V syrských věznicích se masově popravuje. Satelit odhalil děsivé věci

Syrská armáda prezidenta Bašára Asada zdvojnásobila množství poprav politických vězňů a vojenští soudci zrychlili tempo vynášení rozsudků smrti poté, co se vládě v Damašku po letech krvavého konfliktu pomalu daří opět kontrolovat téměř celou zemi. Vyplývá to ze svědectví bývalých vězňů, kterým se podařilo dostat z nechvalně známé věznice Sídnájá nedaleko syrské metropole, informoval americký list The Washington Post.

Více než dvě desítky Syřanů, které deník vyzpovídal, popsali, jak vypadá vládní kampaň, jejímž cílem je "vyčistit" řady politických vězňů. Odsouzení jsou podle nich do věznice Sídnájá sváženi i z jiných zařízení, a poté bývají brzy ráno popravováni.

Cely v Sídnájá byly kdysi přeplněné, bylo v nich drženo 10.000 až 20.000 vězňů. Nyní se počet zadržovaných právě kvůli popravám výrazně snížil a nejméně jedna část věznice je dokonce téměř prázdná, uvedli bývalí vězni, kteří z obavy o svou bezpečnost nechtěli zveřejnit svá jména. Některým z nich se podařilo z vězení dostat díky tomu, že za ně jejich příbuzní zaplatili desítky tisíc dolarů.

Prisoners in #Sednaya were indiscriminately tortured & starved.Some ate chunks of concrete ceiling, in desperation.- Before/After pics: pic.twitter.com/5pbXYx5Fgn

— Charles Lister (@Charles_Lister) 7. února 2017

Podle dvou bývalých vězňů, kteří prošli procesem před polním soudem v Damašku, který se nachází na velitelství vojenské policie, za poslední rok přibylo rozsudků smrti. Oba muži stanuli před vojenským soudem dvakrát - jednou dříve během války a podruhé letos, a proto mohli porovnat, jak tyto soudy fungují. "Během mé druhé návštěvy neexistovala žádná shovívavost," uvedl jeden z mužů. "Téměř všichni, kdo byli v místnosti, byli odsouzeni k smrti. Rozsudky četli nahlas," dodal.

Mnozí z odsouzených podle něj zemřou ještě před vykonáním nejvyššího trestu, ať již na podvýživu, zanedbání lékařské péče či fyzické týrání, často po psychickém zhroucení.

Na žádost o vyjádření k tomuto článku syrská vláda nereagovala, poznamenal americký list. Zároveň dodal, že kabinet prezidenta Bašára Asada nikdy nepřiznal, že by docházelo k popravám vězňů, a rovněž nezveřejnil žádné údaje o množství takto usmrcených osob. Žádné nezávislé údaje nejsou k dispozici.

Is this a joke @StateDept? Even before 27 Aug '13 these "vents" were present. See included Terraserver footage (03 april '13) #Sednaya pic.twitter.com/0dsUr2Z0BU

— Ian Grant (@Gjoene) 15. května 2017

Satelitní záběry věznice Sídnájá z března letošního roku ukazují desítky tmavých objektů, které by podle odborníků mohly být lidskými těly. "Na snímcích z 1. a 4. března jsou tmavé podlouhlé objekty, které jsou si podobné. Každý měří přibližně pět až šest stop (1,52 ař 1,83 metru)," uvedl jeden z expertů Isaac Baker. "Analýzy či jiné údaje nejsou k dispozici, tyto snímky ale dohromady s očitými svědectvími svědčí o masových popravách v tomto zařízení," dodal.

Po sedmi letech války zůstává neznámý osud více než 100.000 zadržených Syřanů. Podle OSN a lidskoprávních organizací jsou jich tisíce, jestli ne desetitisíce, pravděpodobně mrtvých. Je známo, že zadržování a zabíjení vězňů měly na svědomí všechny strany konfliktu, nicméně monitorovací organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR) odhaduje, že až 90 procent z nich bylo drženo v síti vládních věznic.

List The Washington Post vyzpovídal 27 bývalých vězňů, kteří byli nedávno propuštěni z věznice Sídnájá. Většina z nich nyní žije v Turecku, ale rovněž i v Sýrii, Libanonu, Iráku či Německu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie mučení vězňů Věznice Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy