Lze zastavit apokalypsu? Hrozí smrt milionů lidí, varuje představitel OSN

Ačkoliv se třicet let pohybuje v oblastech humanitárních krizí, to, co viděl minulý týden v Jemenu, Marka Lowcocka šokovalo. Zástupce tajemníka OSN pro humanitární záležitosti v komentáři pro server CNN varuje, že v zemi hrozí smrt milionům lidí.

Morální selhání

Jemen lze stále zachránit a promarnění této příležitosti by bylo velkým morálním selháním, apeluje Lowcock. Připomíná, že před čtyřmi lety byl Jemen sice křehkou zemí, kde miliony lidí jen s obtížemi naplňovali své základní potřeby a mnoho z nich bylo odkázáno na vnější pomoc, ale tamní ekonomika fungovala, v zemi existovala infrastruktura a vláda lidem poskytovala základní služby.

To vše bylo zničeno a Jemen je na pokraji kolapsu, jelikož válka zdecimovala tamní hospodářství a HDP se propadl o polovinu, uvádí představitel OSN. Dodává, že dochází k útokům na rybářské lodě, devastaci zemědělské půdy a bombardování továren a podle odhadů mezinárodního společenství v zemi zaniklo na 600 tisíc pracovních míst.  

"Hlavní zdroj vládního příjmu, prodej ropy, se propadl o 85%," pokračuje Lowcock. Konstatuje, že přes milion učitelů, zdravotníků a důchodců roky nedostává prakticky žádné peníze a miliony rodin nemají prostředky k nákupu potřebného jídla.

Nálety a pozemní boje, včetně ostřelování, zabily či zranily desítky tisíc civilistů a přes 3 miliony lidí vyhnaly z domovů, uvádí zástupce mezinárodního společenství. Podotýká, že před válkou se do Jemenu dováželo téměř veškeré jídlo a léky, ale nyní, kdy se v zemi nachází přes 30 frontových linií a agresoři blokují přístavy, silnice a základní infrastrukturu, nelze pomoc lidem doručit.

OSN na základě své nedávné mise v Jemenu odhaduje, že 12 milionům lidí v zemi hrozí hladomor, varuje Lowcock. Připomíná, že hladomory jsou v dnešním světě vzácné, přičemž ty poslední, jako například v roce 2011 v Somálsku, vyvolalo sucho a odezněly s příchodem dešťů, zatímco jemenská krize je čistě lidským dílem, které matka příroda nevyřeší.

Pět kroků k záchraně

"Můžeme však odvrátit hrozící apokalypsu, pokud nyní začneme jednat," tvrdí Lowcock. Dodává, že OSN přišla s následujícím pětibodovým plánem.´

Zaprvé je nutné okamžitě uzavřít příměří, které ochrání lidí a klíčovou infrastrukturu, bez níž je velký hladomor jistý, deklaruje činitel OSN. Nabádá k uzemnění letadel a umlčení zbraní, k čemuž sice mezinárodní společenství vyzývá již léta, ale nyní je třeba tyto apely vystupňovat. OSN podle Lowcocka nabízí, že bude hrát silnější roli v těch nejspornějších oblastech, například v přístavu Hudajda, na jehož fungování závisí miliony lidských životů, a zajistí, že nejdůležitější objekty budou využívány pouze k legitimním civilním aktivitám.   

Zadruhé, humanitární plán OSN na příští rok musí získat potřebně finance, jelikož již teď OSN a s ní spolupracující nevládní organizace zaměstnávají tisíce lidí, většinou Jemenců, kteří každý měsíc pomáhají dostat potraviny, vodu a léky k 8 milionům lidí v zemi, vysvětluje zástupce tajemníka pro humanitární záležitosti. Dodává, že příští rok se má pomoc dostat k 15 milionům lidí - polovině celkové jemenské populace -, včetně těch, kteří zůstali bez prostředků a bez pomoci nedokážou přežít.

OSN tak na příští rok potřebuje 4 miliardy dolarů (zhruba 88  miliard korun), což se může jevit jako vysoká suma, ale k udržení hladovějícího člověka naživu je potřeba půl dolaru (zhruba 11 korun) denně, vysvětluje Lowcock. Připomíná, že generální tajemník OSN Antonio Guterres svolal do Ženevy na 26. února 2019 konferenci, která bude usilovat o potvrzení přislíbených financí.

Třetím bodem jsou podle představitele OSN neodkladné a trvalejší opatření ke stabilizaci jemenské ekonomiky. Za nejrychlejší cestu označuje Lowcock poskytnutí zahraničních financí jemenské centrální bance, což by státu umožnilo vyplácet důchody a mzdy pracovníkům ve veřejném sektoru, přičemž Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v posledních dvou měsících podnikly důležité kroky, které takový scénář usnadní.  

"Potřeba jsou však předvídatelné, konsistentní a trvalé měsíční injekce zdrojů a spolupráce všech stran v Jemenu na tom, aby peníze dorazily k těm, kteří je potřebují," uvádí Lowcock. Za čtvrtý bod označuje zahájení obnovy země, včetně klíčových státních institucí, silnic, mostů a vodních kanálů, nahrazení zničených jeřábů v Hudajdě, opravení učeben, obnovu rybolovu i zemědělské činnosti a posílení dodávek elektřiny.

Pátý bodem je ujištění, že strany účastnící se rozhovorů ve Švédku pod patronátem OSN, zde zůstanou, dokud nebudou dohodnuty první smysluplné kroky k nastolení míru, deklaruje Lowcock. Varuje, že obnova zničené ekonomiky a vytvoření nových pracovních míst a živností do té míry, aby byl Jemen samostatný, potrvá desetiletí, a stmelení fragmentované jemenské společnosti a překonání hněvu a bolestí války bude trvat celé generace.

"Nic z toho se nezlepší, dokud se (situace) nepřestane zhoršovat," zdůrazňuje zástupce OSN. Deklaruje, že s nápravou se musí začít dříve, než bude pozdě.     

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Situace v Jemenu je podle OSN tragická. Děti nemají co jíst

Počet lidí trpících akutní podvýživou rychle roste v oblastech Jemenu, které jsou pod kontrolou vlády. Nejzávažnější případy se vyskytují na pobřeží Rudého moře, jak uvádí nedělní zpráva představitelů iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) OSN.

Více souvisejících

Jemen OSN humanitární krize válka hladomor

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy