Anakara - V Turecku dnes probíhají a prezidentské a parlamentní volby. Významnou úlohu v nich sehraje téma migrace. Turecko hostí vůbec nejvíce syrských migrantů na světě, okolo 4 miliónů lidí. Jen asi 30 000 z nich získalo volební právo a může směr Turecka ovlivnit. Zbytek se s obavami čeká výsledek voleb. Někteří turečtí politici totiž slibují výrazné omezení turecké solidarity.
Zvláště kritičtí jsou kandidát na prezidenta za Republikánskou lidovou stranu (CHP) Muharr Ince a kandidátka na prezidentka za nově vzniklou Stranu dobra Meral Aksenerová, podle nichž by peníze vynaložené na uprchlíky měly být věnovány jiným prioritám. Kandidáti též naznačují, ať už přímo či nepřímo, že by uprchlíci měli být posíláni zpět do Sýrie. S totožnou rétorikou v prvních dnech lednové vojenské okupace syrského města Afrin, centra kurdských syrských sil, pracoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, v průběhu volební kampaně ale on ani jiní představitelé jeho strany Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) už se k tomuto tématu více nevyjadřovali.
Přezdívaná turecká „železná lady“, Aksenerová slíbila, že pošle 4 milióny uprchlíků zpět do Sýrie. Kritizuje vládnoucí AKP, že se vměšovala do záležitostí Sýrie a jejím důsledkem jsou uprchlíci, na které Turecko věnovalo 36 miliard dolarů, které dle ní by se daly využít na průmyslový vývoj či zlepšení zemědělské produkce. Ince zase se velmi tvrdě vyjádřil k rozhodnutí vlády umožnit 70 tisícům Syřanů odjet zpět do Sýrie na oslavy svátku Eid al-Fitr. „Pokud můžete jet domů na deset dní a je to v pořádku, proč tam už nezůstanete? Je snad naše země kuchyní na polévku? Máme v Turecku 6 a půl miliónu nezaměstnaných,“ rozčiloval se na adresu uprchlíků.
Volby ve stínu strachu a napětí
Takové sliby děsí některé migranty. „Můj otec říká, že bychom se mohli pokusit vrátit do Sýrie a rozhodnout se, jestli se vrátíme nebo ne v závislosti na výsledcích voleb. Slyšel jsem, že žití tady může být po volbách těžké, " sdělil turecké televize TRT World syrský uprchlík Mohammed, který v Turecku prodává kapesníky. Jeho otec pracoval v textilním průmyslu, ale kvůli jazykové bariéře nemůže v Turecku pracovat a proto je na Mohammedovi, aby vydělal peníze na jeho mladší sourozence.
Jiný syrský uprchlík, Ali Hamid, přiznává, že mnozí jeho syrští souputníci se obávají výsledku voleb, on sám ale tohle téma příliš neprožívá. „Osobně, nejsem vyděšený. Turecko je stále mnohem lepší pro Syřany než Libanon,“ odkazuje k zemi, která po Turecku má nejvíce syrských uprchlíků z blízkovýchodních zemí a která v poměru k populaci má nejvíce uprchlíků na světě.
Česká novinářka Tereza Engelová ve svém článku pro server Hlídací pes.org poukazuje na rostoucí napětí mezi Turky a syrskými uprchlíky. Zvláště méně majetní Turci z nižších tříd mají pocit, že Syřané jsou na tom lépe než oni. Např. 32 letá Damla si stěžuje, že s příchodem Syřanů velmi stoupli nájmy a další ceny a to tak, že i normální dostupné bydlení nyní stojí více než před migrační krizí stálo bydlení v těch nejluxusnějších čtvrtích – dříve se v nich platilo okolo 500-600 tureckých lir, nyní úplně obyčejný byt stojí 1500 lir, poukazuje Damla.
Engelová upozorňuje na další palčivý důvod, proč se Turci začínají dívat na Syřany s čím dál větším despektem. Turecko trápí stagnující ekonomika a 11% nezaměstnanost. A právě Syřané představují pro Turky pracující v nízko kvalifikovaných pozicích a v šedé ekonomice významnou konkurenci „Představte si situaci, že vlastníte podnik a chcete přijmout zaměstnance. Turek chce 100 lir a Syřan 50 lir, komu tu práci dáte?“ ilustruje Damla důvody, proč Turci začínají vnímat Syřany jako překážku jejich rozvoje.
Problémem je též integrace. Podle Turků se Syřané separují ve vlastních komunitách. Syřané zase tvrdí, že Turci nejsou příliš ochotní s nimi navazovat vztahy. Tyto vztahy jsou ještě zhoršené během voleb. Turecké noviny Ahval poukazují na to, že i naturalizovaní Syřané nechtějí jít hlasovat k volbám, protože se obávají výsměchu, obtěžování či dokonce násilí.
Jejich obavy nejsou neoprávněné. Podle Crisis group například v druhé polovině roku 2017 přibylo oproti roku 2016 trojnásobně násilných střetů, které si vyžádaly životy 35 lidí, z toho 24 Syřanů. „Turci mají pocit, že dochází k pozitivní diskriminaci, že Syřané mají mnohem víc benefitů, než oni sami, což je bohužel v řadě případů pravda,“ prozradil Engelové pod příslibem anonymity zaměstnanec Organizace spojených národů, který situaci uprchlíků v Turecku dlouhodobě monitoruje.
Ačkoliv Syřané představují nejviditelnější skupinu migrantů, nejsou jedinou. TRT World zmiňuje i afghánskou i africkou migrační komunitu. Jako jejich syrští souputníci, i lidé z Afghánistánu a Afriky vědí jen málo o turecké domácí politice a jsou povětšinou vděční za to, že mohou žít v Turecku. Přesto se obávají toho, co volby přinesou. „ Žít jako imigrant je už tahle velmi těžké,“ tvrdí Isa z Ghany. Modlíme se za to nejlepší; modlíme se za pokojné volby, abychom také našli mír," říká 24letý holič.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , uprchlíci , volby v Turecku , Volby 2018 , Syrská krize
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák