17letého mladíka se bojí celé město. Netroufne si na něj ani policie

Druhé největší jemenské město se bojí 17letého vojenského velitele. Jeho vliv dokazuje skutečnost, že ačkoliv Ghazwan al-Mekhlafi byl zadržen jemenskou policí, byl ihned propuštěn – a to navzdory tomu, že s městkou policí jeho vojáci sváděli tvrdé boje, které měly za následek několik mrtvých civilistů, včetně mladých dívek.

Dětští vojáci jsou jedním z nejvíce znepokojivých fenoménů moderních občanských válek, typických zvláště pro Afriku. Jemenský konflikt, který probíhá už takřka čtvrtým rokem, se stal dalším dějištěm, kde děti se stávají krvežíznivými, krutými válečníky. Jejich rodiče je v tom podporují. Dětský voják dostává okolo 60 000 jemenských rijálů (asi 5 460 korun), což je více než průměrný měsíční plat v Jemenu. Prostřednictvím peněz mohou vojáci podporovat své rodiny.

Jak hútští rebelové, tak provládní síly využívají dětské vojáky. UNICEF v březnu 2017 odhadoval, že během minulých dvou let minimálně 1 572 chlapců se stalo vojáky, někteří přitom neměli více než 11 let. Avšak málokdo z nich se v takto mladém věku stal vojenským velitelem jako Mekhlafi.

Server Middle East Eye se při shromažďování informací o jeho osobě potýkal s řadou potíží. Obyvatelé města nechtěli o něm příliš hovořit, ze strachu z jeho odvety. Podle jednoho anonymního zdroje Mekhlafi vyrůstal ve vojenské rodině a neměl žádný jiný zájem než být vojákem. Se zbraněmi se naučil zacházet už, když mu bylo deset let.

Mekhlafi poprvé začal bojovat proti Hútiúm, když byl prvním rokem na střední škole. Bojoval za svého strýce, Sadeqa Sarhana, vlivného vojenského vůdce hnutí Al- Islah a velitele vůdce 22. mechanizované brigády. Al-Islah je pobočkou Muslimského bratrstva v Jemenu.

Kromě toho, že je vůdce lokální milice, je Mekhlafi též šejkem a jako takový má moc urovnávat spory mezi obyvateli. Ze svého domu vychází ozbrojen kalašnikovem, doprovázen auty plných ozbrojenců. On a jeho lidé každý den vybírají od taizských obchodníků peníze. U taizskžch trhovců je to nejméně 1000 rijálů (asi 91 korun), jejich denní výdělek je přitom asi jen 2000 rijálů (asi 182 korun). Nikdo se však mu neodvážil odporovat.

Mekhlafiho vzrůstající moc jej minulý měsíc dostala do konfliktu s Abu al-Abbásem, salafistickým vůdcem, který jej obvinil z vytváření nepokojů ve městě. Mezi oběma muži začala krvavá válka v ulicích Taizu, při níž umírali i nevinní civilisté. Abu al-Abbás se nakonec stáhl a odešel bojovat do jižních oblastí na jih od města.  

Minulý týden se rozhořel další městský boj, tentokrát mezi Mekhlafiho vojáky a policí, které je trnem v oku jeho vybírání výpalného. Opětovně boje negativně zasáhly do života obyvatel města. Mekhlafi byl sice zatčen, ale byl ihned opětovně propuštěn neboť policisté se báli, co jeho přívrženci udělají.  

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen válka Ghazwan al-Mekhlafi afrika

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy