Saúdové chystali další vraždy? Na veřejnost pronikly děsivé plány korunního prince

Vysoce postavení členové saúdských zpravodajských služeb blízcí korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi (MBS) se měli setkat s malou skupinou byznysmenů a hovořit o jejich možném angažmá ve vraždách íránských nepřátel království. Tvrdí to americké noviny New York Times.

Podle zjištění deníku měl být na schůzce přítomen generál Ahmed Al-Assiri, blízký spolupracovník MBS, který byl propuštěn kvůli svému údajnému angažmá ve vraždě kritika prince, saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Al-Assiri je hlavní podezřelý v celé kauze. Saúdská Arábie se tváří, že špičky království a speciálně MBS s ní neměly nic společného.

Kromě něj na setkání měl být Izraelec Joel Zamel s blízkým napojením na izraelské zpravodajské složky či George Nader, libanonsko-americký byznysmen, organizátor schůzky, který zřejmě diskutoval své plány jak s princem Muhammadem, tak s osobami z Bílého domu.

Oba tito mužové přišli již dříve, podle zjištění New York Times, s rozsáhlým a ambiciózním plánem na poškození Íránu, který měl zahrnovat ekonomickou blokádu země, zveřejnění pozic speciálních jednotek Quds íránských Revolučních gard, financování íránské opozice či vytvoření falešných profilů pro šíření falešných i pravdivých obvinění na adresu vrchních postav Íránu.

Na schůzce se řešila možnost zavraždění Kásima Sulejmaního, velitele speciálních jednotek Quds. Sulejmaní je považován za architekta dnešní íránské strategie vedení zástupných válek (proxy wars) v Jemenu a Sýrii, kde íránské vojenské cíle jsou neseny místními jednotkami za pomoci íránského vedení a financí. Saúdská Arábie, která vede v Jemenu přímou vojenskou invazi, je íránskými úspěchy na válečném poli značně znepokojena. Spolu s Izraelem vnímá Írán jak jako hlavní konkurenta na mocenské šachovnici Blízkého východu, tak jako přímé ohrožení její bezpečnosti a suverenity.

Saúdští představitelé se na schůzce proběhlé v březnu 2017 měli přítomných byznysmenů otázat, zda-li taktéž „provádí kinetiku“, tj. zda provádí vražedné operace, a neměli by zájem na likvidaci vysoce postavených íránských důstojníků. Byznysmeni prý měli po poradě se svými právníky tuto nabídku odmítnout, avšak Nader měl Saúdům doporučit britskou společnou vedenou bývalými členy britských speciálních sil, která by mohla vzít kontrakt.

Saúdům se měl líbit Zamelův a Naderův plán na poškození Íránu, považovali jej ale za příliš provokativní, s potenciálem k destabilizaci. Chtěli mít ujištění Trumpovy administrativy, že jej podpoří, až poté by byli ochotni věnovat své prostředky na jeho uskutečnění. Nader se proto pokoušel pro něj získat osoby z Blízkého domu. Uskutečnil taktéž setkání s MBS, který jej měl odkázat na Al-Assiriho.

Právě blízkost Al-Assiriho k princi mohla být podstatným důvodem, proč Saúdové nebyli ochotni plán uskutečnit. Princ by v případě zveřejnění vazeb mezi skupinou atentátníků a Al-Assirim jen těžko vysvětloval, že o ničem nevěděl. Podobný problém má ostatně nyní s Chášukdžího kauzou, kdy málokdo ze západních zpravodajských služeb i médií věří, že o celé plánované vraždě nevěděl a že k ní dokonce nedal příkaz, jak naznačuje turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan svými prohlášeními, že pokyn k vraždě Chášukdžího přišel z nejvyšších míst.

Vyslanec Saúdské Arábie v Německu, princ Khalid bin Bandar bin Sultan, sdělil v rozhovoru pro německé noviny Die Welt, že MBS nemá nic společného s vraždou a že jeho oponenti využívají kauzy jako zbraně namířené proti němu. Podle Khalida se jedná o „tragédii“, která nereprezentuje v žádném případě „ naši politiku, ani naši kulturu, ani naši přirozenost. Stojí to proti všemu, za co stojíme.“

Chášukdží byl zavražděn 2. října na istanbulském konzulátu. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že vyšel nezraněn ven. Poté verzi změnila na to, že byl zabit v bitce, aby nakonec přiznala, že byl úkladně zavražděn. Zatkla 18 údajných pachatelů. Podle tureckých médií v ten samý den do Turecko přiletělo komando 15 osob, který ještě téhož dne odletělo. Turečtí vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že právě tyto osoby jsou odpovědné za smrt Chášukdžího. Ten měl být uškrcen, rozřezán a hozen do kyseliny. Z celé akce měla uniknout nahrávka, kterou mají turečtí vyšetřovatelé k dispozici a kterou předali Saúdské Arábii, USA, Německu, Velké Británii a Francii.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Michael Schumacher

Novinka ze života Michaela Schumachera. Legendární pilot provdal dceru

Po dlouhých letech mimo veřejné dění se měl legendární sedminásobný mistr světa Formule 1 Michael Schumacher údajně objevit na svatbě své dcery Giny-Marii. Podle informací, které zveřejnily weby jako Marca či Sky News, se měla slavnost odehrát na rodinném panství na Mallorce. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, šlo by o první veřejné vystoupení Schumacherova po jeho vážné nehodě na lyžích před téměř 11 lety.

před 3 hodinami

Vláda Petra Fialy

Česko dá rekordní peníze na investice v dopravě. Vláda řešila i pomoc po povodních

Vláda spustí program pomoci podnikatelům a firmám, kteří museli kvůli zářijovým povodním přerušit výrobu a zaměstnance nechat doma na překážkách v práci. Pomůže také lidem, kteří kvůli povodním přišli o svůj příbytek. Schválila na středečním zasedání. Projednala také návrhy novel školského zákona, zákona o elektronizaci zdravotnictví a zákona o silniční dopravě a odsouhlasila také návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který na příští rok počítá s rekordní výší investic.

před 4 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Další vyjádření Íránu k útoku na Izrael: Jednali jsme v sebeobraně. Přijdou další útoky?

Írán jednal v sebeobraně proti Izraeli a neplánuje další útoky, pokud jej izraelský režim nepřiměje k dalším odvetným krokům. Prohlásil to ve středu íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy