Proč zavraždili saúdského novináře? Zdroj z MI6 promluvil, případ nabírá zcela jiný směr

Zavražděný novinář Džamál Chášukdží chtěl zveřejnit informace o tom, že Saúdská Arábie v Jemenu použila chemické zbraně. Británie navíc věděla již tři týdny před Chášukdžího vraždou, že se Rijád chystal novináře unést. S odvoláním na tvrzení Chášukdžího blízkého přítele a zdroje v britských zpravodajských službách o tom informoval britský nedělník Sunday Express.

Příkaz Chášukdžího unést podle zpravodajských zdrojů nepřišel přímo od saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Zároveň ale není zřejmé, zda následník trůnu o plánu věděl. Cílem operace bylo podle zdrojů novináře unést a dopravit do Rijádu. Pro případ, že by vzdoroval, byl připraven ale i záložní plán.

Generální prokurátor Saúdské Arábie minulý týden potvrdil, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Dříve Rijád tvrdil, že novinář zemřel při bitce.

"Poprvé jsme byli informováni, že se něco děje, v prvním zářijovém týdnu, tedy asi tři týdny předtím, než pan Chášukdží 2. října vstoupil (do budovy saúdskoarabského) konzulátu v (Istanbulu). Trvalo ale déle, než se objevily další podrobnosti, " uvedly zpravodajské zdroje.

Chášukdží měl podle nich být v Saúdské Arábii podroben výslechu. Zároveň se pracovalo ale i s alternativou únosu. "Víme, že příkaz přišel z kruhu královské rodiny. Nemáme ale žádné informace o tom, že to nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán," pokračovaly zdroje.

Britská tajná služba MI6 podle zdrojů své saúdskoarabské protějšky varovala a požádala je, aby se plánovaná mise zrušila. Požadavek byl ale ignorován. "1. října jsme zjistili, že se skupina, ve které byli mimo jiné členové saúdskoarabské zpravodajské služby (GID), přesunula do Istanbulu. Jejich plán nám byl celkem jasný... Prostřednictvím kanálů jsme je varovali, že to není dobrý nápad. Následující události ukazují, že naše varování bylo ignorováno," uvedly zdroje.

Na otázku, proč Londýn o události neinformoval svého partnera - Spojené státy, zdroj odpověděl, že se rozhodlo, že Británie udělala, co bylo v jejích silách. Podle analytiků ale existuje ještě jedno vysvětlení. "Chášukdží pocházel zevnitř saúdského režimu, byl si blízký s bývalým šéfem tajných služeb. Byl to islamista, člen Muslimského bratrstva a někdo, kdo se spřátelil s Úsámou bin Ládinem. Měl pochopení pro džihád v Afghánistánu, " uvedl Tom Wilson z britského fóra Henry Jackson Society. Oficiální výklad, že Chášukdží byl jen pokrokový novinář bojující za svobodu, je podle něj zjednodušený. "Možnost, že byl zavražděn pouze proto, že byl jako novinář kritický k režimu, není pravděpodobná. Pravda je mnohem komplikovanější," řekl Wilson.

Chášukdžího blízký přítel mezitím uvedl, že novinář měl obdržet důkazy dokumentující, že Saúdská Arábie ve válce v Jemenu použila chemické zbraně. "Setkal jsem se s ním týden před jeho smrtí. Byl nešťastný a měl obavy... Nakonec mi řekl, že získává důkazy o tom, že Saúdská Arábie použila chemické zbraně," uvedl akademik, který nechtěl být jmenován.

V Íránu se v uplynulých měsících objevila nepodložená tvrzení o tom, že Saúdská Arábie použila nervově paralytickou látku sarin, je ale pravděpodobnější, že Chášukdží hovořil o fosforu. Minulý měsíc se podle listu objevily informace, že Saúdská Arábie proti bojovníkům i civilistům v Jemenu použila bílý fosfor od Spojených států. Užití této látky je regulováno: může být použita jako kouřová clona, ale v případě nelegálního užití může oběť popálit až na kost, píše Sunday Express.

"Už jsme v Sýrii viděli, že nic není tak efektivní jako chemické zbraně, pokud jde o eliminaci civilistů a vojáků z měst. Právě z toho důvodu použil (syrský prezident Bašár) Asad fosfor," uvedl expert přes chemické zbraně plukovník Hamish de Bretton-Gordon. "Pokud Chášukdží opravdu měl informace o tom, že Saúdská Arábie cíleně takto využívala fosfor, byla by to pro režim velká ostuda a zároveň motiv," doplnil.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Chemické zbraně Saúdská Arábie Jemen Velká Británie mi6

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 17 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy