Násilí na Západním břehu se opět vyhrotilo. Palestinec zastřelil vojáky. Izrael tvrdě reaguje

Palestinský útočník dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelil dva izraelské vojáky a další dvě osoby zranil. Izraelská armáda od středečního večera zabila tři Palestince, kteří se podíleli na několika jiných útocích. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil kvůli této situaci nová bezpečnostní opatření pro Západní břeh Jordánu. Nařídil kromě jiného zdemolovat domy útočníků, pozatýkat členy radikálního hnutí Hamás a vyslat vojenské posily na toto území. Posíleny mají být zejména hlídky na silnicích a silničních křižovatkách. Netanjahu také slíbil, že nechá zlegalizovat několik tisíc nelegálně postavených domů osadníků.

Útočník podle izraelských úřadů dopoledne střílel na vojáky a civilisty z automobilu na silnici číslo 60, vedoucí napříč Západním břehem, u autobusové zastávky nedaleko židovské osady Ofra. Ve stejné oblasti bylo při podobném útoku v neděli zraněno sedm lidí. Útočník vystoupil z auta a začal střílet na lidi, poté uprchl. Vojáci po něm intenzivně pátrají a do oblasti byly povolány posily. Oba mrtví jsou vojáci, mezi zraněnými je jedna civilistka a další voják, který utrpěl těžká zranění.

Několik hodin před tímto útokem izraelští vojáci zabili dva Palestince, jimž armáda připisuje dva jiné útoky z minulosti. Později pak u Ramalláhu zastřelili dalšího Palestince, který autem najížděl na vojáky.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás odsoudil vlnu násilností a kritizoval jak palestinské radikály, tak tvrdý postup Izraele. Podle něj Izrael vytváří častými vojenskými operacemi v palestinských městech klima, které vede k násilí.

Netanjahu prohlásil, že bude prosazovat výstavbu 82 nových bytů v Ofře a nových průmyslových zón u osad Avnej Hefec a Bejtar Elit. Armádě nařídil, aby do 48 hodin zničila domy teroristů.

"V posledních dnech určitě pociťujeme, že se situace (na Západním břehu) zhoršuje," řekl izraelskému rozhlasu jeden ze záchranářů Šalom Galil.

Izraelští vojáci v posledních dnech pátrali po pachatelích jiných útoků. Po dvouměsíčním úsilí dnes brzy ráno objevili Palestince, který měl na svědomí říjnový teroristický útok na okupovaném Západním břehu Jordánu. Při pokusu o zadržení byl ozbrojený muž zastřelen. Na operaci se podílela izraelská armáda spolu s policií a tajnou službou Šin Bet.

Třiadvacetiletý útočník na začátku října střílel v průmyslové zóně v židovské osadě Barkan, kde pracují Izraelci i Palestinci. Útok nepřežil jeden muž a jedna žena, jiná žena utrpěla vážné zranění. Útočník žil poblíž města Tulkarm a pracoval v jedné z továren v průmyslové zóně. Izraelské bezpečnostní složky se ho opakovaně pokoušely zadržet, ale neúspěšně. Při pátrání po něm bylo zatčeno mnoho jeho příbuzných a údajných kompliců.

Třiadvacetiletý muž nebyl jediným Palestincem usmrceným během posledních hodin. Ve středu pozdě večer Izraelci zastřelili Sáliha Umara Barghútího, který byl podezřelý z nedělního útoku na autobusové zastávce u židovské osady Ofra na Západním břehu. Při útoku utrpěla zranění také Izraelka, která byla v sedmém měsíci těhotenství a u níž lékaři museli vyvolat předčasný porod. Novorozenec ve středu zemřel, žena už je ve stabilizovaném stavu. Zraněn byl také její manžel, další muž a čtyři mladiství, kteří utrpěli lehčí zranění.

Související

Jimmy Carter Rozhovor

Dohody z Camp Davidu se před 45 lety staly prvním kamenem izraelsko-arabských vztahů, konstatuje Zouplna

Izrael a Egypt uzavřely před 45 lety, 17. září 1978, v letním sídle amerických prezidentů dohody, které otevřely cestu k normalizaci vztahů těchto letitých nepřátel a měly se proklamativně stát i základem pro širší mír na Blízkém východě. Celému procesu přitom opakovaně hrozil krach, připomíná Jan Zouplna z Orientálního ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz za hlavní důvod snah o vzájemné urovnání označil skutečnost, že obě země si další konfrontaci nemohly dovolit, k čemuž se přidaly i bezprecedentně vysoké finanční pobídky z americké strany. Odborník na moderní dějiny blízkovýchodního regionu rovněž poukázal na odvrácenou tvář dohod a nastínil, proč nevedly k normalizaci izraelsko-arabských vztahů v plném významu slova. 

Více souvisejících

Izrael Jeruzalém Policie Izrael palestina Izraelská armáda Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 23 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 44 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy