„Chtěl jsem být islámský Che Guevara.“ Bývalý bojovník IS vysvětluje, co jej přivedlo k teroristické organizaci

Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických organizací za několik let. Velkou měrou se na tom podílel nebývale velký počet příznivců. Co tyto lidi motivovalo přidat se k IS? Odpověď, která by mohlo pomoci identifikovat další potenciální rekruty, nabízí rozhovory s bývalými členy IS. Jedním z nich je Milad, kterého vyzpovídal Giorgio Cafiero, ředitel společnosti nabízející poradenství v oblasti geopolitických rizik Gulf State Analytics.

Milad připisuje svůj zájem o a ochotu dopouštět se násilí rodinným poměrům, ve kterých vyrůstal. Jeho otec bil jej i jeho matku. Milad sám věčně zápasil se svým bratrem a taktéž se s klukem od sousedů. Nebyl to však typický nevzdělaný agresor. Vystudoval technickou školu a mluví plynně několika jazyka, anglicky, francouzsky a arabsky. Ovládá též základy italštiny. Jako mnozí jiní vzdělaní lidé ze severní Afriky, i on však byl frustrovaný z toho, že své znalosti nemůže dostatečně prodat a není za ně ani dostatečně dobře ohodnocen.

Začal proto hledat hlubší smysl pro svůj život, který nalezl v islámu. Korán interpretoval naprosto doslovně. Celý svět vnímal v dualistických barvách – to co je v islámu dovolené (halal) je dobré, co je zakázané (haram), je špatné. Takovéto myšlení je živnou půdou pro náboženské radikály a po vyhlášení IS se jím stal i Milad.

Islámský revolucionář

Čím jej IS přitáhl k sobě? Milad jako řada jiných příznivců teroristické organizace souzněla s jejím poselstvím boje proti nepřátelům sunnitského islámu, především syrskému prezidentovi Bašáru Al-Asádovi. Jako mnozí jiní, i Milad interpretuje občanskou válku v Sýrii jako boj sunnitských obětí proti zlovolnému diktátorovi „“nečistého“ vyznání (Asad se hlásí k minoritní větvi šiítů, tzv. Alevitům).

Obrazy brutálně zavražděných muslimských civilistů pro Milada sloužily jako rozbuška, která jej donutila jít bránit své muslimské soukmenovce. „Nezáleželo na tom, zda muslimové byli zabíjeni v Pákistánu, Sýrii nebo Americe," vysvětluje Milad. „V té době bych jel kamkoliv, abych je bránil. Vždycky jsem obdivoval Che Guevaru a chtěl jsem být islámský Che Guevara, který šel do Sýrie, aby udělal to, co je správné.“

Milad se do Sýrie vydal v roce 2014. Dostal se tam přes turecké hranice. Turci v té době nechávali idealistických radikálům, odhodlaných bojovat proti nenáviděnému Asadovu režimu volný průchod, protože to vyhovovalo jejich zájmům – kromě boje s Asadem se IS věnoval i boji s kurdskými bojovníky. Milad je toho důkaz – chtěl bojovat proti kurdským milicím v syrském městě Kobani.

Skončil však v Aleppu, kde bojoval za IS až do roku 2018. Byl účasten hlavních bitev o Aleppo, Mosul, Palmyru a Rakku, které určovaly osud IS. Jeho hlavním protivníkem byla Syrská arabská armáda, pozemní složka vládních syrských ozbrojených sil. Milad o ní posměšně říká, že už vůbec není syrská ani arabská, ale je konglomerátem různých šiítských džihádistů z různých zemí podléhajících íránskému vedení.

„Nepřišel jsem zabíjet muslimy.“

Postupem času však Milad poznal i otrávené ovoce sunnitského džihádismu. Začal pochybovat o „islámském charakteru“ IS. Zvláštním impulzem pro něj byla krutá poprava zajatého jordánského pilota, kterou se IS chlubil na sociálních sítích. Milad spolu s dalšími svými spolubojovníky to považoval za neislámské. Své připomínky ale raději nevyslovovali nahlas, protože ti, kteří tak učinili, skončili špatně.

„ Přišel jsem, abych zabil členy syrské armády, kteří utlačovali muslimy. Nepřišel jsem sem, abych zabíjel nevinné muslimy, což IS dělal nonstop,“ tvrdí Milad. IS, který se na internetu vykresluje jako zbožná organizace, jej zklamal ve vícero aspektech. Vedení IS se vůbec nestaralo o vyjádření jakýchkoliv emocí nad jeho zabitými přáteli a  mnozí z jeho spolubojovníků byli drogově závislý a zločinci, což vnímal jako něco, co je v rozporu s islámskými hodnotami.

Milad v roce 2018 prchl a nechal se zatknout tureckými vojáky. Tvrdil, že život ve vězení bude více v souladu s islámem než život v IS. Turci jeho „přání“ vyhověli a poslali jej na šest let do vězení v Turecku. Podle Cafiera ve vzduchu stále visí otázka, zda-li byl Milad skutečně upřímný ve své zpovědi a zda-li neuprchl od IS až když viděl, že prohra je nevyhnutelná. Ještě podstatnější otázkou je, zda-li se takový člověk může opětovně začlenit do společnosti. Odpověď na ní bohužel nemá.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Sýrie Aleppo Terorismus Ernesto Che Guevara

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy