Americké divadlo v Sýrii? Rusko má přesto problém, varuje profesor

NÁZOR - Moskva kvůli západnímu úderu na Sýrii svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN a ruský prezident Vladimir Putin v sobotu označil krok svého amerického protějšku Donalda Trumpa za "akt agrese", který bude mít ničivý dopad na celý systém mezinárodních vztahů, připomíná profesor Nikolas Gvosdev, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College. Expert na mezinárodní vztahy v komentáři pro server National Interest poukazuje, že podle ruských tvrzení byla syrská armáda schopná protivzdušnými raketami ze sovětské éry zničit desítky střel odpálených na vojenská letiště v Sýrii, navíc se šíří spekulace, že Moskva odpoví kybernetickým úderem.

Vysoce naaranžovaná akce

Ruský generál Sergej Rudskoj prohlásil, že Moskva může nyní Sýrii dodat protivzdušný systém S-300, ale navzdory nebezpeční eskalace to zatím vypadá, že celá syrská záležitost byla vysoce naaranžovaná, tvrdí profesor. Podotýká, že po několika dnech veřejných prohlášení, přesunů výzbroje a vojenského personálu a zákulisní komunikace Spojené státy, Velká Británie a Francie provedly koordinovaný, ale omezený a cílený útok.

"Cvičení bylo zřejmě ohraničeno podmínkami zachování cti - režim Bašára Asada v Sýrii spáchal veřejně prohřešek, zjevně s podporou ruského prezidenta Vladimira Putina - a v odpovědi na tento prohřešek byl vykonán trest a zaplacena cena," shrnuje odborník. Dodává, že deklarací "mise splněna" - ač jde o spornou frázi, protože se sotva jednalo o misi - dává Trump zároveň najevo, že nemá zájem zaplést se v Sýrii nad rámec omezeného kontingentu na východě země, který pomáhá v ničení zbytků chalífátu Islámského státu.

Trump podle Gvosdeva jistým způsobem přejal strategii izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pro Sýrii - podnikat rozhodné, ale cílené akce kdykoliv je vývoj v zemi považován za nepřijatelný, ale zároveň odmítat eskalaci nad rámec samostatných, jasně definovaných vojenských akcí.

Byla tedy podniknuta vojenská, ale omezená akce, která nikterak necílila na ruské objekty, minimalizovala výhled na přímý střet s Moskvou a americká vláda důrazně opakovala, že jde o jednorázovou odvetu za konkrétní nasazení chemických zbraní, nikoliv součást trvalejšího amerického angažmá, vysvětluje expert.   

"Jak vážné škody (syrský) režim utrpěl?" ptá se profesor. Konstatuje, že sice byla poškozena část režimní infrastruktury, která slouží k vedení války proti opozici, avšak úder zřejmě nebyl tak silný, aby bylo ohroženo Asadovo tažení a pokud syrský režim, který je na cestě k zničení posledních povstaleckých bašt v okolí Damašku, nebude k ovládnutí těchto oblastí již potřebovat zbraně na bázi chlóru coby nástroje teroru a zastrašování, pak se zdá, že USA a jejich spojenci nehodlají dále zasahovat.

Mnoho nejasných otázek

Otázkou podle odborníka zůstává, jak úspěšný byl úder tváří v tvář ruské protivzdušné obraně. Občas se spekuluje, že pokud v Sýrii útočí Izrael, jeho akcím předchází konzultace s Kremlem upřesňující, co bude zasaženo a proč, poukazuje Gvosdev. Předpokládá, že francouzský prezident Emmanuel Macron ostatně nevolal před víkendovým útokem svému ruskému protějšku kvůli počasí.

Útok je z pohledu Moskvy pochopitelně negativní, zdůrazňuje profesor. Připomíná, že Rusko se buď podvolilo západnímu tlaku a úder připustilo, což vypadá špatně v rámci veřejné diplomacie, anebo se neprokázala kvalita vychvalovaného protivzdušného systému S-400 a možní zákazníci, například Turecko a Čína, mohou znovu zvážit, za chtějí utratit své nemalé peníze za "ruského bílého slona".

Není jasné, zda Rusko nechá tento úder vyšumět, jak učinilo v případě loňského amerického útoku, nebo bude nějak reagovat a riskovat eskalaci, podotýká odborník. Stejně tak klade otázku, zda úder vyslal dostatečné varování Íránu ohledně schopnosti Spojených států zasáhnout cíl, pokud se rozhodnou.

"Vyvodí Teherán z této události závěr, že musí brát vážně americké obavy ze svého chování, či jí bude vnímat jako Trumpův výbuch vzteku, který neukázal americkou schopnost vytvářet do budoucna trvalejší tlak?" ptá se Gvosdev. Dodává, že Rusko v širší perspektivě také zhodnotí, co útok vypovídá o americké připravenosti potlačovat ruský vliv v regionu.

Spojené státy "něco udělaly" v reakci na Asadův čin, který vyvolal pobouření, a nemusí to být zrovna to, co syrská opozice a někteří členové amerického kongresu chtěli, přesto Trump dostál svým hrozbám a byť explicitně další úder nevyloučil - pokud bude opět přesvědčen o vině Damašku za další nasazení chemických zbraní -, zřejmě nemá zájem zajít dále, vysvětluje expert. Konstatuje, že nyní je míč na straně Moskvy a musíme si počkat, jaká bude její reakce.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Rusko USA (Spojené státy americké) Rakety S-400

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy