Proč zavraždili saúdského novináře? Zdroj z MI6 promluvil, případ nabírá zcela jiný směr

Zavražděný novinář Džamál Chášukdží chtěl zveřejnit informace o tom, že Saúdská Arábie v Jemenu použila chemické zbraně. Británie navíc věděla již tři týdny před Chášukdžího vraždou, že se Rijád chystal novináře unést. S odvoláním na tvrzení Chášukdžího blízkého přítele a zdroje v britských zpravodajských službách o tom informoval britský nedělník Sunday Express.

Příkaz Chášukdžího unést podle zpravodajských zdrojů nepřišel přímo od saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Zároveň ale není zřejmé, zda následník trůnu o plánu věděl. Cílem operace bylo podle zdrojů novináře unést a dopravit do Rijádu. Pro případ, že by vzdoroval, byl připraven ale i záložní plán.

Generální prokurátor Saúdské Arábie minulý týden potvrdil, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Dříve Rijád tvrdil, že novinář zemřel při bitce.

"Poprvé jsme byli informováni, že se něco děje, v prvním zářijovém týdnu, tedy asi tři týdny předtím, než pan Chášukdží 2. října vstoupil (do budovy saúdskoarabského) konzulátu v (Istanbulu). Trvalo ale déle, než se objevily další podrobnosti, " uvedly zpravodajské zdroje.

Chášukdží měl podle nich být v Saúdské Arábii podroben výslechu. Zároveň se pracovalo ale i s alternativou únosu. "Víme, že příkaz přišel z kruhu královské rodiny. Nemáme ale žádné informace o tom, že to nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán," pokračovaly zdroje.

Britská tajná služba MI6 podle zdrojů své saúdskoarabské protějšky varovala a požádala je, aby se plánovaná mise zrušila. Požadavek byl ale ignorován. "1. října jsme zjistili, že se skupina, ve které byli mimo jiné členové saúdskoarabské zpravodajské služby (GID), přesunula do Istanbulu. Jejich plán nám byl celkem jasný... Prostřednictvím kanálů jsme je varovali, že to není dobrý nápad. Následující události ukazují, že naše varování bylo ignorováno," uvedly zdroje.

Na otázku, proč Londýn o události neinformoval svého partnera - Spojené státy, zdroj odpověděl, že se rozhodlo, že Británie udělala, co bylo v jejích silách. Podle analytiků ale existuje ještě jedno vysvětlení. "Chášukdží pocházel zevnitř saúdského režimu, byl si blízký s bývalým šéfem tajných služeb. Byl to islamista, člen Muslimského bratrstva a někdo, kdo se spřátelil s Úsámou bin Ládinem. Měl pochopení pro džihád v Afghánistánu, " uvedl Tom Wilson z britského fóra Henry Jackson Society. Oficiální výklad, že Chášukdží byl jen pokrokový novinář bojující za svobodu, je podle něj zjednodušený. "Možnost, že byl zavražděn pouze proto, že byl jako novinář kritický k režimu, není pravděpodobná. Pravda je mnohem komplikovanější," řekl Wilson.

Chášukdžího blízký přítel mezitím uvedl, že novinář měl obdržet důkazy dokumentující, že Saúdská Arábie ve válce v Jemenu použila chemické zbraně. "Setkal jsem se s ním týden před jeho smrtí. Byl nešťastný a měl obavy... Nakonec mi řekl, že získává důkazy o tom, že Saúdská Arábie použila chemické zbraně," uvedl akademik, který nechtěl být jmenován.

V Íránu se v uplynulých měsících objevila nepodložená tvrzení o tom, že Saúdská Arábie použila nervově paralytickou látku sarin, je ale pravděpodobnější, že Chášukdží hovořil o fosforu. Minulý měsíc se podle listu objevily informace, že Saúdská Arábie proti bojovníkům i civilistům v Jemenu použila bílý fosfor od Spojených států. Užití této látky je regulováno: může být použita jako kouřová clona, ale v případě nelegálního užití může oběť popálit až na kost, píše Sunday Express.

"Už jsme v Sýrii viděli, že nic není tak efektivní jako chemické zbraně, pokud jde o eliminaci civilistů a vojáků z měst. Právě z toho důvodu použil (syrský prezident Bašár) Asad fosfor," uvedl expert přes chemické zbraně plukovník Hamish de Bretton-Gordon. "Pokud Chášukdží opravdu měl informace o tom, že Saúdská Arábie cíleně takto využívala fosfor, byla by to pro režim velká ostuda a zároveň motiv," doplnil.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Chemické zbraně Saúdská Arábie Jemen Velká Británie mi6

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 51 minutami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy