Na Blízkém východě dochází k znepokojivému fenoménu. Začínají selhávat antibiotika

San'á - Zatímco válka v Sýrii zvláště po posledním událostech dominuje mediální krajině, jemenská válka zůstává mimo zájem veřejnosti i světových politiků. V dlouhodobějším horizontu však může být mnohem důležitější. Může totiž odtud přijít epidemie rezistence vůči obvykle používaným antibiotikům, varuje novinář specializující se na veřejné zdraví, Sam Loewenberg, na stránkách New York Times.

Loewenberg zmiňuje případ mladého zraněného jemenského muže. Jeho rána silně zapáchala, jasný znak infekce. Žádná léčiva ale nezabírala. Ošetřující Lékaři bez hranic jej museli odvést na prozkoumání do své laboratoře, jediné v zemi. Po odebrání krve zjistili, že se u něj bakterie Acinetobacter baumannii, zajišťující imunitu vůči většinu typu antibiotik.

Nejedná se o ojedinělý případ. V Jemenu začíná být běžné, že si lidé vytvoří rezistenci vůči antibiotikům prostřednictvím např. zahnízděné kulky či znečistěného písku. Zmíněný muž mohl být zachráněn jen za pomoci specializovaných antibiotik, zřídka užívaných pro jejich nebezpečné vedlejší důsledky.

Hrozba imunity vůči léčivým prostředkům se čas od času objeví v médiích, kde lékaři varují před přílišným užíváním antibiotik, které povede k vytvoření rezistentních protilátek zabraňujícím jejich užitečnosti. Přesto, podotýká, Loewenberg, tato možnost zůstala spíše na rovině teorie než že by skutečně docházelo k masivnímu utváření protiantibiotických látek.

V Jemenu se ale tato noční můra lékařů stává pomalu, ale jistě realitou. Dochází k návratu dob, kdy bylo možné běžně zemřít na dnes banální nemoci. Vrací se ale i kruté aspekty dřívějších válek, kdy tím pravým zabijákem nebyli vojáci ani zbraně, ale nemoci vypuštěné ze svých klecích vlivem válečného běsnění a hrozivých podmínek, které jsou s ním spjaté – nedostatečná hygiena, stísněné podmínky k životu, zranění náchylná k infekcím aj.

Ačkoliv tyto problémy jsou zvláště viditelné v Jemenu, existují i v jiných končinách konflikty stiženého Blízkého východu. O rezistencích vůči antibiotikům se zmiňují zprávy ze Sýrie a Iráku, ale i z zemích s rozsáhlou přítomností uprchlíků, jako je Jordánsko.

Nejsou to jen uprchlíci, odkud by se mohla tato potenciální „nákaza“ dostat do západního světa. Podle některých zpráv se příznaky imunity vůči většině známých a užívaných antibiotikům objevují i mezi americkými vojáky působících v těchto válečných oblastech. Jako civilní obyvatelstvo, i vojáci se vysykují v těch samých podmínkách, které přispívají k šíření této epidemie: špatná hygiena, nadužívání antibiotik a léčba ve vícero zařízeních. Tato hrozba se stala natolik naléhavou, že americká armáda v roce 2009 spustila program na vyřešení tohoto palčivého problému.   

Proč zrovna Jemen?

Před válkou měl Jemen fungující, i když křehký zdravotní systém. Vyznačoval se vysokou dostupností nepředepsaných antibiotik. Podle údajů studie z roku 2014 používaly antibiotika bez předpisu 78% lidí v Jemenu. Pro srovnání, v Saúdské Arábii je to 48% populace. Hlavním výrobcem antibiotik, a to jak pro sebe, tak pro vývoz, byla Sýrie.

Válka učinila z této problematické dostupnosti učiněnou katastrofu, je přesvědčen Loewenberg. Jemenští lékaři jsou navyklí používat antibiotika i při těch nejmenších infekcí. V kombinaci s ohromným počtem zraněných vzniká takto nová generace multidrogově rezistentních bakterií, upozorňuje Nagwan Mansoor, hlavní lékař Lékařů bez hranic.

V Jemenu se následkem toho objevují nemoci, které se zdály být součástí minulosti jako je cholera, která v Jemenu roste nejrychleji v historii vůbec a zasáhla už více než milión lidí. Vzrůstá také výskyt záškrtu.

Jemen je často přehlížen veřejností z několika důvodů. Na rozdíl od Sýrie si zde nemohou občané (nejenom) západních zemích najít „tu svoji“ stranu, představující „síly dobra“ stojících proti „silám zla“, jak se tomu často děje u konfliktu v Sýrii. Jemenská občanská válka je velmi zmatená a pro západního diváka takřka nesrozumitelná. Na rozdíl od Sýrie odtud také do Evropy a USA neproudí zástupy uprchlíků, kteří by ze vzdálené války učinily konkrétní, aktuální situaci, kterou je třeba řešit. To se však může kdykoliv změnit. Podle odborníků Jemen, trpící velkým nedostatkem vody, může stát v čele a být zdrojem klimatické uprchlické vlny.  

Související

Více souvisejících

Jemen antibiotika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy