Na Blízkém východě dochází k znepokojivému fenoménu. Začínají selhávat antibiotika

San'á - Zatímco válka v Sýrii zvláště po posledním událostech dominuje mediální krajině, jemenská válka zůstává mimo zájem veřejnosti i světových politiků. V dlouhodobějším horizontu však může být mnohem důležitější. Může totiž odtud přijít epidemie rezistence vůči obvykle používaným antibiotikům, varuje novinář specializující se na veřejné zdraví, Sam Loewenberg, na stránkách New York Times.

Loewenberg zmiňuje případ mladého zraněného jemenského muže. Jeho rána silně zapáchala, jasný znak infekce. Žádná léčiva ale nezabírala. Ošetřující Lékaři bez hranic jej museli odvést na prozkoumání do své laboratoře, jediné v zemi. Po odebrání krve zjistili, že se u něj bakterie Acinetobacter baumannii, zajišťující imunitu vůči většinu typu antibiotik.

Nejedná se o ojedinělý případ. V Jemenu začíná být běžné, že si lidé vytvoří rezistenci vůči antibiotikům prostřednictvím např. zahnízděné kulky či znečistěného písku. Zmíněný muž mohl být zachráněn jen za pomoci specializovaných antibiotik, zřídka užívaných pro jejich nebezpečné vedlejší důsledky.

Hrozba imunity vůči léčivým prostředkům se čas od času objeví v médiích, kde lékaři varují před přílišným užíváním antibiotik, které povede k vytvoření rezistentních protilátek zabraňujícím jejich užitečnosti. Přesto, podotýká, Loewenberg, tato možnost zůstala spíše na rovině teorie než že by skutečně docházelo k masivnímu utváření protiantibiotických látek.

V Jemenu se ale tato noční můra lékařů stává pomalu, ale jistě realitou. Dochází k návratu dob, kdy bylo možné běžně zemřít na dnes banální nemoci. Vrací se ale i kruté aspekty dřívějších válek, kdy tím pravým zabijákem nebyli vojáci ani zbraně, ale nemoci vypuštěné ze svých klecích vlivem válečného běsnění a hrozivých podmínek, které jsou s ním spjaté – nedostatečná hygiena, stísněné podmínky k životu, zranění náchylná k infekcím aj.

Ačkoliv tyto problémy jsou zvláště viditelné v Jemenu, existují i v jiných končinách konflikty stiženého Blízkého východu. O rezistencích vůči antibiotikům se zmiňují zprávy ze Sýrie a Iráku, ale i z zemích s rozsáhlou přítomností uprchlíků, jako je Jordánsko.

Nejsou to jen uprchlíci, odkud by se mohla tato potenciální „nákaza“ dostat do západního světa. Podle některých zpráv se příznaky imunity vůči většině známých a užívaných antibiotikům objevují i mezi americkými vojáky působících v těchto válečných oblastech. Jako civilní obyvatelstvo, i vojáci se vysykují v těch samých podmínkách, které přispívají k šíření této epidemie: špatná hygiena, nadužívání antibiotik a léčba ve vícero zařízeních. Tato hrozba se stala natolik naléhavou, že americká armáda v roce 2009 spustila program na vyřešení tohoto palčivého problému.   

Proč zrovna Jemen?

Před válkou měl Jemen fungující, i když křehký zdravotní systém. Vyznačoval se vysokou dostupností nepředepsaných antibiotik. Podle údajů studie z roku 2014 používaly antibiotika bez předpisu 78% lidí v Jemenu. Pro srovnání, v Saúdské Arábii je to 48% populace. Hlavním výrobcem antibiotik, a to jak pro sebe, tak pro vývoz, byla Sýrie.

Válka učinila z této problematické dostupnosti učiněnou katastrofu, je přesvědčen Loewenberg. Jemenští lékaři jsou navyklí používat antibiotika i při těch nejmenších infekcí. V kombinaci s ohromným počtem zraněných vzniká takto nová generace multidrogově rezistentních bakterií, upozorňuje Nagwan Mansoor, hlavní lékař Lékařů bez hranic.

V Jemenu se následkem toho objevují nemoci, které se zdály být součástí minulosti jako je cholera, která v Jemenu roste nejrychleji v historii vůbec a zasáhla už více než milión lidí. Vzrůstá také výskyt záškrtu.

Jemen je často přehlížen veřejností z několika důvodů. Na rozdíl od Sýrie si zde nemohou občané (nejenom) západních zemích najít „tu svoji“ stranu, představující „síly dobra“ stojících proti „silám zla“, jak se tomu často děje u konfliktu v Sýrii. Jemenská občanská válka je velmi zmatená a pro západního diváka takřka nesrozumitelná. Na rozdíl od Sýrie odtud také do Evropy a USA neproudí zástupy uprchlíků, kteří by ze vzdálené války učinily konkrétní, aktuální situaci, kterou je třeba řešit. To se však může kdykoliv změnit. Podle odborníků Jemen, trpící velkým nedostatkem vody, může stát v čele a být zdrojem klimatické uprchlické vlny.  

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen antibiotika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy