Erdogan má jasno: Pokyn k vraždě Chášukdžího přišel z nejvyšších míst

Pokyn k zavraždění saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. V článku, který dnes otiskl americký list The Washington Post, to napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký prezident zároveň ale zdůraznil, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.

" ...víme, že pokyn zabít Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie," uvedl Erdogan. "Někteří se domnívají, že tento 'problém' po čase zmizí. Nadále se ale budeme ptát na otázky, které jsou důležité pro vyšetřování v Turecku a také pro Chášukdžího rodinu a milované," napsal turecký prezident.

"Měsíc po jeho zabití stále nevíme, kde je tělo. Přinejmenším by si zasloužil správný pohřeb podle islámské tradice. Dlužíme to jeho rodině a přátelům, včetně jeho někdejších kolegů v The Post (WP)... Důkazy jsme sdíleli s našimi přáteli a spojenci včetně Spojených států, abychom zajistili, že svět bude nadále klást otázky," uvedl turecký prezident.

Erdogan zároveň zdůraznil, že Turecko a Saúdská Arábie mají dobré vztahy a "ani na sekundu" by ho nenapadlo, že pokyn k vraždě dal král Salmán. "Nemám žádný důvod se domnívat, že vražda odrážela oficiální saúdskoarabskou politiku," pokračoval.

"Přesto ale musím zdůraznit, že naše přátelství s Rijádem, které sahá hluboko do minulosti, neznamená, že přimhouříme oči nad naplánovanou vraždou, která se odehrála před našimi zraky. Pokud by se tato hrůza stala ve Spojených státech nebo jinde, úřady těch zemí by to vyšetřovaly, dokud by nezjistily, co se stalo. Je naprosto vyloučeno, že se my (Turecko) budeme chovat jinak," zdůraznil Erdogan.

Novinář Chášukdží, který od loňského léta žil v USA a který kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, byl zabit 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Turecká média už krátce poté začala psát, že šlo o vraždu. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že Chášukdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, ale nejprve prohlašovala, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád připouští, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že vše se odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Erdogan dříve v parlamentu prohlásil, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná.

Rijád oznámil, že kvůli případu bylo zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád odmítá.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Džamál Chášakdží (novinář) Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 58 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy