Vysoce postavení členové saúdských zpravodajských služeb blízcí korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi (MBS) se měli setkat s malou skupinou byznysmenů a hovořit o jejich možném angažmá ve vraždách íránských nepřátel království. Tvrdí to americké noviny New York Times.
Podle zjištění deníku měl být na schůzce přítomen generál Ahmed Al-Assiri, blízký spolupracovník MBS, který byl propuštěn kvůli svému údajnému angažmá ve vraždě kritika prince, saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Al-Assiri je hlavní podezřelý v celé kauze. Saúdská Arábie se tváří, že špičky království a speciálně MBS s ní neměly nic společného.
Kromě něj na setkání měl být Izraelec Joel Zamel s blízkým napojením na izraelské zpravodajské složky či George Nader, libanonsko-americký byznysmen, organizátor schůzky, který zřejmě diskutoval své plány jak s princem Muhammadem, tak s osobami z Bílého domu.
Oba tito mužové přišli již dříve, podle zjištění New York Times, s rozsáhlým a ambiciózním plánem na poškození Íránu, který měl zahrnovat ekonomickou blokádu země, zveřejnění pozic speciálních jednotek Quds íránských Revolučních gard, financování íránské opozice či vytvoření falešných profilů pro šíření falešných i pravdivých obvinění na adresu vrchních postav Íránu.
Na schůzce se řešila možnost zavraždění Kásima Sulejmaního, velitele speciálních jednotek Quds. Sulejmaní je považován za architekta dnešní íránské strategie vedení zástupných válek (proxy wars) v Jemenu a Sýrii, kde íránské vojenské cíle jsou neseny místními jednotkami za pomoci íránského vedení a financí. Saúdská Arábie, která vede v Jemenu přímou vojenskou invazi, je íránskými úspěchy na válečném poli značně znepokojena. Spolu s Izraelem vnímá Írán jak jako hlavní konkurenta na mocenské šachovnici Blízkého východu, tak jako přímé ohrožení její bezpečnosti a suverenity.
Saúdští představitelé se na schůzce proběhlé v březnu 2017 měli přítomných byznysmenů otázat, zda-li taktéž „provádí kinetiku“, tj. zda provádí vražedné operace, a neměli by zájem na likvidaci vysoce postavených íránských důstojníků. Byznysmeni prý měli po poradě se svými právníky tuto nabídku odmítnout, avšak Nader měl Saúdům doporučit britskou společnou vedenou bývalými členy britských speciálních sil, která by mohla vzít kontrakt.
Saúdům se měl líbit Zamelův a Naderův plán na poškození Íránu, považovali jej ale za příliš provokativní, s potenciálem k destabilizaci. Chtěli mít ujištění Trumpovy administrativy, že jej podpoří, až poté by byli ochotni věnovat své prostředky na jeho uskutečnění. Nader se proto pokoušel pro něj získat osoby z Blízkého domu. Uskutečnil taktéž setkání s MBS, který jej měl odkázat na Al-Assiriho.
Právě blízkost Al-Assiriho k princi mohla být podstatným důvodem, proč Saúdové nebyli ochotni plán uskutečnit. Princ by v případě zveřejnění vazeb mezi skupinou atentátníků a Al-Assirim jen těžko vysvětloval, že o ničem nevěděl. Podobný problém má ostatně nyní s Chášukdžího kauzou, kdy málokdo ze západních zpravodajských služeb i médií věří, že o celé plánované vraždě nevěděl a že k ní dokonce nedal příkaz, jak naznačuje turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan svými prohlášeními, že pokyn k vraždě Chášukdžího přišel z nejvyšších míst.
Vyslanec Saúdské Arábie v Německu, princ Khalid bin Bandar bin Sultan, sdělil v rozhovoru pro německé noviny Die Welt, že MBS nemá nic společného s vraždou a že jeho oponenti využívají kauzy jako zbraně namířené proti němu. Podle Khalida se jedná o „tragédii“, která nereprezentuje v žádném případě „ naši politiku, ani naši kulturu, ani naši přirozenost. Stojí to proti všemu, za co stojíme.“
Chášukdží byl zavražděn 2. října na istanbulském konzulátu. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že vyšel nezraněn ven. Poté verzi změnila na to, že byl zabit v bitce, aby nakonec přiznala, že byl úkladně zavražděn. Zatkla 18 údajných pachatelů. Podle tureckých médií v ten samý den do Turecko přiletělo komando 15 osob, který ještě téhož dne odletělo. Turečtí vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že právě tyto osoby jsou odpovědné za smrt Chášukdžího. Ten měl být uškrcen, rozřezán a hozen do kyseliny. Z celé akce měla uniknout nahrávka, kterou mají turečtí vyšetřovatelé k dispozici a kterou předali Saúdské Arábii, USA, Německu, Velké Británii a Francii.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) , Írán , Armáda Írán
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 37 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák