Konflikt v Sýrii dnes nejen svojí velikostí ale i důležitostí dalece přesahuje oblast blízkého východu. Protože jsou do něj zapojeny největší mocnosti světa, fakticky se jedné o konflikt globální, který bude ve svých důsledcích ovlivňovat nejen Blízký východ, ale celý svět po desítky let, upozorňuje ve své analýze pro nationalinterest.org Seth J. Frantzman
Podle Frantzmana přináší konflikt v Sýrii mnoho nových prvků. Vedle testů nových zbraní si zde mocnosti vyzkoušely i nové typy zcela účelové spolupráce, nové podoby spojenců a klientů, které ve válce používaly a nové mocenské modely. Především však konflikt překreslil mocenskou mapu regionu, tak jak byla vytvořena již po 1. světové válce. Válku lze rozdělit na několik fází.
Na počátku povstání v Sýrii vycházelo z takzvaného arabského jara a neozbrojení rebelové byli Asadem rozprášeni. Roku 2012 však Katar a Saudská Arábie dodali rebelům zbraně a konflikt se rozhořel naplno. K první eskalaci a možnosti zapojení amerických jednotek došlo v roce 2013, kdy režim Bašára Asada poprvé použil chemické zbraně. Po diplomatickém zásahu Ruska však k intervenci nedošlo a Američané se omezili na podporu „svých“ povstalců. Do další fáze se konflikt dostal v roce 2014, kdy vznikl tzv. Islámský stát, řízený radikály a teroristy. Proti tomu se zcela účelově spojili všechny zainteresované síly, a to nejen místní tedy Asad se sekulární rebelové, ale i jejich zahraniční spojenci v čele s USA, Ruskem a Íránem.
Změnu situace na bojišti přinesl rok 2015, kdy do války přímo vstoupilo Rusko a fakticky změnilo běh konfliktu ku prospěchu Asada, který znovu začal dobývat ztracená území Sýrie a vytlačovat nejen IS ale i západem podporované rebely. Zatím k poslednímu zvratu – pokud vynecháme americké bombardování, které na situaci nemělo žádný vliv, došlo letos v lednu, kdy turecké jednotky vstoupily do severní Sýrie a pacifikují zde kurdské povstalce.
Jak je z výše popsaného vidět, především se přestalo hrát, pokud vynecháme islamistický terorismus, na jakoukoliv ideologickou notu a státy a organizace jsou schopny se zcela pragmaticky dohodnout na podpoře, pokud je to v jejich zájmu. Symbolem toho je turecko-iránské sblížení, ke kterému došlo během války, kdy si obě země, mezi kterými po mnoho let panovala silná rivalita, v Sýrii rozdělily sféry vlivu a díky tomu se jim podařilo i dohodnout na některých sporných bodech v jejich mezistátní politice.
Všechny mocnosti se snaží prosadit své cíle. Cíle Turecka, Ruska a Íránu jsou kompatibilní a Bašár Asad jim může vyjít vstříc. Navíc dovolují těmto zemím v Sýrii plně kooperovat. Turecko chce zabezpečit svoji jižní hranici a potlačit kurdské rebely. Zároveň chce návrat syrských uprchlíků domů. Těch je v Turecku několik milionů a představují problém bezpečnostní a sociální problém. Rusko chce posílit svůj vliv na blízkém východě a udržet si v zemi své dvě základny. Irán by rád získal bezpečný koridor ke Středozemnímu moři, kde by mohl vybudovat své mocenské pozice nejen jako páku vůči USA a NATO ale i proti Izraeli, pokud by došlo k případnému konfliktu. Všechny tyto plány jdou proti zájmům USA.
Je proto překvapivé, že samy Spojené státy se z oblasti po porážce jimi podporovaných rebelů téměř stáhly. V zemi zbývá zhruba posledních 2000 poradců a to především na kurdském území. USA to staví do nebezpečné pozice. Bude si muset vybrat mezi Kurdy a Tureckem, které má druhou největší armádu. Dá se proto předpokládat, že se USA z konfliktu úplně stáhnou a přenechají tak strategickou oblast svým mocenským konkurentům. To bude podle Frantzmana, který již dnes považuje syrský konflikt za globální, chyba. Výsledky konfliktu budou hrát svojí roli totiž možná dalších sto let, dodává.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Bašár Asad , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák