Peníze na obnovu Sýrie? Rusko tlačí na Evropu přes uprchlíky, problémem zůstává Asad

Damašek - Režim Bašára Al-Asada postupně, za značné pomoci Ruska a Íránu, vyhrává občanskou válku v Sýrii. Poprvé po sedmi letech bojů vláda a jí loajální skupiny ovládají většinu významného území v Sýrii. S tím, jak se přibližuje možnost ukončení ničivé války, roste na obzoru oddalovaný, ale čím dál tím naléhavější problém obnovy země. Sýrie na to bude potřebovat obrovské prostředky, kde je ale vzít?

Jak podotýká server The Interpreter, pokud by Asad byl odstaven, jak požadují USA a mnohé evropské a arabské státy, peníze by se sháněly snadněji. Jedná se však stále o astronomickou částku. Podle odhadů velvyslance OSN pro Sýrii Stefana de Mistury by částka nutná na rekonstrukci Sýrie měla činit řádově 250 miliard dolarů.

Asadovo setrvání v úřadu je však v zájmu klíčového hráče syrské války, Ruska. V současné situaci, kdy Asad pomalu spěje k vítězství, je jisté, že bez jeho osoby další vývoj v Sýrii nebude možný. Rusko si však uvědomuje, že bez rekonstrukce Sýrie je jeho vítězství prázdné a válečné bubny se mohou kdykoliv rozeznít. Proto i Ruska velmi trvá na nutnosti nalezení prostředků pro obnovu Sýrie.

Rusko samotné tyto prostředky nemá a zřejmě by vzhledem k vlastním ekonomickým potížím by je nebylo ani ochotné do Sýrie investovat. Další spojenec Asadova režimu, Írán je na tom podobně. Rusko se tedy obrací na mezinárodní komunitu, speciálně na USA, evropské země a Čínu. Zatímco Čína, která zaujímá k syrské krizi neutrální stanovisko, by byla ochotná prostředky poskytnout, bez pomoci zatím váhavých ostatních zemí by však její investice neměla příliš smyslu a Čína by neměla důvod věnovat více než symbolickou částku.

Uprchlická karta

Rusko se při přesvědčování Evropy a blízkovýchodních států typu Turecku snaží vytěžit uprchlickou kartu, která je velkým trnem v patě řadě zemí, co převzali syrské uprchlíky. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s kancléřskou Angelou Merkelovou řekl, že syrští uprchlíci by se mohli vrátit domů, pokud Evropa přispěje na rekonstrukci Sýrie.

The Interpreter upozorňuje, že evropské země se nyní nachází v obtížné pozici. Návrat syrských uprchlíků by zvláště v Německu, ale i dalších zemích pomohl vyřešit palčivé problémy, které migrační krize do Evropy přinesla. Toho by však mohlo být docíleno pouze nepřímou podporou Asadovi, který je ve většině evropských států chápán jako krvavý diktátor.

Uprchlíci mají právo na azyl v tom případě, pokud v jejich domovské zemi čelí pronásledování. Syrští uprchlíci žádali v evropských zemí o právo o azyl kvůli pronásledování ze stranu Asadova režimu. Poslat je zpět do země, kde stále vládne tentýž režim, kvůli kterému odešli, by pak to stavělo celou právní situaci na hlavu. Proto Evropa nad poskytnutím pomoci Asadovi váhá.

Rusko a Asad mají podstatný zájem na návratu syrských uprchlíků nejen kvůli zajištění externích zdrojů pro obnovu Sýrie. Asadova vláda by tak byla legitimizována a Asad by konečně mohl vyhlásit absolutní vítězství v syrské válce. „Syrské vítězství bude úplné, teprve až se podaří návrat uprchlíků,“ prohlásil podle agentury AFP představitel syrské vlády Husajn Makhlúf. Dokud Syřané pobývají v cizí zemi, Asadova vláda nemůže tvrdit, že má plnou podporu syrského lidu.

EU je si těchto politických podtónů vědoma a zatím setrvává na stanovisku, že dokud nezačnou skutečné mírové rozhovory podporované OSN, žádnou finanční pomoc na rekonstrukci země vládě nepošle. Totožně se vyjádřily USA, které původně slibovaly pomoc 230 miliard dolarů.

Role USA

Na rozdíl od EU na USA nemůže Rusko vyvíjet takový nátlak kvůli uprchlíkům, protože jich USA vzaly mnohonásobně menší množství než evropské země. Nenacházejí se však v o nic méně svízelné situaci, co se týče řešení syrské krize. USA by chtěly podpořit obnovu území osvobozené od Islámského státu Syrskými demokratickými silami, které však nyní vedou rozhovory s Asadem. Věnování finanční pomoci by tak nepřímo bylo podporou Asada.

The Interpreter upozorňuje, že ožehavý problém pomohla USA vyřešit Saúdská Arábie, která nabídla finanční prostředky na obnovu Sýrie ve výši 100 miliard dolarů, krátce poté, co USA rozhodly upustit od plánové finanční injekce ve výši 230 miliard dolarů. Ruská televize RT tuto pomoc strhala s tím, že se bude věnována jen úzkému území ovládaného Syrskými demokratickými silami a netýká se zbytku Sýrie. Bez finanční vzpruhy Asad vládne ruinám, kdo však mu tu pomoc poskytne, je ve hvězdách.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize uprchlíci Rusko Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy