Exorcismus dle IS? Vyhánění džinů zahrnovalo bití žen

Islámský stát v iráckém Mosulu potíral všechny druhy náboženských praktik, které se mu jevily jako odporující zásadám „pravého“ islámu. Jednu však nechával na pokoji – exorcismus džinů. Přitom tento druh rituálu zahrnuje i tělesný kontakt mezi mužem a ženou, což IS přísně trestal a zakazoval, uvádí stanice Deutsche Welle.

Jako v řadě jiných náboženstvích, i v islámu lidé věří, že na ně působí neviditelné, mocné síly. Ty dobré křesťanství a islám jako anděly. Islám mezi tyto dobré síly počítá i džiny. Muslimové ale taktéž vnímají džiny jako zlé síly, podobné křesťanským démonům.

V Iráku a v jiných částech islámského světa není neobvyklé, že místní lidé vyhledávají magické amulety, které je mají ochránit před zlovolnými úklady džinů. Taktéž navštěvují hroby údajných světců, o kterých taktéž věří, že mají ochranné účinky proti temným silám.

Tyto praktiky jsou spojovány s esoterickým proudem islámského myšlení, tzv. súfismem. IS, vyznávají přísnou, puritánskou verzi islámu je považuje za rouhače a všechny s nimi spojené rituální praktiky – mimo jiné např. dervišské tance – za temnou magii. Poté, co se dostal v Iráku k moci, začal všechny prodavače amuletů, vyznavače súfisjského učení a lidi praktikující „pohanské“ rituály likvidovat.

Přesto v iráckém městě Mosulu nechal Abu Younise, 55letého krejčího a populárního exorcistu, dále působit. Podle Jamala Hussena, odborníka na salafický islám (kam se řadí IS) to je jednoduše proto, že IS sám uznává džiny neboť jsou výslovně zmiňováni v Koránu. Jedna jeho kapitola (sůra) je podle nich dokonce pojmenována. IS se opakovaně tvrdil, že andělé a džinové bojují na jeho straně.

Jak probíhá vymítání džinů

Vymítání džinů, zvané rukyah, se účastí primárně ženy. Exorcistou je však výhradně muž. Pobývání žen v blízkosti muže, co není jejich příbuzný či manžel, je IS tvrdě trestáno, přesto v případě rukyah zavíral oči. Podle Hussena IS věří, že žena má slabší intelekt a vůli a je slabší než muž a proto ji může džin snadno posednout. Zřejmě proto IS nebránil v provádění exorcismů, protože to považoval za nutné.

Nizozemský spisovatel Thomas Ruben, který o praktikách rukyah napsal knížku, získal od Laury, nizozemské manželky jednoho bojovníka IS popis takového rituálu. Laura se na něj vydala proto, že její manžel jí obtěžoval a ona to přičítala džinům, blokujícím její víru.

V mešitě Haiba Khatoon v centru Mosulu, blízko mosulské univerzity, se v ženském oddíle setkala s dalšími ženami. V malé místnosti si sedli s nataženými obrácenými dlaněmi a zavřenýma očima. Vymítač začal vysokým, podivným hlasem předčítat verše z Koránu, stále hlasitěji a bít ženy na jejich dlaních.  

Další tabu dle zásad IS bylo porušeno, když ženy začaly upadat do tranzu a servávat ze své hlavy šátky. Padli na podlahu, jako kdyby ztratili kontrolu nad svými svaly. Dávili se, vykřikovali, plakali a smáli se. Po zhruba dvaceti minutách schůzka skončila a ony si upravily šaty a odešly v tichosti domů.

V konzervativní společnosti nezvyklá blízkost mezi oběma pohlavími a oslabený psychický stav žen bývá v některých těchto případech využívána vymítači k obtěžování a zneužívání žen. Al-Azhar, nejvlivnější sunnitská univerzita v Káhiře, tyto praktiky proto velmi tvrdě odsoudila jako pouhý trik.

New York Times v říjnu reportovaly o případu falešného afghánského klerika, který tvrdil ženám, že je může vyléčit či učinit plodnými. Nejprve jim prodával náboženské amulety, později je „léčil“ sexem. Muž je nyní na útěku, protože mu v konzervativní afghánské společnosti hrozí smrt. Hněv mužů ale dopadl i na ženy, některé z nich byly zabity v rámci tzv. vražd ze cti.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák Náboženství islám exorcismus

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží

Andrii Kovalenko, šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím, uvedl, že ukrajinské síly provedly překvapivé útoky na ruské jednotky na několika místech Kurské oblasti, a to měsíce poté, co Ukrajina zahájila svou invazi do této oblasti. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

včera

včera

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy