Islámský stát v iráckém Mosulu potíral všechny druhy náboženských praktik, které se mu jevily jako odporující zásadám „pravého“ islámu. Jednu však nechával na pokoji – exorcismus džinů. Přitom tento druh rituálu zahrnuje i tělesný kontakt mezi mužem a ženou, což IS přísně trestal a zakazoval, uvádí stanice Deutsche Welle.
Jako v řadě jiných náboženstvích, i v islámu lidé věří, že na ně působí neviditelné, mocné síly. Ty dobré křesťanství a islám jako anděly. Islám mezi tyto dobré síly počítá i džiny. Muslimové ale taktéž vnímají džiny jako zlé síly, podobné křesťanským démonům.
V Iráku a v jiných částech islámského světa není neobvyklé, že místní lidé vyhledávají magické amulety, které je mají ochránit před zlovolnými úklady džinů. Taktéž navštěvují hroby údajných světců, o kterých taktéž věří, že mají ochranné účinky proti temným silám.
Tyto praktiky jsou spojovány s esoterickým proudem islámského myšlení, tzv. súfismem. IS, vyznávají přísnou, puritánskou verzi islámu je považuje za rouhače a všechny s nimi spojené rituální praktiky – mimo jiné např. dervišské tance – za temnou magii. Poté, co se dostal v Iráku k moci, začal všechny prodavače amuletů, vyznavače súfisjského učení a lidi praktikující „pohanské“ rituály likvidovat.
Přesto v iráckém městě Mosulu nechal Abu Younise, 55letého krejčího a populárního exorcistu, dále působit. Podle Jamala Hussena, odborníka na salafický islám (kam se řadí IS) to je jednoduše proto, že IS sám uznává džiny neboť jsou výslovně zmiňováni v Koránu. Jedna jeho kapitola (sůra) je podle nich dokonce pojmenována. IS se opakovaně tvrdil, že andělé a džinové bojují na jeho straně.
Jak probíhá vymítání džinů
Vymítání džinů, zvané rukyah, se účastí primárně ženy. Exorcistou je však výhradně muž. Pobývání žen v blízkosti muže, co není jejich příbuzný či manžel, je IS tvrdě trestáno, přesto v případě rukyah zavíral oči. Podle Hussena IS věří, že žena má slabší intelekt a vůli a je slabší než muž a proto ji může džin snadno posednout. Zřejmě proto IS nebránil v provádění exorcismů, protože to považoval za nutné.
Nizozemský spisovatel Thomas Ruben, který o praktikách rukyah napsal knížku, získal od Laury, nizozemské manželky jednoho bojovníka IS popis takového rituálu. Laura se na něj vydala proto, že její manžel jí obtěžoval a ona to přičítala džinům, blokujícím její víru.
V mešitě Haiba Khatoon v centru Mosulu, blízko mosulské univerzity, se v ženském oddíle setkala s dalšími ženami. V malé místnosti si sedli s nataženými obrácenými dlaněmi a zavřenýma očima. Vymítač začal vysokým, podivným hlasem předčítat verše z Koránu, stále hlasitěji a bít ženy na jejich dlaních.
Další tabu dle zásad IS bylo porušeno, když ženy začaly upadat do tranzu a servávat ze své hlavy šátky. Padli na podlahu, jako kdyby ztratili kontrolu nad svými svaly. Dávili se, vykřikovali, plakali a smáli se. Po zhruba dvaceti minutách schůzka skončila a ony si upravily šaty a odešly v tichosti domů.
V konzervativní společnosti nezvyklá blízkost mezi oběma pohlavími a oslabený psychický stav žen bývá v některých těchto případech využívána vymítači k obtěžování a zneužívání žen. Al-Azhar, nejvlivnější sunnitská univerzita v Káhiře, tyto praktiky proto velmi tvrdě odsoudila jako pouhý trik.
New York Times v říjnu reportovaly o případu falešného afghánského klerika, který tvrdil ženám, že je může vyléčit či učinit plodnými. Nejprve jim prodával náboženské amulety, později je „léčil“ sexem. Muž je nyní na útěku, protože mu v konzervativní afghánské společnosti hrozí smrt. Hněv mužů ale dopadl i na ženy, některé z nich byly zabity v rámci tzv. vražd ze cti.
Související
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
Islámský stát (IS) , Irák , Náboženství , islám , exorcismus
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
před 1 hodinou
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
před 1 hodinou
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
před 2 hodinami
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
včera
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
včera
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
včera
U důchodů se lehce poupraví výplatní termíny. Měnit se beztak budou i letos
včera
Rakousko v politické krizi. Nehammer končí, jednání o vládě bez FPÖ selhala
včera
Šimpanz Dingo ze safari ve Dvoře Králové uhynul. Na vině jsou zřejmě slavící lidé
včera
Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský
včera
K vážné nehodě na D5 letěl vrtulník. Dálnice bude několik hodin uzavřená
včera
Dětem končí dlouhé vánoční volno. Do léta je čekají troje prázdniny
včera
Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz
včera
Ukrajinci překvapili nepřítele novou ofenzivou v Kurské oblasti
včera
Prince Williama zasáhl tragický útok v New Orleans. Chůvě zemřel nevlastní syn
včera
Aktuální počasí: Na prvních místech se tvoří ledovka, oblast se bude rozšiřovat
včera
I v manželství z rozumu se může objevit láska. Expert pro EZ o vztazích Pekingu a Moskvy
včera
Biden posiluje svůj odkaz. Ještě chce prosadit prodej zbraní do Izraele
včera
Nejlepší bude cestu odložit, apeluje ŘSD na řidiče. Silničáři podsolují hlavní tahy
včera
Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony
Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil.
Zdroj: Lucie Podzimková