OSN žádá pro Jemen čtyři miliardy dolarů. Bez nich hrozí zemi kolaps

OSN bude pro příští rok žádat od dárcovských zemí pro Jemen čtyři miliardy dolarů (91 miliard korun). Jde o nejvyšší částku, jakou světová organizace požaduje pro 21 krizových oblastí na světě. Řekl to dnes náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. V těchto dnech vrcholí přípravy na mírové rozhovory o Jemenu, které se mají konat ve Švédsku. O termínech se zatím pouze spekulovalo, nyní se hovoří o tom, že jednat by se mohlo začít ve středu.

Jemen je od roku 2014 dějištěm občanské války, která se vystupňovala v roce 2015 po vstupu arabské koalice do bojů. Podle odhadů přišlo o život na 10.000 lidí a vznikla bezprecedentní humanitární krize týkající se milionů Jemenců.

Lowcock dnes řekl, že jemenská vláda bude potřebovat k zajištění rozpočtu na příští rok kromě požadovaných čtyř miliard další asistenci zvenčí, má-li se vyhnout měnovému kolapsu. O finanční situaci Jemenu Lowcock jednal o víkendu se zástupci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a USA v Rijádu. "Budou (Jemenci) potřebovat miliardy dolarů, aby zajistili fungování vlády. Pokud nedostanou pro svůj rozpočet pomoc zvenčí, problémy s propadem ríjálu se vrátí," řekl Lowcock.

Do Švédska má dnes odjet k mírovým jednáním delegace povstaleckých šíitů, kteří bojují v Jemenu proti tamní vládě. Pokud se rozhovory podaří zorganizovat, budou první od roku 2016. OSN chtěla, aby se jednalo už v září, ale šíité tehdy k jednáním nedorazili.

Tentokrát si vymohli evakuaci svých zraněných, což se jim nepodařilo prosadit v září. Asi 50 zraněných bylo v pondělí převezeno do Ománu.

Další vstřícný krok, který má rozhovory usnadnit, je dohoda o výměně několika stovek zajatců. Podle zdroje z jemenské vlády byla dohoda o zajatcích uzavřena tento týden. Vyměněno by mohlo být až 2000 lidí zajatých šíity a vláda by mohla propustit 1500 Húsíů. Dohodu potvrdili šíité a uvítal ji Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Zástupce jemenské vlády řekl, že většina šíitů, kteří mají být propuštěni, jsou bojovníci. Mezi osvobozenými druhé strany pak mají být hlavně politici a civilisté. V této skupině bude například bývalý ministr obrany Mahmúd Subajhí a prezidentův bratr Násir Mansúr Hádí. Výměna se má konat až po rozhovorech a za asistence MVČK.

Zástupci šíitů mají dnes odcestovat do Švédska v kuvajtském letadle a v doprovodu zmocněnce OSN pro Jemen Martina Griffithse, který je od pondělka v Saná. Delegace jemenské vlády odcestuje až potom. V září totiž tato delegace čekala v Ženevě na šíity marně několik dní.

Podle diplomatů by jednání mohla začít ve středu. Jejich předmětem má být rámec mírového řešení, opatření, která posílí důvěru obou stran, a sestavení přechodné vlády.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen OSN humanitární pomoc humanitární krize

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 32 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy