Sýrie: Největší a nejdůležitější konflikt 21. století? Výsledek války může hrát roli i za dalších sto let

Konflikt v Sýrii dnes nejen svojí velikostí ale i důležitostí dalece přesahuje oblast blízkého východu. Protože jsou do něj zapojeny největší mocnosti světa, fakticky se jedné o konflikt globální, který bude ve svých důsledcích ovlivňovat nejen Blízký východ, ale celý svět po desítky let, upozorňuje ve své analýze pro nationalinterest.org Seth J. Frantzman

Podle Frantzmana přináší konflikt v Sýrii mnoho nových prvků. Vedle testů nových zbraní si zde mocnosti vyzkoušely i nové typy zcela účelové spolupráce, nové podoby spojenců a klientů, které ve válce používaly a nové mocenské modely. Především však konflikt překreslil mocenskou mapu regionu, tak jak byla vytvořena již po 1. světové válce. Válku lze rozdělit na několik fází.

Na počátku povstání v Sýrii vycházelo z takzvaného arabského jara a neozbrojení rebelové byli Asadem rozprášeni. Roku 2012 však Katar a Saudská Arábie dodali rebelům zbraně a konflikt se rozhořel naplno. K první eskalaci a možnosti zapojení amerických jednotek došlo v roce 2013, kdy režim Bašára Asada poprvé použil chemické zbraně. Po diplomatickém zásahu Ruska však k intervenci nedošlo a Američané se omezili na podporu „svých“ povstalců. Do další fáze se konflikt dostal v roce 2014, kdy vznikl tzv. Islámský stát, řízený radikály a teroristy. Proti tomu se zcela účelově spojili všechny zainteresované síly, a to nejen místní tedy Asad se sekulární rebelové, ale i jejich zahraniční spojenci v čele s USA, Ruskem a Íránem.

Změnu situace na bojišti přinesl rok 2015, kdy do války přímo vstoupilo Rusko a fakticky změnilo běh konfliktu ku prospěchu Asada, který znovu začal dobývat ztracená území Sýrie a vytlačovat nejen IS ale i západem podporované rebely. Zatím k poslednímu zvratu – pokud vynecháme americké bombardování, které na situaci nemělo žádný vliv, došlo letos v lednu, kdy turecké jednotky vstoupily do severní Sýrie a pacifikují zde kurdské povstalce.

Jak je z výše popsaného vidět, především se přestalo hrát, pokud vynecháme islamistický terorismus, na jakoukoliv ideologickou notu a státy a organizace jsou schopny se zcela pragmaticky dohodnout na podpoře, pokud je to v jejich zájmu. Symbolem toho je turecko-iránské sblížení, ke kterému došlo během války, kdy si obě země, mezi kterými po mnoho let panovala silná rivalita, v Sýrii rozdělily sféry vlivu a díky tomu se jim podařilo i dohodnout na některých sporných bodech v jejich mezistátní politice.

Všechny mocnosti se snaží prosadit své cíle. Cíle Turecka, Ruska a Íránu jsou kompatibilní a Bašár Asad jim může vyjít vstříc. Navíc dovolují těmto zemím v Sýrii plně kooperovat. Turecko chce zabezpečit svoji jižní hranici a potlačit kurdské rebely. Zároveň chce návrat syrských uprchlíků domů. Těch je v Turecku několik milionů a představují problém bezpečnostní a sociální problém. Rusko chce posílit svůj vliv na blízkém východě a udržet si v zemi své dvě základny. Irán by rád získal bezpečný koridor ke Středozemnímu moři, kde by mohl vybudovat své mocenské pozice nejen jako páku vůči USA a NATO ale i proti Izraeli, pokud by došlo k případnému konfliktu. Všechny tyto plány jdou proti zájmům USA.

Je proto překvapivé, že samy Spojené státy se z oblasti po porážce jimi podporovaných rebelů téměř stáhly. V zemi zbývá zhruba posledních 2000 poradců a to především na kurdském území. USA to staví do nebezpečné pozice. Bude si muset vybrat mezi Kurdy a Tureckem, které má druhou největší armádu. Dá se proto předpokládat, že se USA z konfliktu úplně stáhnou a přenechají tak strategickou oblast svým mocenským konkurentům. To bude podle  Frantzmana, který již dnes považuje syrský konflikt za globální, chyba. Výsledky konfliktu budou hrát svojí roli totiž možná dalších sto let, dodává.    

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy