Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických organizací za několik let. Velkou měrou se na tom podílel nebývale velký počet příznivců. Co tyto lidi motivovalo přidat se k IS? Odpověď, která by mohlo pomoci identifikovat další potenciální rekruty, nabízí rozhovory s bývalými členy IS. Jedním z nich je Milad, kterého vyzpovídal Giorgio Cafiero, ředitel společnosti nabízející poradenství v oblasti geopolitických rizik Gulf State Analytics.
Milad připisuje svůj zájem o a ochotu dopouštět se násilí rodinným poměrům, ve kterých vyrůstal. Jeho otec bil jej i jeho matku. Milad sám věčně zápasil se svým bratrem a taktéž se s klukem od sousedů. Nebyl to však typický nevzdělaný agresor. Vystudoval technickou školu a mluví plynně několika jazyka, anglicky, francouzsky a arabsky. Ovládá též základy italštiny. Jako mnozí jiní vzdělaní lidé ze severní Afriky, i on však byl frustrovaný z toho, že své znalosti nemůže dostatečně prodat a není za ně ani dostatečně dobře ohodnocen.
Začal proto hledat hlubší smysl pro svůj život, který nalezl v islámu. Korán interpretoval naprosto doslovně. Celý svět vnímal v dualistických barvách – to co je v islámu dovolené (halal) je dobré, co je zakázané (haram), je špatné. Takovéto myšlení je živnou půdou pro náboženské radikály a po vyhlášení IS se jím stal i Milad.
Islámský revolucionář
Čím jej IS přitáhl k sobě? Milad jako řada jiných příznivců teroristické organizace souzněla s jejím poselstvím boje proti nepřátelům sunnitského islámu, především syrskému prezidentovi Bašáru Al-Asádovi. Jako mnozí jiní, i Milad interpretuje občanskou válku v Sýrii jako boj sunnitských obětí proti zlovolnému diktátorovi „“nečistého“ vyznání (Asad se hlásí k minoritní větvi šiítů, tzv. Alevitům).
Obrazy brutálně zavražděných muslimských civilistů pro Milada sloužily jako rozbuška, která jej donutila jít bránit své muslimské soukmenovce. „Nezáleželo na tom, zda muslimové byli zabíjeni v Pákistánu, Sýrii nebo Americe," vysvětluje Milad. „V té době bych jel kamkoliv, abych je bránil. Vždycky jsem obdivoval Che Guevaru a chtěl jsem být islámský Che Guevara, který šel do Sýrie, aby udělal to, co je správné.“
Milad se do Sýrie vydal v roce 2014. Dostal se tam přes turecké hranice. Turci v té době nechávali idealistických radikálům, odhodlaných bojovat proti nenáviděnému Asadovu režimu volný průchod, protože to vyhovovalo jejich zájmům – kromě boje s Asadem se IS věnoval i boji s kurdskými bojovníky. Milad je toho důkaz – chtěl bojovat proti kurdským milicím v syrském městě Kobani.
Skončil však v Aleppu, kde bojoval za IS až do roku 2018. Byl účasten hlavních bitev o Aleppo, Mosul, Palmyru a Rakku, které určovaly osud IS. Jeho hlavním protivníkem byla Syrská arabská armáda, pozemní složka vládních syrských ozbrojených sil. Milad o ní posměšně říká, že už vůbec není syrská ani arabská, ale je konglomerátem různých šiítských džihádistů z různých zemí podléhajících íránskému vedení.
„Nepřišel jsem zabíjet muslimy.“
Postupem času však Milad poznal i otrávené ovoce sunnitského džihádismu. Začal pochybovat o „islámském charakteru“ IS. Zvláštním impulzem pro něj byla krutá poprava zajatého jordánského pilota, kterou se IS chlubil na sociálních sítích. Milad spolu s dalšími svými spolubojovníky to považoval za neislámské. Své připomínky ale raději nevyslovovali nahlas, protože ti, kteří tak učinili, skončili špatně.
„ Přišel jsem, abych zabil členy syrské armády, kteří utlačovali muslimy. Nepřišel jsem sem, abych zabíjel nevinné muslimy, což IS dělal nonstop,“ tvrdí Milad. IS, který se na internetu vykresluje jako zbožná organizace, jej zklamal ve vícero aspektech. Vedení IS se vůbec nestaralo o vyjádření jakýchkoliv emocí nad jeho zabitými přáteli a mnozí z jeho spolubojovníků byli drogově závislý a zločinci, což vnímal jako něco, co je v rozporu s islámskými hodnotami.
Milad v roce 2018 prchl a nechal se zatknout tureckými vojáky. Tvrdil, že život ve vězení bude více v souladu s islámem než život v IS. Turci jeho „přání“ vyhověli a poslali jej na šest let do vězení v Turecku. Podle Cafiera ve vzduchu stále visí otázka, zda-li byl Milad skutečně upřímný ve své zpovědi a zda-li neuprchl od IS až když viděl, že prohra je nevyhnutelná. Ještě podstatnější otázkou je, zda-li se takový člověk může opětovně začlenit do společnosti. Odpověď na ní bohužel nemá.
Související
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
Co bude po pádu Asada? USA se obávají návratu Islámského státu
Islámský stát (IS) , Sýrie , Sýrie Aleppo , Terorismus , Ernesto Che Guevara
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě