Kdysi ovládal území o rozloze Británie. Teď IS zbyly jen dvě malá města

Islámský stát na svém vrcholu vládl obrovskému území o velikosti Británie. Nyní mu zbývá jen pár malých měst na hranicích Sýrie s Irákem, odhaluje list The Washington Post. To však neznamená, že by byl méně nebezpečným.

Města Marashida a Baghuz Fawqani. To je vše, co zbylo z území IS rozkládajícího se napříč Irákem a Sýrií a zahrnujícího významná a početná města Mosul, Aleppo či Rakka. IS byl vyhnán z Iráku i z většiny Sýrie a je v těchto městech, na jihu Sýrie u břehu Eufratu v blízkosti irácká hranice, se nachází jeho zbytky.

Velitelé arabsko-kurdských Syrských demokratických sil (SDF) tvrdí, že dobijí města do konce měsíce. „Jsem přesvědčen, že během příštího měsíce oficiálně oznámíme konec vojenské existence samozvaného chalífátu,“ sdělil v pátek francouzské zpravodajské agentuře AFP Mazlum Kobani, velitel SDF. 

Boj však nebude snadný. V městech jsou usazeni především zahraniční bojovníci IS, zakalení válkou a proslulí svým fanatismem. Doposud se nevzdali a jsou ochotni bojovat do hořkého konce.

The Washington Post upozorňuje, že jedním z podstatným důvodů jejich neochoty se vzdát je skutečnost, že na rozdíl od místních bojovníků se nemohou ztratit mezi místním obyvatelstvem. To navíc pomáhá SDF s jejich odhalováním.

Podle Zana Amediho, mluvčího kurdské milice YPG, největší vojenské složky SDF, města ukrývají významné zbývající vrchní postavy IS včetně „známých teroristů“. Nicméně, vůdce IS Abú Bakr Bagdádí prý mezi nimi není. Amedi tvrdí, že by byl „stupidní“ kdyby ve vesnicích zůstal.

Rusové v červnu 2017 oznámili, že vůdce IS byl zabit při náletu u Rakky. Později přiznali, že zprávu ještě prověřují. Podle USA stále žije. Irácký vládní list s odvoláním na šéfa ředitele oddělení tajných služeb ministerstva vnitra v únoru minulého roku přinesl zprávu, že Bagdádí žije, ale je zraněný a nemůže se pohybovat bez pomoci.

Konec IS?

Ačkoliv poražení zbytku IS v syrským vesnicích bude znamením konce geografické nadvlády IS, nebude koncem organizace, přiznávají američtí velitelé. Podle nich je zřejmé, že IS se vrátil ke kořenům a opětovně působí jako pohyblivá, povstalecká skupina, jak tomu bylo kdysi v Iráku předtím, než získal území.

Propagandistická mašinérie IS se zdá též stále fungovat a IS stále dokáže přitáhnout stoupence. O jeho efektivitě a nebezpečnosti svědčí skutečnost, že vůbec nejhorší dosavadní útok na americké vojáky z 17. ledna ve městě Manbídž, který spáchal sebevražedný atentátník IS a který stál život čtyři americké vojáky.

Stalo se tak měsíc poté, co americký prezident Donald Trump oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie s tím, že jejich hlavní úkol – porážka IS- už byl splněn a není třeba, aby se v zemi stále drželi. Podle kritiků včetně prominentních příznivců prezidenta však je takové rozhodnutí unáhlené a americká vojska by měla v oblasti zůstat, dokud nebude jasné, že IS je nadobro zničen.

Otázka stažení amerických vojsk má ještě další rovinu. Jejich přítomnost chrání kurdské síly před údery Turecka, které považuje YPG za teroristickou skupinu. Podle analytiků se stali američtí vojáci ve městě Manbídž cíly útoku proto, že museli nahradit hlídky organizované kurdskými milicemi. Manbídž je totiž pod vedením Turecka, které by jejich přítomnost nesneslo.

Analytici též upozorňují na to, že rozmíšky mezi Turky a Kurdy jen přispějí k tomu, že IS využije situace k opětovnému vzestupu. Američané intenzivně jednají s Turky na vytvoření jistých bezpečnostních zón chránících Kurdy, zatím však nedošlo k žádné dohodě uspokojivé pro obě strany.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie YPG USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy