Údery na Sýrii: Hlavně alibi pro Trumpa, ale Asad bude opatrnější, tvrdí analytik

Londýn – Čeho vlastně dosáhly spojenecké útoky na syrská vojenská zařízení? Podařilo se západním zemím „potrestat“ Bašára Asada za údajné použití bojového plynu? A je vůbec americká strategie vůči Sýrii smysluplná? Na tyto otázky odpovídal britský bezpečnostní analytik.

Podle britského analytika H. A. Hellyera ukázal sobotní spojenecký útok na Sýrii v plné nahotě nekonzistentnost strategie s níž západní země přistupují k řešení syrského konfliktu. Hellyer to řekl v rozhovoru pro web Atlantic Council.

Podle něj se také západní vlády nedostatečně starají o osud syrských civilistů. Hellyer tvrdí, že je to sice ostudné, ale je to tak. Nepředpokládá navíc, že by se tento přístup v brzku změnil. Zejména ne, pokud jde o USA. Připomněl totiž, že tamní Trumpova administrativa trvale odmítá přijmout syrské uprchlíky.

Rovněž se nedomnívá, že by takovýto jednorázový útok nějak zmařil nebo zkomplikoval dlouhodobé plány a záměry syrského prezidenta  Bašára Asada. Podle něj údery na syrské vojenské cíle poslouží hlavně k tomu, že Donald Trump teď může říci, že se pokusil udělat alespoň něco.

Otázkou nadále zůstává i to, na kolik sobotní údery zmenšily Asadovu schopnost použít chemické zbraně i v budoucnu. Podle Hellyera je teď menší pravděpodobnost, že by v Sýrii došlo k plynovým útokům. Jednak kvůli samotným spojeneckým úderům a také proto, že se zřejmě přeci jen podařilo Asada částečně zastrašit.

Analytik rovněž nepředpokládá, že by některá z regionálních mocností v důsledku útoků podnikla nějaké výraznější kroky. Připomněl přitom, že Turecko útoky schvalovalo, stejně jako Saudská Arábie nebo Izrael, zatímco například Írán je ostře odsoudil.    

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Bašár Asad Sýrie Donald Trump Syrská krize

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

Izrael dá brzy zelenou ofenzivě do Rafáhu. Satelitní snímky odhalily přípravy

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy