Ankara - Finančník a filantrop George Soros představuje jednu z nejkontroverznějších postav dneška. Zatímco dříve jeho jméno jako synonymum pro takřka ztělesněného démona znali jej čtenáři konspiračních teorií, nyní je na něj útočeno i v mainstreamu ze strany stále se rozšiřujícího kruhu významných politických činitelů. Jedním z posledních je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Jak se měnily vztahy mezi Sorosem a Erdoganem, odhaluje zpravodajský server zaměřený na Blízký východ, Al-Monitor.
Ruský prezident Vladimir Putin, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, maďarský premiér Viktor Orbán či americký prezident Donald Trump patří mezi nejhlasitější kritiky finančního magnáta maďarského původu a známého podporovatele řady neziskových humanitárních organizací a iniciativ, George Sorose. Zvláště Orbán v poslední době zvolil z Sorose terč svých výpadů, navzdory skutečnosti, že přes jeho stipendium v mládí studoval.
Podobnou dynamiku, kdy Soros byl chvíli užitečným donátorem, aby se následně stal symbolem všeho zla, vykazuje i současný postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana k osobě kontroverzního podnikatele. Na současném vztahu Erdogana a Sorose lze demonstrovat měnící se politické prostředí v Turecku i ve světě.
V roce 2003 Erdoganovým cílem bylo triumfálně vstoupit s Tureckem do EU. Věděl, že podpora a přízeň významných postav evropské politiky mu může v jeho úsilí velice pomoci. Ačkoliv Soros nebyl politik, díky svému majetku a řadě politických iniciativ na podporu EU se jednalo o nepochybně vlivnou postavu. Erdoganův úsměv na fotografii z roku 2003 ze švýcarského Davidu, kde na každoročním ekonomickém fóru stojí po boku Sorose, zřejmě nebyl nikterak předstíraný.
Podle Ahmeta Severa, poradce bývalého prezidenta Abdullah Güla, měl Erdogan během setkání v Davosu Sorosovi říci, že Turecko je otevřenou společností a že by tedy Soros ěl podporovat jeho usilování o vstup do EU. Soros výzvu vyslyšel a prostřednictvím své nadace Open Society Foundation vytvořil Nezávislou tureckou komisi, jejímž cílem bylo lobování za otevření jednání mezi Tureckem a EU o jeho možném připojení. Komise byla tvořena vlivnými evropskými osobami evropské politické scény jako je např. bývalý prezident Finska Martti Ahtisaari, bývalý premiér Francie Michel Rocard, bývalý nizozemský eurokomisař Hans van den Broek či bývalá italská eurokomisařka Emma Boninová.
Mezi Sorosem a Erdoganem nebyly po dlouhou dobu žádné spory, naopak Erdogan byl ultranacionalistickými tureckými stranami obviňován z toho, že je louka Sorose a podobně i Open Society Foundation byla obviňována z toho, že „nadržuje“ Erdoganově vládě. Dobré vztahy mezi oběma muži reflektuje skutečnost, že Open Society Foundantion v letech 2001 a 2008 měla otevřené pole při sponzorování celé řady svých tureckých iniciativ a že Erdoganova dcera studovala na univerzitě podporované Sorosem.
Jak se však Turecku nedařilo postupovat ve svých reformách a vzdalovala se mu možnost vstupu do EU, Sorosova užitečnost pro Erdogana se začala ztrácet. Naopak se mu se svou podporou organizací za lidská práva, pro něž byl Erdogan příkladem tureckého tyrana, stával přítěží. Hlavní rozkol mezi oběma muži nastal v roce 2013, po tvrdém potlačení protestů environmentálních aktivistů v parku Gezi. Za jejich pořádání byl v roce 2017 zatčen filantrop a podnikatel Osman Kavala, který bývá označován za „tureckého“ či „rudého“ Sorose. Erdogan však za jejich pravého strůjce, jehož měl být Kavala pouhou loutkou, označil „maďarského Žida“ Sorose.
Turecká provládní média v posledních měsících vedly tvrdou kampaň proti Sorosovi, označovaného jako služebníka zájmů „sionistického Izraele“ a „velkého Satana, USA“, který „ dotuje převraty“ a „rozděluje národy“, aby je „rozbil“. Turecké ministerstvo spravedlnosti se pokouší dokázat finanční vazby mezi Sorosem a Kavalou. Open Society Foundation na konci listopadu oznámila, že končí své aktivity v Turecku kvůli „na ničem nezaložených tvrzení“, které ji brání v práci.
Podle odborníka na mezinárodní vztahy, Ilhana Uzgela, Erdoganův útok na Sorose není ani tak veden ze srdce jakožto kůli strategickým cílům tureckého prezidenta. Erdogan takto vysílá zprávu dalším centrům moci s osobami vyznačujícími se výrazným protisorovským cítěním, jako je mimo jiné i Donald Trump, že je s nimi na jedné lodi. Zároveň se jedná i o zprávu domácí opozici a jeho kritiky, aby si s ním nezahrávala.
Související
Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
Recep Tayyip Erdogan , George Soros , Open Society Foundation (OSF) , Turecko
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek