Staffan de Mistura, vyčerpaný, ale stále žoviální zvláštní zmocněnec OSN pro válku v Sýrii, minulý týden učinil své zřejmě poslední tiskové prohlášení v uvedené pozici, konstatuje Daniel R. DePetris. Analytik působící v think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest připomíná, že na otázku, zda je ohledně dalších mírových rozhovorů o Sýrii optimistický, nedal de Mistura jasnou odpověď a místo toho zopakoval starou frázi, kterou používá téměř čtyři a půl roku.
Vítězství tvrdé síly
"Mohu říct, že jsem odhodlán...nevynechat žádnou možnost do poslední hodiny mého mandátu," cituje analytik de Misturova slova. Připomíná, že tento mandát skončí za pár týdnů a k de Misturovu zklamání více než čtyři roky diplomatického vyjednávání Sýrii zmítané občanskou válkou přinesly jen velmi málo, pokud vůbec něco.
Skutečnost, že násilí v Sýrii pomalu ustává a frontové linii se stabilizovaly, není ani tak důsledkem mírového procesu pod patronací OSN, ale spíše tvrdého faktu, že Bašár Asad v konfliktu zvítězil za pomoci tvrdé síly a nemilosrdné obléhací strategie, soudí DePetris.
V červenci 2014, kdy tehdejší generální tajemník OSN Pan Ki-mun nabídl de Misturovi pozici zvláštního zmocněnce, čelil tento italsko-švédský diplomat dilematu, vysvětluje odborník. Poukazuje, že syrská válka tehdy navenek vypadala jako masivní požár spalující vše, co mu stojí v cestě a dva nejzkušenější a nejrespektovanější krizoví vyjednavači OSN - Kofi Annan a Lachdar Brahímí - v jeho hašení neuspěli.
Annan rezignoval poté, co se jasně ukázalo, nakolik je Rada bezpečnosti OSN rozdělená ohledně Asadovy budoucnosti, přičemž Brahímí se k rezignaci uchýlil v důsledku frustrace z nedostatečné spolupráce ze strany syrského režimu, připomíná DePetris. Konstatuje, že de Mistura ale nedokázal nabídku odmítnout a žít s vědomím, že každý měsíc umírají tisíce Syřanů, a tak Panovi kladně odpověděl již za pár hodin.
De Mistura se mohl chlubit více než čtyřicetiletou praxí coby humanitární a válečný vyjednavač, ale jakákoliv šance na zkrocení syrského násilí si žádala maximální využití jeho dosavadních zkušeností, konstatuje expert. Připouští, že de Mistura zkoušel veškeré možnosti - dočasné příměří s cílem posílit důvěru mezi bojujícími stranami a tím i perspektivu mírových jednání, větší politické zapojení Rady bezpečnosti OSN či vytvoření výboru za účasti zástupců všech segmentů syrské společnosti pro sepsání nové ústavy.
"Když dal Washington ruce vzhůru a v zásadě odepsal Sýrii jako ztracený případ, de Mistura čerpal ze svého věčného optimismu a pokračoval," uvádí DePetris. Dodává, že nic z toho neslavilo úspěch a jediné příměří, které ve skutečnosti vydrželo delší dobu, nastalo v důsledku společné iniciativy Turecka a Ruska, dvou zemí sledujících spíše vlastní zájmy než hledajících cestu k ukončení bombardování a palby pro dobro Syřanů.
Syrská fata morgána
De Misturova práce na ústavním výboru, který vzniká téměř rok, trpí nekonečnými průtahy ze strany Asadových zástupců odmítajících samotnou myšlenku zrušení staré ústavy a sepsání nové, poukazuje odborník. Konstatuje, že mírový proces pod záštitou OSN ve skutečnosti mírovým procesem není, ale jde pouze o snahu zpomalit nevyhnutelné vojenské vítězství Asadova režimu, o které syrský vládce usiloval od prvního dne, kdy posvětil palbu do neozbrojených demonstrantů.
Novinář Mouin Rabbani, který krátce pracoval v de Misturově týmu, minulý měsíc prohlásil, že hlavním cílem mírového procesu pro záštitou OSN je udržet rozhovory v chodu, uvádí DePetris a cituje jeho slova: "Misí se stalo prodlužování této mise."
Mírové rozhovory o Sýrii jsou již dlouho pouhou fata morgánou, procesem, na který se může mezinárodní společenství nadále odvolávat, aby si nalhávalo, že syrská válka skončí pokojným urovnáním, deklaruje analytik. Doplňuje, že de Mistura končí ve své funkci tam, kde ji začal - s nadějí, ale mírem mimo dosah -, což však není zcela jeho chyba, protože i jakýkoliv jiný, byť sebezkušenější diplomat by rychle poznal, že mír v Sýrii nebyl realizovatelný.
"Prostředník toho zmůže jen velmi málo, pokud jedna strana - Asadův režim - nemá zájem na jakémkoliv politickém kompromisu a druhá - protiasadovská opozice - je často vzájemně rozdělená," zdůrazňuje expert. Podotýká, že nic z toho však není útěchou pro Syřany, z nichž polovina přišla o domov, miliony ztratily své blízké. Ti si totiž nepřejí nic jiného než konec této války, uzavírá DePetris.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Steffan de Mistura , OSN , Bašár Asad
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák