Bejrút - Před vypuknutím občanské války byly Libanon a zejména jeho hlavní město Bejrút doslova kolébkou milovníků kávy. Téměř všechny arabské intelektuály lákalo se do této země, která si jako jedna z mála na Blízkém východě udržela poměrně liberální a multikulturní ráz, podívat nejen za účelem návštěvy jejích památek, nýbrž i ochutnáním místní kávy. Nyní se opět objevují tendence obnovit libanonskou baristickou kulturu. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Řady stolů rozprostřených v ulici Hamra byly v dřívějších dobách doslova magnetem pro arabské intelektuály, akademiky, studenty, malíře, umělce, spisovatele a jiné zástupce tamních elit, kteří za popíjení silné arabské kávy diskutovali na různá témata od soumraku do úsvitu.
"Pro mě bylo toto období přímo magické. Bylo to celé hlavně o dobrých lidech kolem sebe. Všichni jsme se tam potkávali, chodili do biografu a debatovaly o tématech, která nás všechny spojovaly," říká dnes 81letý Cesar Nammour, bývalý sběratel umění.
V době před občanskou válkou bylo popíjení kávy pouze jedním z detailů tehdejšího libanonského života. Tamní inteligence si jí pouze zpestřovala svůj život a vše se točilo ohledně jiných věcí. Nicméně právě protože doba tehdejšího relativně poklidného života je v myslích Libanonců spojena právě s kávou, objevují se v dnešní době snahy toto obnovit. Díky tomu se v Bejrútu pomalu a jistě rodí nová generace baristů, která si chce dát na přípravu kávy víc záležet, aby si jí strávníci mohli patřičně vychutnat.
Jenom v okolí Bejrútu se zrodila řada speciálních kaváren, v nichž se mladí nadšenci učí správně připravovat kvalitní a nefalšovanou arabskou kávu. "Svůj život jsem chtěla zasvětit přípravě té správné kávy. Mnoho lidí svůj život promrhá pouhou konzumací kávy, ale už si nedokáže vychutnat i její kvalitu, mezi níž patří i lidé, s nimiž jí pijeme.
Někteří zase buď pijí nekvalitní kávu, ale s dobrými lidmi, nebo kvalitní kávu ve špatné společnosti. To, čeho my chce dosáhnout je, aby bylo splněno obojí, tedy kvalitní káva s dobrými lidmi kolem sebe," řekla Dalja Jaffalová, 31letá majitelka spolumajitelka kavárny Kalei, nacházející se v umělecké čtvrti, ve východním Bejrútu.
Země kávyLibanon patří mezi země s největší spotřebou kávových zrnek na Blízkém východě. Podle statistik Mezinárodní organizace pro kávu činí spotřeba kávy v Libanonu 4,8 kg na osobu ve srovnání s 2,8 kg na osobu ve Velké Británii. Z velké většiny se jedná o kávu, vařenou v tureckém stylu, tedy v malých kelímcích s hustou černou kapalinou, jež je proslulá i u nás, v České republice.
Kromě tradičních destinací spojených s výrobou kávy, mezi něž patří zejména latinskoamerické a africké země, si Blízký východ drží svojí ustálenou tradici kávové i čajové kultury. Srdcem výroby arabské kávy byl vždy Libanon. Například Café Younes podniká už od roku 1935.
Související

Jak dlouho příměří mezi Izraelem a Libanonem vydrží? Hizballáh drží prst na spoušti

Ruiny bez známek života, tisíce mrtvých. Po uzavření příměří vychází na povrch důsledky války v Libanonu
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
před 1 hodinou

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
před 2 hodinami

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
před 2 hodinami

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
před 3 hodinami

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
před 3 hodinami

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
před 4 hodinami

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
před 4 hodinami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 6 hodinami

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera
Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.
Zdroj: Libor Novák