Připravuje Rusko velkou odvetu? Do Sýrie dorazila tajemná zásilka

Damašek - Útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii vyvolal mezi Rusy, spojenci Bašára al- Asada, hluboké rozhořčení. Celý svět s napětím čeká, zda-li Rusko odpoví na dle jejich vyjádření válečnou provokaci vlastní odvetnou akcí. Zatím zdá, že se k ničemu velkému nechystá, ale to může být jen zdání. Do Sýrie podle zjištění australského zpravodajského serveru news.com.au dorazila pečlivě skrývaná zásilka.

Podle nepotvrzených zpráv, připluly k ruské námořní základně Tartus na pobřeží Sýrie nákladní lodě. Provládní zdroje uvádí, že vykládání jejich nákladu se děje za velmi nezvyklých opatření pod ochranou kouře a aerosolového plynu určeného k zablokování družicových a dronových senzorů.

Co je jejich obsahem, není známo. Provládní zdroje spekulují, že to mohou být pokročilé střely S-300, radary a přepravní stroje. Ačkoliv tyto zbraně nepatří k nejmodernějšímu ruskému vybavení, pro účely sestřelování nepřátelských letadel, amerických a speciálně izraelských, postačí a významně zvýší bojeschopnost syrského režimu.

Rusko již údajně prodalo S-300 do Íránu. Posílení Sýrie o tyto zbraně činí velmi velké starosti Izraeli. Írán je jeho hlavní nepřítel a Izrael více než USA provádí letecké nálety v Sýrii, jejichž cílem má být zabránění tomu, aby se Írán, případně jím podporovaný libanonský Hizballáh, dostal blíže k hranicím Sýrie s Izraelem.

Pokud by S- 300 se dostaly do rukou syrského režimu, podle izraelských bezpečnostních analytiků a bývalých úředníků obrany existuje jediná možná reakce ze strany židovského státu: okamžitě je vyhodit do vzduchu. Vzhledem k již nyní velmi napjatým vztahům v Sýrii to jen může přispět k otevření hlubšího vojenského konfliktu.

Bývalý šéf vojenské zpravodajství Amos Yadlin, jenž byl také jedním z izraelských pilotů, kteří v roce 1981 zničili irácký jaderný reaktor Osirak, tvrdí, že rozmístění S-300 v Sýrii dělá Izraeli starosti už po dobu dvou desetiletí. Podle jeho informací mají izraelské letecké síly už připravené plány na eliminování této hrozby.

Ačkoliv stojí v Sýrii na opačných stranách barikády, Izrael a Rusko mají otevřené diplomatické vztahy. Izraeli to umožňovalo uplatňovat v Sýrii svou leteckou převahu bez obav, že by Rusko mohlo zasáhnut. V roce 2013 se Izraeli povedlo přesvědčit Putina, aby zmrazil prodej tohoto druhu vojenského vybavení do Íránu. V té době ale Putin též řekl, že pokud USA zaútočí, bude zřejmě muset Rusko jednat, připomíná server The Bloomberg.

Pokud jsou zprávy o dodávkách S-300 pravdivé, pak se Putin zřejmě rozhodl, že je skutečně třeba jednat. Hodiny po útoku, náčelník operačního oddělení generálního štábu ruské armády, generálmajor Sergej Rudskoj prohlásil, že Rusko „přehodnotí",zda dodá leteckou obranu Asadovi. Ministr zahraničí Sergej Lavrov o dva dny později řekl, že je třeba oživit tuto možnost, protože Rusko cítí, že musí udělat vše proto, aby pomohlo syrskému režimu „odrazit agresi.“

Podle některých ruských analytiků ale ruská vláda spíše bude využít hrozby dodání střel k odstrašení Izraele a k lepšímu vyjednávání o jeho (ne)akcích v Sýrii. Podle Eleny Suponinové, expertky na Blízký východ z Ruského institutu strategických studií, který radí Kremlu, by dodávka mohla způsobit velké napětí v oblasti, vzhledem k očekávané izraelské reakci. Podle ní stačí, když Rusko dodá Sýrii pouze takové systémy protiletecké obrany, které nebudou tolik provokativní a Izrael je nebude vnímat jako velkou hrozbu.

Nicméně, i staré sovětské systémy protiletecké obrany, které Rusko nyní používá, dokáží Izrael potrápit. V únoru se podařilo syrské armádě sestřelit izraelskou stíhačku F-16. Syrská armáda i Rusko se pyšní tím, že ze 100 raket vystřelených spojeneckými silami v sobotu jich dokázala syrská protiletecká obrana dvě třetiny zachytit.

Jeremy Binnie, editor pro Blízký východ a Afriku z týdeníku Jane's Defense Weekly, je přesvědčen o tom, že Sýrie už má nějaké dobré protiletecké systémy krátkého a středního rozsahu. S dodávkami ruských systému by mohly vládní síly vytvořit komplexní, vícevrstvý vzduchový oblouk nad zemí. Ruští analytici nicméně poukazují na to, že ačkoliv S-300 jsou sice mocným, nikoliv všemocným nástrojem. Izrael by se nicméně musel více snažit, pokud by došlo k jeho aplikaci. Zřejmě by použil USA vyvinuté stíhačky F-35, považované za nejlepší bojové letadlo současnosti, myslí si Binnie.  

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Rusko útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Vojenská letadla Izrael

Aktuálně se děje

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

včera

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

včera

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

včera

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

včera

Aktualizováno včera

13. dubna 2025 21:37

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy