Damašek - Režim Bašára Al-Asada postupně, za značné pomoci Ruska a Íránu, vyhrává občanskou válku v Sýrii. Poprvé po sedmi letech bojů vláda a jí loajální skupiny ovládají většinu významného území v Sýrii. S tím, jak se přibližuje možnost ukončení ničivé války, roste na obzoru oddalovaný, ale čím dál tím naléhavější problém obnovy země. Sýrie na to bude potřebovat obrovské prostředky, kde je ale vzít?
Jak podotýká server The Interpreter, pokud by Asad byl odstaven, jak požadují USA a mnohé evropské a arabské státy, peníze by se sháněly snadněji. Jedná se však stále o astronomickou částku. Podle odhadů velvyslance OSN pro Sýrii Stefana de Mistury by částka nutná na rekonstrukci Sýrie měla činit řádově 250 miliard dolarů.
Asadovo setrvání v úřadu je však v zájmu klíčového hráče syrské války, Ruska. V současné situaci, kdy Asad pomalu spěje k vítězství, je jisté, že bez jeho osoby další vývoj v Sýrii nebude možný. Rusko si však uvědomuje, že bez rekonstrukce Sýrie je jeho vítězství prázdné a válečné bubny se mohou kdykoliv rozeznít. Proto i Ruska velmi trvá na nutnosti nalezení prostředků pro obnovu Sýrie.
Rusko samotné tyto prostředky nemá a zřejmě by vzhledem k vlastním ekonomickým potížím by je nebylo ani ochotné do Sýrie investovat. Další spojenec Asadova režimu, Írán je na tom podobně. Rusko se tedy obrací na mezinárodní komunitu, speciálně na USA, evropské země a Čínu. Zatímco Čína, která zaujímá k syrské krizi neutrální stanovisko, by byla ochotná prostředky poskytnout, bez pomoci zatím váhavých ostatních zemí by však její investice neměla příliš smyslu a Čína by neměla důvod věnovat více než symbolickou částku.
Uprchlická karta
Rusko se při přesvědčování Evropy a blízkovýchodních států typu Turecku snaží vytěžit uprchlickou kartu, která je velkým trnem v patě řadě zemí, co převzali syrské uprchlíky. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s kancléřskou Angelou Merkelovou řekl, že syrští uprchlíci by se mohli vrátit domů, pokud Evropa přispěje na rekonstrukci Sýrie.
The Interpreter upozorňuje, že evropské země se nyní nachází v obtížné pozici. Návrat syrských uprchlíků by zvláště v Německu, ale i dalších zemích pomohl vyřešit palčivé problémy, které migrační krize do Evropy přinesla. Toho by však mohlo být docíleno pouze nepřímou podporou Asadovi, který je ve většině evropských států chápán jako krvavý diktátor.
Uprchlíci mají právo na azyl v tom případě, pokud v jejich domovské zemi čelí pronásledování. Syrští uprchlíci žádali v evropských zemí o právo o azyl kvůli pronásledování ze stranu Asadova režimu. Poslat je zpět do země, kde stále vládne tentýž režim, kvůli kterému odešli, by pak to stavělo celou právní situaci na hlavu. Proto Evropa nad poskytnutím pomoci Asadovi váhá.
Rusko a Asad mají podstatný zájem na návratu syrských uprchlíků nejen kvůli zajištění externích zdrojů pro obnovu Sýrie. Asadova vláda by tak byla legitimizována a Asad by konečně mohl vyhlásit absolutní vítězství v syrské válce. „Syrské vítězství bude úplné, teprve až se podaří návrat uprchlíků,“ prohlásil podle agentury AFP představitel syrské vlády Husajn Makhlúf. Dokud Syřané pobývají v cizí zemi, Asadova vláda nemůže tvrdit, že má plnou podporu syrského lidu.
EU je si těchto politických podtónů vědoma a zatím setrvává na stanovisku, že dokud nezačnou skutečné mírové rozhovory podporované OSN, žádnou finanční pomoc na rekonstrukci země vládě nepošle. Totožně se vyjádřily USA, které původně slibovaly pomoc 230 miliard dolarů.
Role USA
Na rozdíl od EU na USA nemůže Rusko vyvíjet takový nátlak kvůli uprchlíkům, protože jich USA vzaly mnohonásobně menší množství než evropské země. Nenacházejí se však v o nic méně svízelné situaci, co se týče řešení syrské krize. USA by chtěly podpořit obnovu území osvobozené od Islámského státu Syrskými demokratickými silami, které však nyní vedou rozhovory s Asadem. Věnování finanční pomoci by tak nepřímo bylo podporou Asada.
The Interpreter upozorňuje, že ožehavý problém pomohla USA vyřešit Saúdská Arábie, která nabídla finanční prostředky na obnovu Sýrie ve výši 100 miliard dolarů, krátce poté, co USA rozhodly upustit od plánové finanční injekce ve výši 230 miliard dolarů. Ruská televize RT tuto pomoc strhala s tím, že se bude věnována jen úzkému území ovládaného Syrskými demokratickými silami a netýká se zbytku Sýrie. Bez finanční vzpruhy Asad vládne ruinám, kdo však mu tu pomoc poskytne, je ve hvězdách.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Syrská krize , uprchlíci , Rusko , Bašár Asad
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák