Kdysi ovládal území o rozloze Británie. Teď IS zbyly jen dvě malá města

Islámský stát na svém vrcholu vládl obrovskému území o velikosti Británie. Nyní mu zbývá jen pár malých měst na hranicích Sýrie s Irákem, odhaluje list The Washington Post. To však neznamená, že by byl méně nebezpečným.

Města Marashida a Baghuz Fawqani. To je vše, co zbylo z území IS rozkládajícího se napříč Irákem a Sýrií a zahrnujícího významná a početná města Mosul, Aleppo či Rakka. IS byl vyhnán z Iráku i z většiny Sýrie a je v těchto městech, na jihu Sýrie u břehu Eufratu v blízkosti irácká hranice, se nachází jeho zbytky.

Velitelé arabsko-kurdských Syrských demokratických sil (SDF) tvrdí, že dobijí města do konce měsíce. „Jsem přesvědčen, že během příštího měsíce oficiálně oznámíme konec vojenské existence samozvaného chalífátu,“ sdělil v pátek francouzské zpravodajské agentuře AFP Mazlum Kobani, velitel SDF. 

Boj však nebude snadný. V městech jsou usazeni především zahraniční bojovníci IS, zakalení válkou a proslulí svým fanatismem. Doposud se nevzdali a jsou ochotni bojovat do hořkého konce.

The Washington Post upozorňuje, že jedním z podstatným důvodů jejich neochoty se vzdát je skutečnost, že na rozdíl od místních bojovníků se nemohou ztratit mezi místním obyvatelstvem. To navíc pomáhá SDF s jejich odhalováním.

Podle Zana Amediho, mluvčího kurdské milice YPG, největší vojenské složky SDF, města ukrývají významné zbývající vrchní postavy IS včetně „známých teroristů“. Nicméně, vůdce IS Abú Bakr Bagdádí prý mezi nimi není. Amedi tvrdí, že by byl „stupidní“ kdyby ve vesnicích zůstal.

Rusové v červnu 2017 oznámili, že vůdce IS byl zabit při náletu u Rakky. Později přiznali, že zprávu ještě prověřují. Podle USA stále žije. Irácký vládní list s odvoláním na šéfa ředitele oddělení tajných služeb ministerstva vnitra v únoru minulého roku přinesl zprávu, že Bagdádí žije, ale je zraněný a nemůže se pohybovat bez pomoci.

Konec IS?

Ačkoliv poražení zbytku IS v syrským vesnicích bude znamením konce geografické nadvlády IS, nebude koncem organizace, přiznávají američtí velitelé. Podle nich je zřejmé, že IS se vrátil ke kořenům a opětovně působí jako pohyblivá, povstalecká skupina, jak tomu bylo kdysi v Iráku předtím, než získal území.

Propagandistická mašinérie IS se zdá též stále fungovat a IS stále dokáže přitáhnout stoupence. O jeho efektivitě a nebezpečnosti svědčí skutečnost, že vůbec nejhorší dosavadní útok na americké vojáky z 17. ledna ve městě Manbídž, který spáchal sebevražedný atentátník IS a který stál život čtyři americké vojáky.

Stalo se tak měsíc poté, co americký prezident Donald Trump oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie s tím, že jejich hlavní úkol – porážka IS- už byl splněn a není třeba, aby se v zemi stále drželi. Podle kritiků včetně prominentních příznivců prezidenta však je takové rozhodnutí unáhlené a americká vojska by měla v oblasti zůstat, dokud nebude jasné, že IS je nadobro zničen.

Otázka stažení amerických vojsk má ještě další rovinu. Jejich přítomnost chrání kurdské síly před údery Turecka, které považuje YPG za teroristickou skupinu. Podle analytiků se stali američtí vojáci ve městě Manbídž cíly útoku proto, že museli nahradit hlídky organizované kurdskými milicemi. Manbídž je totiž pod vedením Turecka, které by jejich přítomnost nesneslo.

Analytici též upozorňují na to, že rozmíšky mezi Turky a Kurdy jen přispějí k tomu, že IS využije situace k opětovnému vzestupu. Američané intenzivně jednají s Turky na vytvoření jistých bezpečnostních zón chránících Kurdy, zatím však nedošlo k žádné dohodě uspokojivé pro obě strany.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie YPG USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy