příslušníků YPG a YPJ. „Podle našich odhadů mohlo být v celém Afrínu kolem 5000 kurdských bojovníků a bojovnic (po přesunu posil z Deir ez Zor). Ztráty jsou tedy více než citelné. Afrín padl a zbytek celého regionu se zřejmě přesune pod tureckou nadvládu. Zejména proto, že celý svět se mlčky dívá na tento zápas Davida s Goliášem,“ píše na facebooku.

„Nikdo Kurdům neposkytl žádnou pomoc (kromě symbolického přesunu blíže neupřesněného počtu šíitských milicí loajálních Asadovi). USA, dosavadní spojenec Kurdů ve válce proti IS, mlčí. Nepomohl vůbec ničím, naopak, zřejmě se domlouvá s Turky, že jim nebude bránit ani v zabrání Manbiče, dalšího města dobytého na IS Kurdy. Erdogan a jeho smečka se nezastaví. Netají se tím, že chce zabrat celou Rožavu, tedy území ovládané Kurdy na severu Sýrie. Žoldáci z FSA se nechali natočit, jak vyhrožují Kurdům, že jestli nepřestoupí na extrémní islám, budou sťati (zdroj: Independent). Allah Akbar! To jsou milice placené a podporované hlavním sponzorem celosvětového terorismu, tureckým prezidentem Erdoganem,“ dodala Klicperová.

Novinářky také sdílely odkaz na petici s názvem „Otevřený dopis představitelům ČR ve věci turecké vojenské agrese na severu Sýrie“, kterou prozatím podepsalo asi 2500 lidí. „Není nám to jedno a vyzýváme ještě jednou naše politické představitele, aby se proti turecké agresi vymezili. Jsme členem NATO i členem EU a obě tyto instituce zatím neukázaly nic jiného, než zbabělé mlčení a přihlížení. Tváříme se, že 150 000 lidí na útěku ze svých domovů neexistuje?“ dodává Klicperová.

Související

Muslimská žena

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická pravidla. Je to předzvěst etnického čistění, bojí se Kurdové

Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný název je Lidové obranné jednotky) před tím, než Afrin napadli Turci v lednu 2018. Změna vedení je nepříjemná pro sekulární Kurdy, protože se objevují tendence je přinutit přijmout islamistická pravidla. Bojí se, že to je jen předzvěst genocidy.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron se vložil do turecko-kurdské války v Sýrii, Ankara ho poslala k šípku

Paříž/Ankara - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setkal v Paříži s delegací syrských Kurdů. Posléze vydal Elysejský palác prohlášení, podle kterého se Francie nabídla jako zprostředkovatel rozhovorů mezi Tureckem a arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF). Ankara návrh nekompromisně odmítla.

Více souvisejících

Afrin (Sýrie) Turecká armáda Syrská krize Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy