Vítězové a poražení Blízkého východu: Kdo zářil a kdo na něj nebude vzpomínat nejlíp?

Blízký východ je místem ostrých mocenských hrátek. Kromě místních hráčů na nich participující i mocnosti odjinud. Rok 2018 potvrdil sílící přítomnost Ruska a stagnující roli USA v regionu, byl nebývale tvrdým pro Saúdskou Arábii a naopak se zahraničně-politického hlediska nebývale úrodným pro Turecko. Za pravého vítěze lze nicméně označit přehlíženého kandidáta.

Hlavním poraženým v roce 2018 byla nepochybně Saúdská Arábie. Zatímco v předchozích letech se zdálo, že mladému ambicióznímu korunnímu princi Mohammedovi bin Sálmanovi (MBS) vyjde, na co sáhne, tento rok došlo k jedné největších krizí, které ropné království za poslední dobu zažilo. Vražda kritika režimu novináře Džamála Chášukdžího vyvolala celosvětové pobouření, které se promítlo do slabé účasti v „Davosu v poušti“ i do omezení dodávek zbraní ze strany některých evropských států v čele s Německem, nemluvně o ráně na pověsti mírumilovného reformátora, kterou MBS se snažil ohromit svět.  

Saúdům se též nedaří vyhrát válku v Jemenu, označovanou za největší humanitární katastrofu dneška. Tento „saúdský Vietnam“ spolu s kauzou vraždy Chášukdžího jsou natolik vážnými záležitostmi, že i v řadách nejbližších spojenců Saúdské Arábie na Západě, ve Velké  Británii a dokonce i v USA, se začínají ozývat hlasy požadující potrestání ropného království a zanechání pomoci na nezbytné minimum.

Saúdská Arábie má nicméně velkého spojence v osobě amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližších spolupracovníků, jmenovitě jeho zetě a poradce Jareda Kushnera který navázal s MBS velmi přátelské vztahy. Prostřednictvím Trumpa Saúdská Arábie dokázala uskutečnit signifikantní úder na jejího největšího konkurenta na Blízkém východě, Írán, když Trump odstoupil od nukleární dohody a obnovil hospodářské sankce proti Íránu.

Celkově však Saúdská Arábie a i USA boj s Íránem na Blízkém východě prohrávají. Írán posiluje svůj vliv v Iráku, kde jimi podporovaní šiíté tvoří druhou nejsilnější frakci v parlamentu a jím podporované milice jsou samotnou silou. Ještě více to platí pro Sýrii, kterou Írán přetavil v základnu pro své útoky proti Izraeli. Byli to jimi podporované pozemní síly, které pomohly udržet Bašára Al-Asada u moci a v podstatě stvrdily jeho vítězství ve vleklé syrské válce.

Hlavní vítězové

Nicméně, Írán svými aktivity začíná poněkud iritovat jednoho z hlavních vítězů na Blízkém východě – Rusko. To postupně zcela nahrazuje USA v jejich pozici hlavního zahraničního aktéra na Blízkém východě. Setkání německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Istanbulu (za účasti tureckého prezidenta Recepa Tayyipe Erdogana) ukázalo, že evropští vysocí státníci berou zcela vážně fakt, že bez ruské účasti se syrská krize vyřešit nedá.

Rusko nespoléhá pouze na jedno želízko v ohni a chce být významnou silou v regionu i po ukončení syrské války. V Sýrii se pokouší snížit vliv Íránu a vystupuje – ne vždy zcela přesvědčivě – jako mediátor mezi Írán a Izraelem. Ohledně vraždy Chášukdžího strategicky mlčelo a poslalo jednu z největších delegací na ropným královstvím pořádanou konferenci, skald sílících vazeb mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Rusko je už zcela nezpochybnitelnou silou v regionu a sílu a úspěšnost ostatních aktérů lze soudit zcela podle toho, zda-li dokáží proti němu stát a donutit jej i k ústupkům.

Takovou mocností je Izrael. Ačkoliv Rusko má v Sýrii hlavní základnu, neobává se mu vyhrožovat, že zlikviduje Asada, pokud budou íránské aktivity v zemi pokračovat a dovoluje si ve výsostně ruském území napadat syrské vojenské továrny. Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Izraelem, kterou se samotný Putin snažil hasit, odhalila, že Izrael je silou, kterou  Rusko musí respektovat. Nelze též nezmínit silný vliv Izraele na Trumpovu administrativu a v Trumpových rozhodnutích trestat Írán nelze nevidět jeho ruku.

Druhým aktérem, který dokázal stát proti Rusku, je Turecko. Izraelský deník Haaretz jej dokonce označil za vítěze roku 2018 na Blízkém východě. Turecký vliv zabránil Asadovi a Putinovi, aby neprovedli masivní vojenský útok proti městu Idlib, poslední pevnosti povstalců v Sýrii. Samo však vede vojenské operace proti Kurdům severu Sýrie za tichého nesouhlasu mezinárodní komunity v čele s USA, která je podporovala v jejich boji proti IS.

Je to též turecké vyšetřování, které pomohlo z vraždy Chášukdžího uskutečnit mezinárodní kauzu. Erdogan jej využívá k tlaku na Saúdskou Arábii a oslabení jejího postavení a pověsti v regionu. Nicméně, Erdogan nutně potřebuje úspěchy na zahraničně-politickém poli, aby odklonil pozornost od velmi slabé kondice, kterou vykazuje současná turecká ekonomika.

Pokud by se úspěch na Blízkém východě měřil dle ekonomických ukazatelů, pak lze za největšího vítěze v roce 2018 prohlásit Katar, jak to činí Haaretz. Malé ropné království loni čelilo mezinárodní blokádě iniciované Saúdskou Arábií. Nedobrovolná izolace jej však nezlomila naopak Katar dokázal ještě posílit svůj ekonomický růst a mezinárodní vztahy. Dokladem jeho sebedůvěry je jeho rozhodnutí opustit Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na začátku ledna příštího roku. Současné saúdské potíže jsou pro Katar nepochybně sladkým zadostiučiněním a proto jej lze vyhlásit za vítěze roku 2018.   

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Rusko Izrael Turecko Katar

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy