Tisíce uprchlíků v ohrožení: Libanon se potýká s deštěm a sněhem, problémy má i Izrael

Libanon a Izrael se potýkají se silným sněžením a deštěm, které s sebou přinesla bouře Norma. V Libanonu záplavy ohrožují tisíce syrských uprchlíků v místních táborech, v Izraeli zavřeli kvůli přívalům vody některé ulice v Haifě a pro návštěvníky se uzavřelo i okolí hory Hermon, kde napadlo až 70 centimetrů sněhu.

Sníh pokryl stany uprchlíků v libanonském údolí Bikáa a kvůli sněhu je zavřená dálnice mezi Damaškem a Bejrútem. Ministerstvo školství nechalo zavřené školy dnes i ve středu.

I mean you know, as far as meteorologists are concerned, snow crowns Lebanon's Bekaa Valley since the dawn of history! But hey, again in 2019, the snow makes a sudden comeback trapping thousands of people in minus temperature without proper infrastructure pic.twitter.com/uFXKvblokA

— Salim Salamah سليم (@Salim_SYR) 8. ledna 2019

V Libanonu žije na 1,5 milionu syrských uprchlíků. Velká část jich je v neoficiálních táborech, zejména v údolí Bikáa u hranice se Sýrií. Mluvčí libanonské sekce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Lisa abú Chálidová řekla, že voda ohrožuje 66 těchto táborů a 15 je už zcela zatopeno. Evakuováno bylo na 300 lidí. OSN zasáhla preventivně a rozdala lidem pokrývky i matrace, zatím odnikud není hlášeno úmrtí.

"Jsme ode všeho odříznuti, stan se zhroutil, obracíme se k bohu," citovala AFP jednoho uprchlíka z tábora poblíž Arsálu na severovýchodě Libanonu. "Napadl metr sněhu, zničeny jsou tři čtvrtiny stanů. Je to katastrofa. Není jídlo, není chleba, silnice je od včerejška zavřená," sdělil jiný uprchlík. Loni v lednu kvůli chladu zemřelo v libanonských horách 17 syrských běženců, v roce 2015 podlehli podchlazení dva.

Heavy snow in... Israel. The country's only ski area Mt Hermon was closed when a 35cm snowfall blocked access roads, more snow forecast tomorrow. pic.twitter.com/GUhPixnmUB

— Snow Forecast.com (@SnowForecast) 8. ledna 2019

Norma začala v sobotu a vrcholit by měla dnes večer. V Izraeli se špatné počasí čeká až do pátku. Zasáhlo hlavně centrální a severní část země. V Kirjat Harošeti nedaleko Haify jsou uzavřeny silnice, zaplavené vodou z řeky Kišon. Hora Hermon bude uzavřená i ve středu. Na jejím úpatí je 70 centimetrů sněhu a stále sněží. Deštěm je nejvíce postiženo město Maalot, kde od soboty napršelo 120 milimetrů vody. Hodně prší také v Tel Avivu nebo Netanji, ale situace tam není tak dramatická jako na severu.

Tiberiadské jezero se potýká v důsledku předchozího pětiletého sucha stále s nedostatkem vody. Jeho hladina se sice nyní zvedla o téměř devět centimetrů, avšak je pořád 1,35 metru pod kritickou hranicí. Aby se jezero naplnilo, musela by voda vystoupat o 5,5 metru. Chladné počasí a sněžení má trvat až do středečního večera, do normálu by se srážky i teplota měly vrátit v pátek.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

libanon Izrael Počasí sníh Sněžení

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy