Jeruzalém - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Zeď nářků v Izraeli v doprovodu izraelského velvyslance v Praze, Daniela Merona. Představitelé Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) to kritizují jako odklon od politiky EU vůči Izraeli, informuje izraelský zpravodajský portál Times of Israel.
Podle Saeb Erekata, hlavního vyjednavače OOP, se jedná o první případ, kdy ministr zahraničí ze státu náležejícího do EU navštívil posvátné místo v doprovodu izraelského diplomata. Jedná se o přímé porušení politických zásad EU směrem k citlivému problému izraelské okupace východní části Jeruzaléma.
EU jako většina mezinárodní komunity považuje východní část Jeruzaléma za budoucí hlavní město Palestinského státu a proto neuznává jeho okupaci Izraelem. Představitelé EU se proto snaží Zeď nářků a obecně Staré město nenavštěvovat oficiálně s izraelskými představiteli, ale pouze privátně. Podle Erekata Petříček tuto zavedenou praxi porušil a tím nepřímo legitimizoval anexi této části města Izraelem.
Petříček v Izraeli se chystá na návštěvu Českého domu v západním Jeruzalémě, jehož oficiální otevření se uskuteční na konci tohoto měsíce při návštěvě země prezidentem Milošem Zemanem. Jedná se o první krok k plánovanému přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, ačkoliv není jasné, zda-li k němu nakonec dojde.
V oficiálním prohlášení české ministerstvo uvedlo, že „tento krok nemá žádný vliv na konečnou dohodu týkající se Jeruzaléma, stejně jako ji nemá umístění diplomatických zastoupení řady evropských zemí ve východním Jeruzalémě. Česká republika také plně respektuje společnou pozici Evropské unie, která považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izrael a budoucího Státu Palestina.“
Pokud by ČR skutečně přesunula ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, následovala by tak příklad USA, které se za předsednictví Donalda Trumpa rozhodly ignorovat dosavadní diplomatickou praxi a přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma navzdory nesouhlasu řady zemí, včetně evropských, které to považují za vážné ohrožení mírových rozhovorů. EU se chystala rozhodnutí prohlásit za kontroverzní, ČR spolu s Maďarskem a Rumunskem jej však zablokovaly.
Expertka pro mezinárodní právo Veronika Bílková pro Novinky.cz uvedla, že přesun ambasády nemusel znamenat porušení mezinárodních závazků, pokud by ČR stále trvala na tom, že bude i budoucím městem Palestiny. Nicméně, byl by to jasný signál, že ČR uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Podle ní ten zásadní problém je, že Izrael si na Jeruzalém dělá výlučný nárok.
Podle českého ministerstva zahraničí pomůže Český dům zvýšit přítomnost ČR v Izraeli a tím podpořit „podpořit spolupráci v celé řadě oblastí“. Český dům bude kanceláří Českých center, bude také zastřešovat činnosti vládních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism.
ČR má s Izraelem v evropském kontextu nadstandardně dobré a pevné vztahy dlouhodobě. Myšlenku vytvoření státu Izrael podporoval už první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk, který jako první hlava státu navštívil mandátní Palestinu v roce 1927. Československo bylo vůbec jednou z prvních zemích, která uznala oficiální vznik státu Izrael – jen pět dní po oficiálním vyhlášení v roce 1948.
Dokladem silných vazeb mezi ČR a Izraelem je i listopadová návštěva prezidenta Zemana, který jako první představitel ČR pronese projev během zasedání v izraelském parlamentu. Zeman je dlouhodobě silným zastáncem Izraelem a je velkým podporovatelem přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Petříček během své současné návštěvy se setká jak s izraelskými představiteli, tak i s těmi palestinskými. S palestinským ministrem zahraničí Rijádem Málikím by měl jednat o perspektivě mírového procesu na Blízkém východě a o česko-palestinských vztazích. Schůzka se bude odehrávat ve stínu nedávných intenzivních izraelsko-palestinských útoků. Ministr na svém twitteru „rozhodně“ odsoudil „útoky (palestinských radikálních skupin) Hamás a Islámský džihád z Gazy na izraelské civilisty.
Související
Izrael operuje v Sýrii. Konečně se může zbavit obav z absence strategické hloubky
Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku
Izrael , Tomáš Petříček , Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) , Jeruzalém , palestina
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek