Na Blízkém východě bují další konflikt? Analytik varuje před nebezpečnou krizí

Spojené státy se chystají brzy stáhnout své síly ze Sýrie, připomíná bezpečnostní analytik Ehud Eilam v komentáři pro server Jerusalem Post. Varuje v něm, že tento vývoj může zvýšit riziko střetu mezi Izraelem a Ruskem v Sýrii, který by následně mohl přerůst v nebezpečnou krizi.

Problémem je Írán

Izrael, USA a Rusko by se měly společně snažit vyhnout se takovému scénáři a soustředit se na hlavní problém v Sýrii, kterým je podle analytika co možná největší omezení tamní íránské přítomnosti.

Momentálně v Sýrii operuje okolo dvou tisíc amerických vojáků, což je relativně malý počet, především vezmeme-li v potaz rozlohu země, konstatuje Eilam. Dodává, že i tento malý kontingent ovšem pomáhá Izraeli, především při zadržování íránských jednotek v Sýrii.   "V Sýrii Spojené státy čelí Islámskému státu, nikoliv Rusku a jeho syrskému spojenci, Bašáru Asadovi," zdůrazňuje odborník. Podotýká, že USA se snaží také omezit íránský vliv na Blízkém východě, včetně Sýrie, a Izrael již požádal Trumpovu administrativu, aby ústup ze země zastavila, nebo alespoň zpomalila, a to nikoliv kvůli přítomnosti ruské, ale íránské armády.

Izrael a Sýrie jsou nepřátelé od chvíle, kdy v roce 1948 vznikl prvně jmenovaný stát, vedly spolu mnoho válek, naposledy v roce 1982, připomíná Eilam. Vysvětluje, že na hlavní linii jejich střetu, Golanských výšinách, zavládl po roce 1974 klid, avšak po vypuknutí syrské občanské války v roce 2011 panuje mezi oběma zeměmi opět napětí, především kvůli stovkám leteckých útoků, které Izrael provedl na syrském území s cílem zničit zbraně, například rakety země-země, směřující z Íránu k jeho libanonskému spojenci, militantnímu hnutí Hizballáh.  

Během jednoho z takových náletů, konkrétně 18. září loňského roku, syrská protivzdušná obrana zřejmě omylem sestřelila ruské průzkumné letadlo, na jehož palubě zahynulo 14 ruských vojáků, poukazuje expert. Dodává, že Rusko z incidentu obvinilo Izrael a syrskou protivzdušnou obranu posílilo moderním raketovým systémem S-300.

"Rusko má důvod, aby nenechalo Syřany ovládat S-300 zcela samostatně," pokračuje analytik. Naznačuje, že případný neúspěch systému by mohl poškodit ruskou prestiž a prodej ruských zbraní ve světě a podobné ponížení by mohlo zesílit ruskou agresivitu.

Rusko může pomoci

Do začátku letošního roku prošlo syrským bojištěm přes 63 tisíc ruských vojáků, což ukazuje, jak moc je Rusko v Sýrii angažováno, konstatuje Eilam. Poukazuje, že izraelští politici přesto deklarují odhodlání pokračovat v krocích nezbytných k zajištění bezpečnosti své země, a tak dojednali s Ruskem koordinační mechanismus, který umožňuje Izraeli bombardovat cíle v Sýrii a který byl poměrně efektivní, než Rusko v posledních měsících izraelské možnosti zkomplikovalo.

Rusové mají v Sýrii nejen systém S-300, ale i sofistikovanější protivzdušné baterie S-400 a pokud by zahájily palbu na izraelské letouny, ty by mohly střelbu opětovat, nastiňuje expert. Připomíná, že k takové konfrontaci došlo naposledy v tzv. opotřebovávací válce v Egyptě v letech 1969-1970.

"Střet mezi Izraelem a Ruskem by mohl mít mnohem závažnější důsledky než ten, k němuž došlo mezi Tureckem a Ruskem poté, co Turecko sestřelilo ruský letoun koncem listopadu 2015," obává se Eilam. Poukazuje, že Izrael má účinné americké zbraně, například stealth letouny F-35, ale krom vojenské pomoci potřebuje od USA také pomoc diplomatickou, především pokud by skutečně mělo dojít na konflikt s Ruskem.

Za klíčový úkol analytik označuje zbavit se íránské přítomnosti v Sýrii dříve, než se země stane íránskou baštou a součástí regionálních ambicí Teheránu, které jdou proti Izraeli i USA. "Toto je zdroj problému. Dokud bude Írán využívat Sýrii k tomuto účelu, Izrael bude Sýrii bombardovat, což může přimět Rusko vystoupit proti Izraeli," píše Eilam.

Izrael ani Spojené státy netěší ruská smyčka kolem Sýrie, ale tento problém může počkat, jelikož mnohem palčivější otázkou je řešení Íránců v zemi, deklaruje odborník. Soudí, že v tomto ve skutečnosti může Rusko pomoci, jelikož Moskva potřebuje Teherán pouze tak dlouho, dokud bude zuřit válka v Sýrii, která se zřejmě chýlí ke konci.

V nových podmínkách budou Rusko a Írán vzájemně soupeřit o to, kdo se stane dominantní mocností v Sýrii, což usnadní spolupráci Izraele a Spojených států s Moskvou - ať už oficiální či neoficiální - s cílem dostat íránské jednotky ze země, domnívá se expert. Soudí, že právě tímto způsobem lze zadržet Írán a zároveň zamezit izraelsko-ruskému střetu.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Rusko Izrael USA (Spojené státy americké) Írán Rakety S-400 Rakety S-300

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy