Vyplácí se islamistům terorismus? Studie odhaluje, jak tomu ve skutečnosti je

Teroristické útoky bývají analyzovány z mnoha úhlů, jedna otázka je však dlouhodobě přehlížena – jestli teroristické útoky skutečně fungují, tj. jestli vedou k požadovaným politickým změnám. Odpověď hledal se svými studenty John A. Tures, profesor politických věd z LaGrange College prozkoumáním více než 100 případů a 90 teroristických a mírových skupin. Své výsledky publikoval na stránkách akademického serveru The Conversion.

Podle mnohých badatelů se terorismus jednoznačně vyplácí, jinak by ostatně nebyl stále uskutečňován. Ačkoliv z hlediska síly a vlivu tahají teroristické skupiny v porovnání se státy s jejich bezpečnostními službami za kratší konec provazu, teroristé jsou v centru mediálního a veřejného zájmu a hrají významnou roli ve volbách i každodenních politických procesech, kdy se stávají rozhodujícím činitelem určujícím domácí i zahraniční směřování dané země.

Tures však varuje vnímat tento silný mediální dosah teroristů jako jednoznačné potvrzení politických úspěchů terorismu. Z jeho výzkumu vyplývá, že ty organizace, které se vydaly mírovou cestou, sice měly mnohem menší mediální pokrytí a byly mnohonásobně menším tahákem ve vyhledávání v Googlu, zato ale dosáhly lepších politických výsledků než jejich známější, násilné „sestry“ typu Islámského státu, nechvalně proslulé ohromným počtem vražd.

Např. tzv. Karafiátová revoluce, je prakticky neznámým levicovým vojenským pučem uskutečněným v Portugalsku v roce 1974, který však skutečně vedl k posunu portugalského politického zřízení od autoritářského pravicového vojenského režimu směrem k demokratické formě vlády.  Nebo tzv. cedrová revoluce bez jakýchkoliv obětí dokázala v roce 2005 přinutit Sýrii, aby stáhla své vojáky z Libanonu – záležitost, o kterou se v řadě konfliktů v různých částech Blízkého východu neúspěšně snaží teroristické skupiny. Naopak, aktivity IS do Sýrie a Iráku a Sýrii přitáhly další síly.

Výzkum Turese a jeho studentů zjistil, že z 45 skupin používajících terorismus k prosazení jejich politických cílů jen u šesti z nich se dalo prohlásit, že se jim to povedlo – tj. jen 13,3%. V případě 45 mírových hnutí, 26 z nich dosáhlo prosazení svých politických cílů – 57,8%.

Podle Turese mnohé příklady úspěšných teroristických skupin se při hlubším pohledu rozplynou, jako u bombového útoku Al-Káidy ve španělském metru v roce 2004, po němž byla konzervativní vláda nahrazena vládou levicovou a byly staženi španělští vojáci z Iráku. Ve skutečnosti útok v průzkumech pomohl tehdejší konzervativní vládě, ta ale udělala fatální chybu, když útok namísto Al-Kaidě připsala španělským separatistickým skupinám. Rozhněvaní voliči se rozhodli zvolit opačnou stranu. Al-Káida v tom tedy nehrála velkou roli, navíc její širší cíle spočívající v úsilí o opětovnou islamizaci Španělska byly ukončeny hned v zárodku španělskými zpravodajskými službami, které pochytaly a zlikvidovaly odpovědné teroristické buňky.

Jiným příkladem je izraelská teroristická skupina Irgun, jejíž velitel Menachem Begin se později stal izraelským premiérem. Irgun byl vyhlášena ze teroristickou organizaci Brity, vůči kterém během období jejich správy Izraele provedla několik útoků. Bylo by však bláhové, upozorňuje Turese, Irgunu přičítat odchod Britů z Izraele, který byl důsledkem koncem koloniálního panství impéria po druhé světové válce. Členové Irgunu včetně Begina a jím založené strany Cherut byly dlouho pro své extremistické postoje ignorovány voliči a žádná vládní strana je nechtěla do koalice. K moci se Begin dostal až díky chybám předchozích vlád a poté, co zmínil svou extremistickou rétoriku a stal se umírněnějším.

Terorismus tedy může sloužit v jistém krátkodobém horizontu, v tom dlouhodobějším se ukazuje být převážně neefektivním. Aby skupiny využívající terorismus k prosazení svých politických cílů se skutečně prosadily na největší vládní úrovni, musí se nakonec zbavit nálepky teroristické skupiny a být schopné fungovat jako v podstatě standardní politická strana. Jsou to mírová hnutí, nikoliv teroristé, kdo dokáží úspěšněji prosadit své požadavky, aniž by byly ve vládě.   

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.
Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus Násilí

Aktuálně se děje

před 33 minutami

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 36 minutami

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 9 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17

Agentura OSN pro letectví oficiálně označila Rusko za odpovědné za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, k němuž došlo v červenci 2014 nad východní Ukrajinou. Informaci přinesla britská stanice BBC.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy