USA se chystají s šesti členy Rady pro spolupráci v Perském zálivu spolu s Egyptem a Jordánem vytvořit novou vojenskou alianci na Blízkém východě. V médiích se o ní začalo hovořit jako o arabské verzi NATO. Předchozí pokusy o podobný typ sjednocené aliance na roztříštěném Blízkém východě však selhaly a podle komentátorů se nedá čekat, že by tato na tom byla lépe.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se setkal s představiteli šesti států Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC), - Kuvajtu, Saúdské Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátů (SAE), Bahrajnu a Ománu - Egypta a Jordánska kvůli vytvoření Blízkovýchodní strategické aliance (Middle East Strategic aliance – MESA). Jejími cíli jsou boj s terorismem a ukončení války v Sýrii, hlavní prioritou je nicméně zastavení „íránské zhoubné aktivity.“
MESA by měla mít k dispozici vojenský rozpočet ve výši více než 141 miliard dolarů a více než 300 000 vojáků, 5 000 tanků a 1 000 letadel a vrtulníků – to vše nepočítaje vojenský příspěvek USA. Nicméně, magazín The Weekend Australan upozorňuje, že MESA na rozdíl od NATO nebude zřejmě fungovat na principu NATO, kdy útok na jednoho člena je útokem na všechny.
Tato odlišnost od NATO podtrhuje základní problematičnost MESA, na jehož základě jsou analytici spíše skeptičtí ohledně jejího úspěšného fungování. Mezi členy MESA, Saúdskou Arábií a Katarem, existují významné spory. Minulý rok Saúdská Arábie ukončila s Katarem veškeré diplomatické vztahy a pokusila se jej za pomoci Spojených Arabských Emirátů, Bahrajna a Egypta mezinárodně izolovat. Saúdská Arábie své kroky odůvodňovala tím, že Katar má podporovat teroristy, nelíbilo se jí též údajné sbližování s Íránem.
Katar přitom představuje důležitého vojenského partnera USA neboť hostí jednu z nejdůležitějších leteckých základen USA na Blízkém východě. Ačkoliv americký prezident Trump se připojil ke kritice Kataru ze strany Saúdské Arábie, USA celý spor nahlížely s obavami a vyzývaly k jeho rychlému vyřešení neboť ohrožuje vojenskou spolupráci GCC.
Roztržka mezi členy GCC jen doložila dlouhodobou nefunkčnost této organizace na bezpečnostním poli Blízkého východu. Podle Yezida Sayegha, výzkumníka z Carnegie Middle East Center, GCC není schopno se dohodnout na společných obranných schopnostech a Saúdská Arábie nedokáže ani koordinovat své vojenské akce s SAE v Jemenu, kde vede válku. Zapojení USA v MESA se nezdá, že by bylo dostatečnou zárukou řešení tohoto fundamentálního problému.
Hrozba íránského rozšiřování vlivu na Blízkém východě navíc není všemi členy GCC i MESA přijímána jednoznačně, což podkopová strategické cíle MESA od jejího počátku. Zatímco pro Saúdskou Arábii a SAE představuje Írán smrtelného nepřítele, Omán a Kuvajt s ním mají historicky poměrně dobré, mírumilovné vztahy, poukazuje server Defense News.
Kdo stojí za MESA
Podle tureckého televizního kanálu TRT World plány na utvoření „arabského NATO“ souzní s Trumpovými výroky, že král saúdské Arábie by bez vojenské pomoci USA „nevydržel ani dva týdny.“ Trump je se Saúdskou Arábií na jedné lodi, co se týče vnímání Íránu jako hlavní blízkovýchodní hrozby. Toto stanovisko podporuje i v Trumpově administrativě vlivný Izrael.
TRT World naznačuje, že Izrael může mít na vytvoření MESA vlastní zájem. Ačkoliv jej státy GCC neuznávají, v duchu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ jsou s ním ochotny spolupracovat a respektovat jej do té doby, dokud budou mít v Íránu společného hlavního protivníka. Platí to především pro Saúdskou Arábii, která v poslední době vykázala určitou ochotu slevit z vyhroceného arabského protiizraelismu a dokonce uznat právo Izraele na existenci. V tomto duchu se vyjádřil saúdský ministr obrany, korunní princ Mohamed bin Salmán. Podobně se vyjádřil i Bahrajn.
USA i Izraeli se hodí, že mohou podporovat v arabských státech ideu Íránu jako hlavního nebezpečí na Blízkém východě. Podle Arabského Indexu většina států regionu považuje za hlavní nebezpečí je. Jen v Saúdské Arábii a Kuvajtu je to Írán.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , Katar , USA (Spojené státy americké) , Írán
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák