Tvrdá kritika nevládních organizací. Profesor vznesl závažná obvinění

Mezinárodní den lidských práv, který připomíná výročí přijetí Všeobecné listiny lidských práv a Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidia 10. prosince 1948, každoročně vyzdvihuje OSN i další organizace, které tvrdí, že prosazují tyto vznešené principy, poukazuje politolog Gerald Steinberg v komentáři pro server Jerusalem Post. Profesor z Bar-Ilanovy univerzity konstatuje, že gratulace a vznešená rétorika provázejíci tyto události silně kontrastují s mimořádně pochmurnou realitou.

Není co slavit

Mezinárodní den lidských práv profesor naopak považuje za připomínku neschopnosti institucí vytvořených po hrůzách holocaustu lidská práva chránit. "Rok 2018 byl ve skutečnosti další tristním rokem a není co slavit," deklaruje Steinberg. Dodává masivní vládní struktury a miliony poskytované organizacím jako Human Rights Watch či Amnesty International nikterak nezabránily masakru v Sýrii, který zničil miliony životů a vítězství koalice Asad-Rusko-Írán-Hizballáh nenabízí žádnou naději do budoucna.

Tyranie, útlak a represe pokračují také ve Venezuele a padly naděje, že po smrti Huga Chaveze se tamní situace zlepší, nebere si servítky Steinberg. Kritizuje, že Rada OSN pro lidská práva ignoruje většinu obětí porušování těchto práv ve světě, jelikož ji ovládají země, které k němu samy silně přispívají, například Kuba, Rusko, Venezuela, Saúdská Arábie, Egypt nebo Čína.    

Členské státy a představitelé OSN často využívají jazyk mezinárodního práva, aby odvedli pozornost od vlastního jednání a podle útočili na Izrael, deklaruje politolog. Připomíná, že na půdě mezinárodního společenství vznáší jedovatá obvinění vůči Izraeli například syrští a íránští diplomaté, zatímco jejich vlády vyhrožují genocidou a vysmívají se deklaraci z roku 1948.

"Letos rada opět odhlasovala zahájení pseudovyšetřování Izraele, tentokrát kvůli tvrzením o nepřiměřeném užití síly a válečných zločinech během incidentů na hranicích mezi Gazou a Izraelem při Hamasem organizovaném Pochodu za návrat," píše profesor. Tvrdí, že o jednostranném výsledku je rozhodnuto předem, podobně jako v případě Goldstoneovy zprávy z roku 2009, jejíž závěry údajně vznikly ještě před jmenováním členů příslušné vyšetřovací komise.

Americká vyslankyně v OSN i z těchto důvodů označila Radu pro lidská práva za největší neúspěch mezinárodního společenství a USA po marném úsilí o její reformu ostatně své členství v orgánu pozastavily, čímž dále snížily jeho legitimitu, deklaruje Steinberg. Za další součást "katastrofy" označuje mocné nevládní organizace, včetně Human Rights Watch a Amnesty International, které údajně propagují cíle jimi ostentativně monitorovaných diktátorů.

Nic se nezměnilo

Na schůzkách OSN podle politologa uvedené nevládní organizace běžně opakují nepodložená tvrzení a kritizují demokratické státy, především pak Izrael. "Poté, co Human Rights Watch získala finance ze Saúdské Arábie označila libyjského diktátora Kaddáfího za 'lidskoprávního reformátora' a zaujala vůdčí roli v 'líčení Izraele jako státu-vyvrhele'," parafrázuje Steinberg kritická slova někdejšího zakladatele uvedené organizace Roberta Bernsteina. Dodává, že od té doby se nic nezměnilo a Human Rights Watch údajně dále razí protizápadní a protiizraelskou ideologii.

Záplava antisemitských útoků z obou extrémních pólů politického spektra vyvrcholila masakrem v pittsburghské synagoze, který je dalším podtržením selhání lidsko-právních organizací, deklaruje profesor. Kritizuje, že Rada OSN pro lidská práva věnuje útokům na židy v Evropě, severní Americe i jinde ve světě jen malou pozornost a mnoho jejích členů se jich samo dopouští.

Antisemitismus nejenže není agendou lidsko-právních organizací jako Human Rights Watch a Amnesty International, které tvrdí, že jednají v duchu Všeobecné listiny lidských práv, ale tyto organizace v mnoha případech posilují nenávist vůči židům, vznáší Steinberg závažné obvinění. Tvrdí, že tento pochmurný vývoj nabízí na prahu roku 2019 málo důvodů k optimismu a největší naděje vzbuzuje snad jen stále větší odhalování těch, kteří jsou zodpovědní za "morální selhání" a kteří zneužívají jazyk lidských práv a mezinárodního práva k ospravedlnění své role v šíření nenávisti a diskriminace.

Představitelé zodpovědní za opatření a financování ostentativně určené k podpoře lidských práv jsou hnáni k odpovědnosti mnoha parlamenty i částí novinářů, což je podle politologa dobrý začátek. Jako příklad uvádí Dánsko a Nizozemsko, kde byla nedávno přijata kritéria pro financování nevládních organizací, která ukončují podporu skupinám šířícím nenávist a násilí, což zahrnuje i hnutí vyzývající k bojkotu Izraele.

Roste také počet zemí a institucí, které přijímají definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu, kvituje Steinberg. Dodává, že pokud se tyto trendy potvrdí a nezůstane u prázdných slov, možná bude příští rok alespoň nějaký důvod k oslavě Mezinárodního dne lidských práv.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

Více souvisejících

Izrael lidská práva Antisemitismus Human Rights Watch OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy