NÁZOR - Páteční útok na Sýrii ze strany USA, Británie a Francie vyvolal širokou diskuzi. Podle jedněch to bylo nutné opatření proto, aby Asad přestal s chemickými útoky. Podle jiných tím však americký prezident Donald Trump pouze zbytečně provokuje a počíná si stejně agresivně jako jím kritizovaní předchůdci. Podle Ilana Goldenberga, ředitele Bezpečnostního programu Blízkého východu Centra pro novou americkou bezpečnost a bývalého pracovníka Pentagonu, Trump udělal dobře, když se rozhodl zaútočit na Asada – neudělá však dobře, pokud v tom bude nyní pokračovat, tvrdí ve svém komentáři pro respektovaný magazín Politico.
Goldenberg je dlouhodobým zastáncem většího amerického vojenského zapojení v Sýrii. Tvrdí, že ačkoliv souhlasil většinou s Obamovou politikou, v názorech na Sýrii se s ním rozcházel. Požadoval, aby USA více pomáhaly tzv. umírněné opozici prostřednictvím agresivního ozbrojování a útočily na Asada raketovými údery. Obama, který si postavil politiku na snaze neopakovat invaze svého předchůdce, se k takovému kroku neodhodlal a to ani když Asad měl chemickým útokem překročit „rudou linii.“
Trump do určité míry pokračuje v tomto trendu nearanžování se v mimoamerických záležitostech, který je taktéž založen na kritice jeho předchůdce. Např. dva týdny před rozhodnutím uskutečnit útok na Sýrii řekl, že americká vojska odejdou ze Sýrie. Zároveň ale Trump kritizoval Obamu za jeho váhavé jednání v případě syrské krize a rozhodl se zaujmout tvrdší pozici v těch případech, kdy Asad údajně překročí „rudou linii“. Učinil jak v dubnu 2017, tak opět v dubnu tento rok.
Za obě tyto akce Goldenberg Trumpa chválí. „Byl to omezený úder, s omezenými riziky, určený k dosažení jasného a omezeného cíle – odrazení Asada (od) použití chemických zbraní,“ tvrdí s tím, že jako takový splnil svůj účel.
Goldenberg však nemůže podporovat to, o čem se nyní mluví a co by v případě pokračujících chemických útoků mohlo získat zelenou – a sice mnohem širší a dlouhodobější ostřelování vícero továren Asadova režimu. Podle Goldenberga by taková taktika výrazně navyšovala možnost nepředvídaného a neúmyslného zabití ruských vojáků, což by mohlo vyvolat ze strany Ruska odvetnou akci, potencionálně kulminující do války. Takový přístup nemá žádný smysl, pokud by na stole byl komplexní, propracovaný, širší strategický plán – a ten se nezdá, že by existoval, domnívá se Goldenberg.
Argument pro dlouhodobější a nákladnější válečnou operaci zní, že páteční útok Asada nezastaví od používání chemických zbraní a proto je třeba mu důkladně ukázat, že toto je skutečně rudá linie. Podle Goldenberga je to ale mylná hypotéza. Asad při likvidaci opozice se spoléhá jen minimálně na chemické útoky, spíše využívá bomby, dělostřelbu a letadlové údery. Západ přitom se většinou díval stranou. V případě chemických zbraní Západ ukázal své intence, Rusko dohlédne, aby si začal Asad dávat pozor, není proto třeba kvůli nim riskovat válku, tvrdí Goldenberg.
Podle některých hlasů USA musely zaútočit, aby Donald Trump neztratil svoji tvář a neukázal se v očích Asada a Ruska slabý tím, že v jednu chvíli hrozí „ohněm a hněvem“, pokud Asad nepřestane používat chemické útoky a v následující se rozhodne neudělat nic. Podle Goldenberga však, pokud USA usilují o důvěryhodnost v očích svých spojenců i nepřátel, by neměly pod Trumpem zpochybňovat NATO či odejít z Pařížské dohody a v neposlední řadě- dodává poněkud žertovně Goldenberg – neměly vůbec zvolit Trumpa jako amerického prezidenta.
Podle Goldenberga by USA mohly přistoupit k větší vojenské akci jen za předpokladu, že to poslouží jako páka na vyjednání podmínek pro stabilizaci země a k zamezení opětovného růstu IS, využívajícího bezpečnostního vakua v zemi. Taková akce by ale musela být autorizována kongresovým zákonem AUMF (Authorization for Use of Military Force).
Skutečnost je však taková, že pokud mělo k větší vojenské akci dojít, mělo se tak stát ještě před zapojením Ruska v roce 2015. Nynější vojenské možnosti by s největší pravděpodobností jen prodloužily utrpení syrského lidu. Je smutnou realitou Sýrie, že Asad a jeho spojenci Rusko a Írán syrskou občanskou válku vyhráli, smutní Goldenberg.
10. dubna 2025 9:31
Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
Související

Proč Američané útočili v Sýrii? Analytici mají další překvapivé vysvětlení

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu
útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Sýrie , Donald Trump , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 1 hodinou

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 2 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 3 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 5 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 5 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 6 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 12 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera
Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury.
Zdroj: Libor Novák