V nedávných volbách do amerického Kongresu kandidoval nebývale velký počet muslimů, zvláště pak muslimských žen. Jejich kandidatura neušla pozornosti pravicových konzervativních médií a komentátorů, kteří jejich aktivitu interpretovaly jako pokus muslimů o ovládnutí USA. Jak upozorňuje magazín Foreign Policy, tyto domněnky se ozývaly i z kuriózního směru, od Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů (UAE).
Volby do Kongresu v USA, které proběhly tento listopad, lze považovat za skutečně revoluční. Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová, kandidátky za Demokratickou stranu, byly prvními muslimskými ženami, které usedly v Sněmovně reprezentantů. Demokraté to oslavovaly jako vítězství multikulturalismu, zatímco v republikánských kruzích se ještě posílilo přesvědčení, že jejich vítězství je znakem plíživé islamizace Ameriky.
Republikány v jejich přesvědčení podporují poněkud překvapiví aktéři – arabská média. Na Saúdskou Arábií financovaném zpravodajské televizní stanici Al-Arabíja se tento měsíc objevil článek osočující muslimské kongresmany, že jsou součástí skryté aliance mezi Demokraty a Muslimským bratrstvem. Článek osočoval Demokraty, že kvůli své snaze svrhnout prezidenta Donalda Trumpa jsou ochotni se spolčit i islamistickými skupinami usilujícími o ustanovení chalífátu v USA.
Komentátoři a média napojení na ropné monarchie v Perském zálivu, především pak na Saúdskou Arábii, vyčítají Demokratům, že usilují o podkopání Trumpových tvrdých pozic vůči Íránu a jeho „úspěšnou kampaň proti islamistům“, míněno proti Muslimskému bratrstvu. To je považované v Saúdské Arábie a UAE za teroristickou organizaci. UAE kvůli jejímu údajnému napojení na Muslimské bratrstvo považuje za teroristickou organizaci i neziskovou organizaci na podporu práv muslimů Council on American-Islamic Relations (CAIR). Oslava CAIR nad zvolením muslimských kandidátek do Kongresu je podle akademičky z UAE, dr. Najat al-Saeedové, důkazem jejich napojení na Muslimské bratrstvo.
Proč jsou napadány muslimské kongresmany ze strany Saúdské Arábie?
Podle Foreign Policy autoritářské režimy Perského zálivu kritizují Omarovou a Tlaibovou ze toho důvodu, že tyto ženy reprezentují možnost spojení demokracie a islámu. Saúdská Arábie se dlouhodobě pokouší přesvědčit svět, že jediná možnost vlády na Blízkém východě je její forma autoritářského státu, jinak v zemích nastane chaos. Ačkoliv příležitostně podporuje různé rebelské, sunnitské fundamentalistické skupiny v zemích, kde je to v jejím zájmu, např. v Sýrii, Saúdská Arábie se snaží vystupovat jako hráz proti vlně islamistických revolucionářů.
Saúdská Arábie právě z důvodu údajné podpory terorismu provedla blokádu Kataru. Ropné monarchii je trnem v oku Katarem financovaná a v arabském světě hojně sledovaná Al-Džazíra, známá svou ostrou kritikou autoritářských režimů v Perském zálivu. Al-Džazíra velmi podporovala sérii revolucí na Blízkém východě, známou jako Arabské jaro, která vyděsila vedení Saúdskou Arábii.
Právě Arabské jaro změnilo postoj Saúdské Arábie k Muslimskému bratrstvu. Do té doby mělo hnutí v zemi dveře otevřené. Jeho napojení na masové protesty však donutilo vůdce Saúdské Arábii k změně názoru. Ropné království se přidalo na stranu nového vojenské egyptského vedení, které svrhlo na Muslimské bratrstvo napojeného prezidenta Muhammada Mursího, čímž byly symbolicky i prakticky ukončeny politické aspirace revolucionářských islamistů. Saúdská Arábie spolu s Egyptem začala považovat Muslimské bratrstvo za persona non grata.
Nástupem korunního prince Muhameda bin Salmána (MBS) k moci tato negativní politika Saúdské Arábie vůči Muslimskému bratrstvu ještě zesílila. MBS se pokouší profilovat jako reformátor a odpůrce islámskému terorismu. Muslimské bratrstvo pro něj představuje ideální a jasně srozumitelný symbol islamistického myšlení, vůči kterému se může velmi snadno vymezit a získat tak sympatie od americké administrativy, která dlouhodobě vystupuje proti Muslimskému bratrstvu. Jako v Saúdské Arábii, i v USA nástup nového vedení – tj. Trumpovy administrativy – ještě posílil hlubokou nedůvěru Washingtonu vůči Muslimskému bratrstvu.
MBS a Trump jsou nyní v pevném spojeneckém svazku. Trump stále trvá na tom, že MBS nemá nic společného s vraždou saúdského opozičního novináře Džamála Chášakdžího neměl nic společného, navzdory pochybám mnoha amerických senátorů napříč politickým spektrem. MBS má tedy všechny důvody, aby se Trump udržel v úřadu a aby opozice proti němu byla co nejslabší – včetně té muslimské.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , Saúdská Arábie , Muslimské bratrstvo , Rashida Tlaibová , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 1 hodinou
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 2 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 3 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 4 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 6 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 9 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 11 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 19 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu.
Zdroj: Jan Hrabě