Muslimové v Kongresu chystají islamizaci USA, tvrdí saúdská média. Co je v pozadí jejich útoků na muslimské kongresmanky?

V nedávných volbách do amerického Kongresu kandidoval nebývale velký počet muslimů, zvláště pak muslimských žen. Jejich kandidatura neušla pozornosti pravicových konzervativních médií a komentátorů, kteří jejich aktivitu interpretovaly jako pokus muslimů o ovládnutí USA. Jak upozorňuje magazín Foreign Policy, tyto domněnky se ozývaly i z kuriózního směru, od Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů (UAE).

Volby do Kongresu v USA, které proběhly tento listopad, lze považovat za skutečně revoluční. Ilhan Omarová a Rashida Tlaibová, kandidátky za Demokratickou stranu, byly prvními muslimskými ženami, které usedly v Sněmovně reprezentantů. Demokraté to oslavovaly jako vítězství multikulturalismu, zatímco v republikánských kruzích se ještě posílilo přesvědčení, že jejich vítězství je znakem plíživé islamizace Ameriky.

Republikány v jejich přesvědčení podporují poněkud překvapiví aktéři – arabská média. Na Saúdskou Arábií financovaném zpravodajské televizní stanici Al-Arabíja se tento měsíc objevil článek osočující muslimské kongresmany, že jsou součástí skryté aliance mezi Demokraty a Muslimským bratrstvem. Článek osočoval Demokraty, že kvůli své snaze svrhnout prezidenta Donalda Trumpa jsou ochotni se spolčit i islamistickými skupinami usilujícími o ustanovení chalífátu v USA.

Komentátoři a média napojení na ropné monarchie v Perském zálivu, především pak na Saúdskou Arábii, vyčítají Demokratům, že usilují o podkopání Trumpových tvrdých pozic vůči Íránu a jeho „úspěšnou kampaň proti islamistům“, míněno proti Muslimskému bratrstvu. To je považované v Saúdské Arábie a UAE za teroristickou organizaci. UAE kvůli jejímu údajnému napojení na Muslimské bratrstvo považuje za teroristickou organizaci i neziskovou organizaci na podporu práv muslimů Council on American-Islamic Relations (CAIR). Oslava CAIR nad zvolením muslimských kandidátek do Kongresu je podle akademičky z UAE, dr. Najat al-Saeedové, důkazem jejich napojení na Muslimské bratrstvo.

Proč jsou napadány muslimské kongresmany ze strany Saúdské Arábie?

Podle Foreign Policy autoritářské režimy Perského zálivu kritizují Omarovou a Tlaibovou ze toho důvodu, že tyto ženy reprezentují možnost spojení demokracie a islámu. Saúdská Arábie se dlouhodobě pokouší přesvědčit svět, že jediná možnost vlády na Blízkém východě je její forma autoritářského státu, jinak v zemích nastane chaos. Ačkoliv příležitostně podporuje různé rebelské, sunnitské fundamentalistické skupiny v zemích, kde je to v jejím zájmu, např. v Sýrii, Saúdská Arábie se snaží vystupovat jako hráz proti vlně islamistických revolucionářů.

Saúdská Arábie právě z důvodu údajné podpory terorismu provedla blokádu Kataru. Ropné monarchii je trnem v oku Katarem financovaná a v arabském světě hojně sledovaná Al-Džazíra, známá svou ostrou kritikou autoritářských režimů v Perském zálivu. Al-Džazíra velmi podporovala sérii revolucí na Blízkém východě, známou jako Arabské jaro, která vyděsila vedení Saúdskou Arábii.

Právě Arabské jaro změnilo postoj Saúdské Arábie k Muslimskému bratrstvu. Do té doby mělo hnutí v zemi dveře otevřené. Jeho napojení na masové protesty však donutilo vůdce Saúdské Arábii k změně názoru. Ropné království se přidalo na stranu nového vojenské egyptského vedení, které svrhlo na Muslimské bratrstvo napojeného prezidenta Muhammada Mursího, čímž byly symbolicky i prakticky ukončeny politické aspirace revolucionářských islamistů. Saúdská Arábie spolu s Egyptem začala považovat Muslimské bratrstvo za persona non grata.

Nástupem korunního prince Muhameda bin Salmána (MBS) k moci tato negativní politika Saúdské Arábie vůči Muslimskému bratrstvu ještě zesílila. MBS se pokouší profilovat jako reformátor a odpůrce islámskému terorismu. Muslimské bratrstvo pro něj představuje ideální a jasně srozumitelný symbol islamistického myšlení, vůči kterému se může velmi snadno vymezit a získat tak sympatie od americké administrativy, která dlouhodobě vystupuje proti Muslimskému bratrstvu. Jako v Saúdské Arábii, i v USA nástup nového vedení – tj. Trumpovy administrativy – ještě posílil hlubokou nedůvěru Washingtonu vůči Muslimskému bratrstvu.

MBS a Trump jsou nyní v pevném spojeneckém svazku. Trump stále trvá na tom, že MBS nemá nic společného s vraždou saúdského opozičního novináře Džamála Chášakdžího neměl nic společného, navzdory pochybám mnoha amerických senátorů napříč politickým spektrem. MBS má tedy všechny důvody, aby se Trump udržel v úřadu a aby opozice proti němu byla co nejslabší – včetně té muslimské.             

Související

Více souvisejících

Muslimové Saúdská Arábie Muslimské bratrstvo Rashida Tlaibová USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy