Erdogan se obrátil proti Sorosovi. V minulosti s ním však spolupracoval

Ankara - Finančník a filantrop George Soros představuje jednu z nejkontroverznějších postav dneška. Zatímco dříve jeho jméno jako synonymum pro takřka ztělesněného démona znali jej čtenáři konspiračních teorií, nyní je na něj útočeno i v mainstreamu ze strany stále se rozšiřujícího kruhu významných politických činitelů. Jedním z posledních je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jak se měnily vztahy mezi Sorosem a Erdoganem, odhaluje zpravodajský server zaměřený na Blízký východ, Al-Monitor.

Ruský prezident Vladimir Putin, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, maďarský premiér Viktor Orbán či americký prezident Donald Trump patří mezi nejhlasitější kritiky finančního magnáta maďarského původu a známého podporovatele řady neziskových humanitárních organizací a iniciativ, George Sorose. Zvláště Orbán v poslední době zvolil z Sorose terč svých výpadů, navzdory skutečnosti, že přes jeho stipendium v mládí studoval.

Podobnou dynamiku, kdy Soros byl chvíli užitečným donátorem, aby se následně stal symbolem všeho zla, vykazuje i současný postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana k osobě kontroverzního podnikatele. Na současném vztahu Erdogana a Sorose lze demonstrovat měnící se politické prostředí v Turecku i ve světě.

V roce 2003 Erdoganovým cílem bylo triumfálně vstoupit s Tureckem do EU. Věděl, že podpora a přízeň významných postav evropské politiky mu může v jeho úsilí velice pomoci. Ačkoliv Soros nebyl politik, díky svému majetku a řadě politických iniciativ na podporu EU se jednalo o nepochybně vlivnou postavu. Erdoganův úsměv na fotografii z roku 2003 ze švýcarského Davidu, kde na každoročním ekonomickém fóru stojí po boku Sorose, zřejmě nebyl nikterak předstíraný.

Podle Ahmeta Severa, poradce bývalého prezidenta Abdullah Güla, měl Erdogan během setkání v Davosu Sorosovi říci, že Turecko je otevřenou společností a že by tedy Soros ěl podporovat jeho usilování o vstup do EU. Soros výzvu vyslyšel a prostřednictvím své nadace Open Society Foundation vytvořil Nezávislou tureckou komisi, jejímž cílem bylo lobování za otevření jednání mezi Tureckem a EU o jeho možném připojení. Komise byla tvořena vlivnými evropskými osobami evropské politické scény jako je např. bývalý prezident Finska Martti Ahtisaari, bývalý premiér Francie Michel Rocard, bývalý nizozemský eurokomisař Hans van den Broek či bývalá italská eurokomisařka Emma Boninová.

Mezi Sorosem a Erdoganem nebyly po dlouhou dobu žádné spory, naopak Erdogan byl ultranacionalistickými tureckými stranami obviňován z toho, že je louka Sorose a podobně i Open Society Foundation byla obviňována z toho, že „nadržuje“ Erdoganově vládě. Dobré vztahy mezi oběma muži reflektuje skutečnost, že Open Society Foundantion v letech 2001 a 2008 měla otevřené pole při sponzorování celé řady svých tureckých iniciativ a že Erdoganova dcera studovala na univerzitě podporované Sorosem.

Jak se však Turecku nedařilo postupovat ve svých reformách a vzdalovala se mu možnost vstupu do EU, Sorosova užitečnost pro Erdogana se začala ztrácet. Naopak se mu se svou podporou organizací za lidská práva, pro něž byl Erdogan příkladem tureckého tyrana, stával přítěží. Hlavní rozkol mezi oběma muži nastal v roce 2013, po tvrdém potlačení protestů environmentálních aktivistů v parku Gezi. Za jejich pořádání byl v roce 2017 zatčen filantrop a podnikatel Osman Kavala, který bývá označován za „tureckého“ či „rudého“ Sorose. Erdogan však za jejich pravého strůjce, jehož měl být Kavala pouhou loutkou, označil „maďarského Žida“ Sorose.

Turecká provládní média v posledních měsících vedly tvrdou kampaň proti Sorosovi, označovaného jako služebníka zájmů „sionistického Izraele“ a „velkého Satana, USA“, který „ dotuje převraty“ a „rozděluje národy“, aby je „rozbil“. Turecké ministerstvo spravedlnosti se pokouší dokázat finanční vazby mezi Sorosem a  Kavalou. Open Society Foundation  na konci listopadu oznámila, že končí své aktivity v Turecku kvůli „na ničem nezaložených tvrzení“, které ji brání v práci.

Podle odborníka na mezinárodní vztahy, Ilhana Uzgela, Erdoganův útok na Sorose není ani tak veden ze srdce jakožto kůli strategickým cílům tureckého prezidenta. Erdogan takto vysílá zprávu dalším centrům moci s osobami vyznačujícími se výrazným protisorovským cítěním, jako je mimo jiné i Donald Trump, že je s nimi na jedné lodi. Zároveň se jedná i o zprávu domácí opozici a jeho kritiky, aby si s ním nezahrávala.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan George Soros Open Society Foundation (OSF) Turecko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 22 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 30 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy