OSN žádá pro Jemen čtyři miliardy dolarů. Bez nich hrozí zemi kolaps

OSN bude pro příští rok žádat od dárcovských zemí pro Jemen čtyři miliardy dolarů (91 miliard korun). Jde o nejvyšší částku, jakou světová organizace požaduje pro 21 krizových oblastí na světě. Řekl to dnes náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. V těchto dnech vrcholí přípravy na mírové rozhovory o Jemenu, které se mají konat ve Švédsku. O termínech se zatím pouze spekulovalo, nyní se hovoří o tom, že jednat by se mohlo začít ve středu.

Jemen je od roku 2014 dějištěm občanské války, která se vystupňovala v roce 2015 po vstupu arabské koalice do bojů. Podle odhadů přišlo o život na 10.000 lidí a vznikla bezprecedentní humanitární krize týkající se milionů Jemenců.

Lowcock dnes řekl, že jemenská vláda bude potřebovat k zajištění rozpočtu na příští rok kromě požadovaných čtyř miliard další asistenci zvenčí, má-li se vyhnout měnovému kolapsu. O finanční situaci Jemenu Lowcock jednal o víkendu se zástupci Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a USA v Rijádu. "Budou (Jemenci) potřebovat miliardy dolarů, aby zajistili fungování vlády. Pokud nedostanou pro svůj rozpočet pomoc zvenčí, problémy s propadem ríjálu se vrátí," řekl Lowcock.

Do Švédska má dnes odjet k mírovým jednáním delegace povstaleckých šíitů, kteří bojují v Jemenu proti tamní vládě. Pokud se rozhovory podaří zorganizovat, budou první od roku 2016. OSN chtěla, aby se jednalo už v září, ale šíité tehdy k jednáním nedorazili.

Tentokrát si vymohli evakuaci svých zraněných, což se jim nepodařilo prosadit v září. Asi 50 zraněných bylo v pondělí převezeno do Ománu.

Další vstřícný krok, který má rozhovory usnadnit, je dohoda o výměně několika stovek zajatců. Podle zdroje z jemenské vlády byla dohoda o zajatcích uzavřena tento týden. Vyměněno by mohlo být až 2000 lidí zajatých šíity a vláda by mohla propustit 1500 Húsíů. Dohodu potvrdili šíité a uvítal ji Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Zástupce jemenské vlády řekl, že většina šíitů, kteří mají být propuštěni, jsou bojovníci. Mezi osvobozenými druhé strany pak mají být hlavně politici a civilisté. V této skupině bude například bývalý ministr obrany Mahmúd Subajhí a prezidentův bratr Násir Mansúr Hádí. Výměna se má konat až po rozhovorech a za asistence MVČK.

Zástupci šíitů mají dnes odcestovat do Švédska v kuvajtském letadle a v doprovodu zmocněnce OSN pro Jemen Martina Griffithse, který je od pondělka v Saná. Delegace jemenské vlády odcestuje až potom. V září totiž tato delegace čekala v Ženevě na šíity marně několik dní.

Podle diplomatů by jednání mohla začít ve středu. Jejich předmětem má být rámec mírového řešení, opatření, která posílí důvěru obou stran, a sestavení přechodné vlády.

Související

Více souvisejících

Jemen OSN humanitární pomoc humanitární krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy

Počasí v Česku se má dnes dramaticky proměnit. Za okny zatím panuje jaro a teploty mají odpoledne vyšplhat až na 10 stupňů. Meteorologové ale varují před silným větrem a náledím. Oba jevy hrozí od čtvrtečních večerních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy