Tvrdá kritika nevládních organizací. Profesor vznesl závažná obvinění

Mezinárodní den lidských práv, který připomíná výročí přijetí Všeobecné listiny lidských práv a Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia 10. prosince 1948, každoročně vyzdvihuje OSN i další organizace, které tvrdí, že prosazují tyto vznešené principy, poukazuje politolog Gerald Steinberg v komentáři pro server Jerusalem Post. Profesor z Bar-Ilanovy univerzity konstatuje, že gratulace a vznešená rétorika provázejíci tyto události silně kontrastují s mimořádně pochmurnou realitou.

Není co slavit

Mezinárodní den lidských práv profesor naopak považuje za připomínku neschopnosti institucí vytvořených po hrůzách holocaustu lidská práva chránit. "Rok 2018 byl ve skutečnosti další tristním rokem a není co slavit," deklaruje Steinberg. Dodává masivní vládní struktury a miliony poskytované organizacím jako Human Rights Watch či Amnesty International nikterak nezabránily masakru v Sýrii, který zničil miliony životů a vítězství koalice Asad-Rusko-Írán-Hizballáh nenabízí žádnou naději do budoucna.

Tyranie, útlak a represe pokračují také ve Venezuele a padly naděje, že po smrti Huga Chaveze se tamní situace zlepší, nebere si servítky Steinberg. Kritizuje, že Rada OSN pro lidská práva ignoruje většinu obětí porušování těchto práv ve světě, jelikož ji ovládají země, které k němu samy silně přispívají, například Kuba, Rusko, Venezuela, Saúdská Arábie, Egypt nebo Čína.    

Členské státy a představitelé OSN často využívají jazyk mezinárodního práva, aby odvedli pozornost od vlastního jednání a podle útočili na Izrael, deklaruje politolog. Připomíná, že na půdě mezinárodního společenství vznáší jedovatá obvinění vůči Izraeli například syrští a íránští diplomaté, zatímco jejich vlády vyhrožují genocidou a vysmívají se deklaraci z roku 1948.

"Letos rada opět odhlasovala zahájení pseudovyšetřování Izraele, tentokrát kvůli tvrzením o nepřiměřeném užití síly a válečných zločinech během incidentů na hranicích mezi Gazou a Izraelem při Hamasem organizovaném Pochodu za návrat," píše profesor. Tvrdí, že o jednostranném výsledku je rozhodnuto předem, podobně jako v případě Goldstoneovy zprávy z roku 2009, jejíž závěry údajně vznikly ještě před jmenováním členů příslušné vyšetřovací komise.

Americká vyslankyně v OSN i z těchto důvodů označila Radu pro lidská práva za největší neúspěch mezinárodního společenství a USA po marném úsilí o její reformu ostatně své členství v orgánu pozastavily, čímž dále snížily jeho legitimitu, deklaruje Steinberg. Za další součást "katastrofy" označuje mocné nevládní organizace, včetně Human Rights Watch a Amnesty International, které údajně propagují cíle jimi ostentativně monitorovaných diktátorů.

Nic se nezměnilo

Na schůzkách OSN podle politologa uvedené nevládní organizace běžně opakují nepodložená tvrzení a kritizují demokratické státy, především pak Izrael. "Poté, co Human Rights Watch získala finance ze Saúdské Arábie označila libyjského diktátora Kaddáfího za 'lidskoprávního reformátora' a zaujala vůdčí roli v 'líčení Izraele jako státu-vyvrhele'," parafrázuje Steinberg kritická slova někdejšího zakladatele uvedené organizace Roberta Bernsteina. Dodává, že od té doby se nic nezměnilo a Human Rights Watch údajně dále razí protizápadní a protiizraelskou ideologii.

Záplava antisemitských útoků z obou extrémních pólů politického spektra vyvrcholila masakrem v pittsburghské synagoze, který je dalším podtržením selhání lidsko-právních organizací, deklaruje profesor. Kritizuje, že Rada OSN pro lidská práva věnuje útokům na židy v Evropě, severní Americe i jinde ve světě jen malou pozornost a mnoho jejích členů se jich samo dopouští.

Antisemitismus nejenže není agendou lidsko-právních organizací jako Human Rights Watch a Amnesty International, které tvrdí, že jednají v duchu Všeobecné listiny lidských práv, ale tyto organizace v mnoha případech posilují nenávist vůči židům, vznáší Steinberg závažné obvinění. Tvrdí, že tento pochmurný vývoj nabízí na prahu roku 2019 málo důvodů k optimismu a největší naděje vzbuzuje snad jen stále větší odhalování těch, kteří jsou zodpovědní za "morální selhání" a kteří zneužívají jazyk lidských práv a mezinárodního práva k ospravedlnění své role v šíření nenávisti a diskriminace.

Představitelé zodpovědní za opatření a financování ostentativně určené k podpoře lidských práv jsou hnáni k odpovědnosti mnoha parlamenty i částí novinářů, což je podle politologa dobrý začátek. Jako příklad uvádí Dánsko a Nizozemsko, kde byla nedávno přijata kritéria pro financování nevládních organizací, která ukončují podporu skupinám šířícím nenávist a násilí, což zahrnuje i hnutí vyzývající k bojkotu Izraele.

Roste také počet zemí a institucí, které přijímají definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu, kvituje Steinberg. Dodává, že pokud se tyto trendy potvrdí a nezůstane u prázdných slov, možná bude příští rok alespoň nějaký důvod k oslavě Mezinárodního dne lidských práv.

Související

Více souvisejících

Izrael lidská práva Antisemitismus Human Rights Watch OSN

Aktuálně se děje

před 4 minutami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 1 hodinou

před 7 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

Vražda v Plzni: Soud poslal obviněného muže do vazby

Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v centru města v úterý odpoledne. Pobodaná žena byla převezena do nemocnice, kde ve středu podlehla svým zraněním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy