Na Blízkém východě bují další konflikt? Analytik varuje před nebezpečnou krizí

Spojené státy se chystají brzy stáhnout své síly ze Sýrie, připomíná bezpečnostní analytik Ehud Eilam v komentáři pro server Jerusalem Post. Varuje v něm, že tento vývoj může zvýšit riziko střetu mezi Izraelem a Ruskem v Sýrii, který by následně mohl přerůst v nebezpečnou krizi.

Problémem je Írán

Izrael, USA a Rusko by se měly společně snažit vyhnout se takovému scénáři a soustředit se na hlavní problém v Sýrii, kterým je podle analytika co možná největší omezení tamní íránské přítomnosti.

Momentálně v Sýrii operuje okolo dvou tisíc amerických vojáků, což je relativně malý počet, především vezmeme-li v potaz rozlohu země, konstatuje Eilam. Dodává, že i tento malý kontingent ovšem pomáhá Izraeli, především při zadržování íránských jednotek v Sýrii.   "V Sýrii Spojené státy čelí Islámskému státu, nikoliv Rusku a jeho syrskému spojenci, Bašáru Asadovi," zdůrazňuje odborník. Podotýká, že USA se snaží také omezit íránský vliv na Blízkém východě, včetně Sýrie, a Izrael již požádal Trumpovu administrativu, aby ústup ze země zastavila, nebo alespoň zpomalila, a to nikoliv kvůli přítomnosti ruské, ale íránské armády.

Izrael a Sýrie jsou nepřátelé od chvíle, kdy v roce 1948 vznikl prvně jmenovaný stát, vedly spolu mnoho válek, naposledy v roce 1982, připomíná Eilam. Vysvětluje, že na hlavní linii jejich střetu, Golanských výšinách, zavládl po roce 1974 klid, avšak po vypuknutí syrské občanské války v roce 2011 panuje mezi oběma zeměmi opět napětí, především kvůli stovkám leteckých útoků, které Izrael provedl na syrském území s cílem zničit zbraně, například rakety země-země, směřující z Íránu k jeho libanonskému spojenci, militantnímu hnutí Hizballáh.  

Během jednoho z takových náletů, konkrétně 18. září loňského roku, syrská protivzdušná obrana zřejmě omylem sestřelila ruské průzkumné letadlo, na jehož palubě zahynulo 14 ruských vojáků, poukazuje expert. Dodává, že Rusko z incidentu obvinilo Izrael a syrskou protivzdušnou obranu posílilo moderním raketovým systémem S-300.

"Rusko má důvod, aby nenechalo Syřany ovládat S-300 zcela samostatně," pokračuje analytik. Naznačuje, že případný neúspěch systému by mohl poškodit ruskou prestiž a prodej ruských zbraní ve světě a podobné ponížení by mohlo zesílit ruskou agresivitu.

Rusko může pomoci

Do začátku letošního roku prošlo syrským bojištěm přes 63 tisíc ruských vojáků, což ukazuje, jak moc je Rusko v Sýrii angažováno, konstatuje Eilam. Poukazuje, že izraelští politici přesto deklarují odhodlání pokračovat v krocích nezbytných k zajištění bezpečnosti své země, a tak dojednali s Ruskem koordinační mechanismus, který umožňuje Izraeli bombardovat cíle v Sýrii a který byl poměrně efektivní, než Rusko v posledních měsících izraelské možnosti zkomplikovalo.

Rusové mají v Sýrii nejen systém S-300, ale i sofistikovanější protivzdušné baterie S-400 a pokud by zahájily palbu na izraelské letouny, ty by mohly střelbu opětovat, nastiňuje expert. Připomíná, že k takové konfrontaci došlo naposledy v tzv. opotřebovávací válce v Egyptě v letech 1969-1970.

"Střet mezi Izraelem a Ruskem by mohl mít mnohem závažnější důsledky než ten, k němuž došlo mezi Tureckem a Ruskem poté, co Turecko sestřelilo ruský letoun koncem listopadu 2015," obává se Eilam. Poukazuje, že Izrael má účinné americké zbraně, například stealth letouny F-35, ale krom vojenské pomoci potřebuje od USA také pomoc diplomatickou, především pokud by skutečně mělo dojít na konflikt s Ruskem.

Za klíčový úkol analytik označuje zbavit se íránské přítomnosti v Sýrii dříve, než se země stane íránskou baštou a součástí regionálních ambicí Teheránu, které jdou proti Izraeli i USA. "Toto je zdroj problému. Dokud bude Írán využívat Sýrii k tomuto účelu, Izrael bude Sýrii bombardovat, což může přimět Rusko vystoupit proti Izraeli," píše Eilam.

Izrael ani Spojené státy netěší ruská smyčka kolem Sýrie, ale tento problém může počkat, jelikož mnohem palčivější otázkou je řešení Íránců v zemi, deklaruje odborník. Soudí, že v tomto ve skutečnosti může Rusko pomoci, jelikož Moskva potřebuje Teherán pouze tak dlouho, dokud bude zuřit válka v Sýrii, která se zřejmě chýlí ke konci.

V nových podmínkách budou Rusko a Írán vzájemně soupeřit o to, kdo se stane dominantní mocností v Sýrii, což usnadní spolupráci Izraele a Spojených států s Moskvou - ať už oficiální či neoficiální - s cílem dostat íránské jednotky ze země, domnívá se expert. Soudí, že právě tímto způsobem lze zadržet Írán a zároveň zamezit izraelsko-ruskému střetu.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Rusko Izrael USA (Spojené státy americké) Írán Rakety S-400 Rakety S-300

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy