Připravuje Rusko velkou odvetu? Do Sýrie dorazila tajemná zásilka

Damašek - Útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii vyvolal mezi Rusy, spojenci Bašára al- Asada, hluboké rozhořčení. Celý svět s napětím čeká, zda-li Rusko odpoví na dle jejich vyjádření válečnou provokaci vlastní odvetnou akcí. Zatím zdá, že se k ničemu velkému nechystá, ale to může být jen zdání. Do Sýrie podle zjištění australského zpravodajského serveru news.com.au dorazila pečlivě skrývaná zásilka.

Podle nepotvrzených zpráv, připluly k ruské námořní základně Tartus na pobřeží Sýrie nákladní lodě. Provládní zdroje uvádí, že vykládání jejich nákladu se děje za velmi nezvyklých opatření pod ochranou kouře a aerosolového plynu určeného k zablokování družicových a dronových senzorů.

Co je jejich obsahem, není známo. Provládní zdroje spekulují, že to mohou být pokročilé střely S-300, radary a přepravní stroje. Ačkoliv tyto zbraně nepatří k nejmodernějšímu ruskému vybavení, pro účely sestřelování nepřátelských letadel, amerických a speciálně izraelských, postačí a významně zvýší bojeschopnost syrského režimu.

Rusko již údajně prodalo S-300 do Íránu. Posílení Sýrie o tyto zbraně činí velmi velké starosti Izraeli. Írán je jeho hlavní nepřítel a Izrael více než USA provádí letecké nálety v Sýrii, jejichž cílem má být zabránění tomu, aby se Írán, případně jím podporovaný libanonský Hizballáh, dostal blíže k hranicím Sýrie s Izraelem.

Pokud by S- 300 se dostaly do rukou syrského režimu, podle izraelských bezpečnostních analytiků a bývalých úředníků obrany existuje jediná možná reakce ze strany židovského státu: okamžitě je vyhodit do vzduchu. Vzhledem k již nyní velmi napjatým vztahům v Sýrii to jen může přispět k otevření hlubšího vojenského konfliktu.

Bývalý šéf vojenské zpravodajství Amos Yadlin, jenž byl také jedním z izraelských pilotů, kteří v roce 1981 zničili irácký jaderný reaktor Osirak, tvrdí, že rozmístění S-300 v Sýrii dělá Izraeli starosti už po dobu dvou desetiletí. Podle jeho informací mají izraelské letecké síly už připravené plány na eliminování této hrozby.

Ačkoliv stojí v Sýrii na opačných stranách barikády, Izrael a Rusko mají otevřené diplomatické vztahy. Izraeli to umožňovalo uplatňovat v Sýrii svou leteckou převahu bez obav, že by Rusko mohlo zasáhnut. V roce 2013 se Izraeli povedlo přesvědčit Putina, aby zmrazil prodej tohoto druhu vojenského vybavení do Íránu. V té době ale Putin též řekl, že pokud USA zaútočí, bude zřejmě muset Rusko jednat, připomíná server The Bloomberg.

Pokud jsou zprávy o dodávkách S-300 pravdivé, pak se Putin zřejmě rozhodl, že je skutečně třeba jednat. Hodiny po útoku, náčelník operačního oddělení generálního štábu ruské armády, generálmajor Sergej Rudskoj prohlásil, že Rusko „přehodnotí",zda dodá leteckou obranu Asadovi. Ministr zahraničí Sergej Lavrov o dva dny později řekl, že je třeba oživit tuto možnost, protože Rusko cítí, že musí udělat vše proto, aby pomohlo syrskému režimu „odrazit agresi.“

Podle některých ruských analytiků ale ruská vláda spíše bude využít hrozby dodání střel k odstrašení Izraele a k lepšímu vyjednávání o jeho (ne)akcích v Sýrii. Podle Eleny Suponinové, expertky na Blízký východ z Ruského institutu strategických studií, který radí Kremlu, by dodávka mohla způsobit velké napětí v oblasti, vzhledem k očekávané izraelské reakci. Podle ní stačí, když Rusko dodá Sýrii pouze takové systémy protiletecké obrany, které nebudou tolik provokativní a Izrael je nebude vnímat jako velkou hrozbu.

Nicméně, i staré sovětské systémy protiletecké obrany, které Rusko nyní používá, dokáží Izrael potrápit. V únoru se podařilo syrské armádě sestřelit izraelskou stíhačku F-16. Syrská armáda i Rusko se pyšní tím, že ze 100 raket vystřelených spojeneckými silami v sobotu jich dokázala syrská protiletecká obrana dvě třetiny zachytit.

Jeremy Binnie, editor pro Blízký východ a Afriku z týdeníku Jane's Defense Weekly, je přesvědčen o tom, že Sýrie už má nějaké dobré protiletecké systémy krátkého a středního rozsahu. S dodávkami ruských systému by mohly vládní síly vytvořit komplexní, vícevrstvý vzduchový oblouk nad zemí. Ruští analytici nicméně poukazují na to, že ačkoliv S-300 jsou sice mocným, nikoliv všemocným nástrojem. Izrael by se nicméně musel více snažit, pokud by došlo k jeho aplikaci. Zřejmě by použil USA vyvinuté stíhačky F-35, považované za nejlepší bojové letadlo současnosti, myslí si Binnie.  

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Rusko útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Vojenská letadla Izrael

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy