Věčná válka? Islámský stát neustane, protože nemůže, poukazuje expert

Islámský stát o sobě v posledních měsících dal opětovně vědět. Jako na výsměch hrdým prohlášením americké administrativy o jeho zničení docílil v překvapivém sebevražedném útoků smrti čtyř amerických vojáků. Teroristická skupina se očividně nehodlá vzdát. Experti upozorňují, že vzhledem ke svému apokalyptickému přesvědčení IS povede věčnou válku bez ohledu na cokoliv.

Ve své knize Teror v mysli Boží sociolog Mark Juergensmeyer navštívil a vyzpovídal celou řadu náboženských fanatiků, včetně těch muslimských, odpovědných za pokusy či přímo provedení násilných činů teroristického ražení. Zjistil, že tito přívrženci extremistických náboženských ideologií v podstatě nechtějí vyhrát „svatou“ válku se svými nepřáteli. Oni chtějí bojovat pro svatou válku samotnou.

To se projevovalo i v jejich strategii. Teroristé si nevybírali místa vojenského významu, ale namísto toho si vybírali oblasti, kde bude co nejvíce civilistů a kde budou jejich skutky co nejvíce vidět. Snahou teroristů bylo šokovat, vzbudit strach, donutit vlády nenáviděných sekulárních států, aby zahájily ohromnou kampaň proti danému náboženství, ke kterému se teroristé hlásili. Muslimští extremisté si slibovali, že tímto způsobem probudí u muslimů touhu bránit islám proti „bezvěrců“ a přidat se k nim.

Juergensmeyerem načrtnutý profil teroristického fanatika sedí do širšího rámce strategie „džihádu“, svaté války, vypracované klíčovými postavami a skupinami islamistického fundamentalismu. Jeho cílem není nic jiného než ustanovení totální nadvlády fundamentální verze islámu a zničení všech skupin, které budou proti tomu.

Konvenční vs. věčný džihád

Ido Levy, výzkumník z  Institute for National Security Studies (INSS) a the International Institute for Counter-Terrorism (ICT), však upozorňuje, že zatímco tzv. konvenční džihád sdílí tuto náboženskou vizi světa a snaží se ji prosadit, v praxi se neostýchá jednat zcela pragmaticky a spojovat s těmi nepřáteli, kteří jim zaručí dosažení partikulárních vojenských cílů.

Al-Káida se zdráhá vést kampaň proti „heretickým“ muslimům jako jsou šiité, protože se obává, že by to ohrozilo její vojenské možnosti . Jakkoliv džihádistické skupiny prohlašují nutnost věčné války proti sekulárním státům, samotnému vojenskému střetu se snaží spíše vyhýbat, protože vědí, že v přímé konfrontaci by s plně vyzbrojenými silami neměli šanci.  

Podle Levyho se IS od konvenčního džihádu liší tím, že prosazuje tzv. „věčný džihád“. Na rozdíl od Al-Káidy, která bere Korán a další náboženské texty jako inspiraci pro její dlouhodobé cíle a ospravedlnění jejích akcí, pro IS se jedná o skutečný návod života, který je třeba doslova naplňovat. Z jejich doslovného čtení vyplývá naprostá netolerance vůči každému, kdo se zdá stát proti koránským fundamentům.

IS, na rozdíl od al-Káidy, začal vést kampaň proti šiítům i členům súfijských islámských hnutí, které považuje za heretiky. Během své hrůzovlády v Iráku a Sýrii začal napadat i obyčejné muslimy, kteří nebyli schopni plnit jeho středověké, drakonické příkazy. Postupně si takto znepřátelil v Sýrii všechny možné rebelské skupiny, i ty, které s ním sdíleli nechuť k režimu Bašára al-Asáda. Tím se významně liší od poboček Al-Káidy, především tzv. fronty Al-Nusrá, která s postupně stala páteří protiasadovské opozice.

IS na rozdíl od konvenčního džihádu vůbec nefunguje na principu strategickém, ale apokalyptickém základě. Věří, že kdykoliv může přijít hodina posledního soudu a že tedy bude souzen za své činy během těchto chvil. Jakýkoliv kompromis vnímá jako rouhání se Boží vůli.

V důsledku tohoto myšlení je IS vysoce nebezpečným, ohromně motivovaným protivníkem kterého nezastaví žádná porážka. Ačkoliv se jeho chalífát rozpadl a takřka všechno území, nepředstavuje to pro něj prohru, pouze další Boží zkoušku. IS nepřestane, dokud neustanoví další kalifát – a nezajistí, že tento tentokráte vydrží navždy.        

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Al-Káida islám

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy