Syrská armáda prezidenta Bašára Asada zdvojnásobila množství poprav politických vězňů a vojenští soudci zrychlili tempo vynášení rozsudků smrti poté, co se vládě v Damašku po letech krvavého konfliktu pomalu daří opět kontrolovat téměř celou zemi. Vyplývá to ze svědectví bývalých vězňů, kterým se podařilo dostat z nechvalně známé věznice Sídnájá nedaleko syrské metropole, informoval americký list The Washington Post.
Více než dvě desítky Syřanů, které deník vyzpovídal, popsali, jak vypadá vládní kampaň, jejímž cílem je "vyčistit" řady politických vězňů. Odsouzení jsou podle nich do věznice Sídnájá sváženi i z jiných zařízení, a poté bývají brzy ráno popravováni.
Cely v Sídnájá byly kdysi přeplněné, bylo v nich drženo 10.000 až 20.000 vězňů. Nyní se počet zadržovaných právě kvůli popravám výrazně snížil a nejméně jedna část věznice je dokonce téměř prázdná, uvedli bývalí vězni, kteří z obavy o svou bezpečnost nechtěli zveřejnit svá jména. Některým z nich se podařilo z vězení dostat díky tomu, že za ně jejich příbuzní zaplatili desítky tisíc dolarů.
Prisoners in #Sednaya were indiscriminately tortured & starved.Some ate chunks of concrete ceiling, in desperation.- Before/After pics: pic.twitter.com/5pbXYx5Fgn
— Charles Lister (@Charles_Lister) 7. února 2017
Podle dvou bývalých vězňů, kteří prošli procesem před polním soudem v Damašku, který se nachází na velitelství vojenské policie, za poslední rok přibylo rozsudků smrti. Oba muži stanuli před vojenským soudem dvakrát - jednou dříve během války a podruhé letos, a proto mohli porovnat, jak tyto soudy fungují. "Během mé druhé návštěvy neexistovala žádná shovívavost," uvedl jeden z mužů. "Téměř všichni, kdo byli v místnosti, byli odsouzeni k smrti. Rozsudky četli nahlas," dodal.
Mnozí z odsouzených podle něj zemřou ještě před vykonáním nejvyššího trestu, ať již na podvýživu, zanedbání lékařské péče či fyzické týrání, často po psychickém zhroucení.
Na žádost o vyjádření k tomuto článku syrská vláda nereagovala, poznamenal americký list. Zároveň dodal, že kabinet prezidenta Bašára Asada nikdy nepřiznal, že by docházelo k popravám vězňů, a rovněž nezveřejnil žádné údaje o množství takto usmrcených osob. Žádné nezávislé údaje nejsou k dispozici.
Is this a joke @StateDept? Even before 27 Aug '13 these "vents" were present. See included Terraserver footage (03 april '13) #Sednaya pic.twitter.com/0dsUr2Z0BU
— Ian Grant (@Gjoene) 15. května 2017
Satelitní záběry věznice Sídnájá z března letošního roku ukazují desítky tmavých objektů, které by podle odborníků mohly být lidskými těly. "Na snímcích z 1. a 4. března jsou tmavé podlouhlé objekty, které jsou si podobné. Každý měří přibližně pět až šest stop (1,52 ař 1,83 metru)," uvedl jeden z expertů Isaac Baker. "Analýzy či jiné údaje nejsou k dispozici, tyto snímky ale dohromady s očitými svědectvími svědčí o masových popravách v tomto zařízení," dodal.
Po sedmi letech války zůstává neznámý osud více než 100.000 zadržených Syřanů. Podle OSN a lidskoprávních organizací jsou jich tisíce, jestli ne desetitisíce, pravděpodobně mrtvých. Je známo, že zadržování a zabíjení vězňů měly na svědomí všechny strany konfliktu, nicméně monitorovací organizace Syrská síť pro lidská práva (SNHR) odhaduje, že až 90 procent z nich bylo drženo v síti vládních věznic.
List The Washington Post vyzpovídal 27 bývalých vězňů, kteří byli nedávno propuštěni z věznice Sídnájá. Většina z nich nyní žije v Turecku, ale rovněž i v Sýrii, Libanonu, Iráku či Německu.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , mučení vězňů , Věznice , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák