Syrským architektům došla trpělivost a snaží se válkou sužované zemi dát naději

Válka v Sýrii přeměnila řadu měst v bitevní zóny. Města jako Aleppo, Homs nebo Rakka byly poničeny k nepoznání. Jejich architektura byla zničena a řada obyvatel se přemístila. Nyní se architekti snaží o obnovu válkou zničené země.

Rezidenti se ocitli uprostřed válečné zóny, což samozřejmě poznamenalo veškeré jejich aktivity. Jejich denní rutina zahrnuje bezpečnostní zóny a obléhané čtvrti. Žijí mezi ruinami a ztrácejí orientaci ve svém vlastním městě. Město, které znávali, už kvůli válce neexistuje.

V Sýrii, kde válka přetrvává už 8 let, architektům a urbanistům došla trpělivost. Už nechtějí dále čekat, jestli konečně dojde k ukončení válečného stavu a oni budou moci zahájit poválečnou rekonstrukci. Namísto toho, už začali pracovat na ochraně jejich pamětihodností. Chtějí tak uchovat syrskou identitu a ochraňovat památky, které ještě zbyly, před nesmyslným násilím.

Dělají tak různými způsoby. Někteří schovávají kulturní artefakty v tajných kopkách, aby je ochránili před demolicí a rabováním. Někteří se snaží obnovovat zničené domy a muslimské tržiště. Další cestují do Libanonu, Jordánska nebo Turecka, aby získali nejlepší školení, jak obnovovat poničené památky a města.

Architekti, akademici, politici, ekonomové a developeři, ti všichni mají vlastní agendu zájmů. Pro některé znamená rekonstrukce zničených měst investiční příležitost. Pro zahraniční designéry to může být příležitost experimentovat s novými nápady. Existují však obavy, aby byla rekonstrukce blízká samotným Syřanům.

Mnoho z těch, kteří mají zájem na rekonstrukci Sýrie, mají pramálo vědomostí o Sýrii samotné. Nevědí téměř nic o zemi, způsobu života a sociálně-kulturním prostředí. Přitom je důležité pamatovat na to, že v Sýrii protéká krev místních mužů, žen i dětí.

V některých městech se rekonstrukce vztahuje jen k určitým zónám, takže benefitovat z ní mohou jen určité skupiny, jiné skupiny obyvatel jsou znevýhodněny. To může narušit schopnost města plnit své ekonomické, sociální a politické funkce.

Architekti však přinášejí Syřanům novou naději. Jsou pro válkou zdevastovanou zemi velkým pozitivem. Snaží se vytvářet příjemné prostory pro všechny, nejen pro syrské elity. Odborníci se při obnově syrských měst inspirují řadou děl a publikací. Například i knihou profesora Nicka Bullocka o obnově architektury po druhé světové válce (Bulding the Post-War World).

Pro mnoho architektů je důležité reflektovat v rekonstrukci syrskou identitu. Architektura by měla být symbolem, že stále existuje spravedlnost a soudržnost v Sýrii. „Sýrie musí být znovu obnovena pro všechny,“ píše architekt Ammar Azzouz.  

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize architektura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy