V Sýrii zabili hledaného islamistu z Francie. Hlásil se k odpovědnosti za Bataclan

Francouzský radikál Fabien Clain byl zabit při středečním útoku ve východní Sýrii. Bojoval v řadách Islámského státu (IS) a spolu s bratrem ohlásili odpovědnost IS za atentáty spáchané v listopadu 2015 v Paříži. Francie na ně vydala zatykač.

Podle serveru France Inter Clain přišel o život při náletu mezinárodní koalice na Baghúz, což je útočiště posledních bojovníků IS ve východní Sýrii u irácké hranice. Clainův bratr Jean-Michel byl při útoku těžce zraněn. Ke stoprocentnímu potvrzení totožnosti bude zapotřebí test DNA. Francie loni vydala na Fabiena a Jeana-Michela Clainovy zatykač.

Fabien natočil zvukový vzkaz s přiznáním IS k atentátům v Paříži. Tlumočník na nahrávce byl identifikován jako hlas jeho bratra. Teroristické útoky z 13. listopadu 2015 si vyžádaly 130 mrtvých a 350 zraněných. Skupina teroristů zaútočila v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis a v ulicích francouzského hlavního města. Předpokládá se, že všichni z hlavních organizátorů už jsou po smrti.

Clainovi patřili k veteránům boje islámských radikálů. Vyrostli v normandském Alençonu v rodině křesťanů, která měla čtyři děti. Krátce pobývala na Réunionu, otec od ní odešel, když Fabienovi byly tři roky. Koncem 90. let spolu se svou přítelkyní konvertoval k islámu a po něm Jean-Michel s manželkou. Usadili se v Toulouse, kde se Fabien stal hlavní postavou salafistického hnutí. Partnerky bratrů se začaly oblékat po muslimském způsobu.

Po pobytu v Egyptě byl Fabien ve Francii v roce 2009 odsouzen k pětiletému žaláři za pomoc při náboru lidí do Iráku. Po odpykání tří let byl propuštěn, vrátil se do Normandie, v roce 2015 jel do Sýrie. Odjel tam také jeho bratr. Fabien, jemuž se říkalo Umar, se zřejmě stal jedním z organizátorů teroristických útoků. Jeho jméno padlo při vyšetřování nezdařeného atentátu ve Villejuif v roce 2015. Loni v prosinci IS zveřejnil audionahrávku, na níž Fabien vyzval stoupence IS ve Francii, aby pomstili dalšími atentáty ty, kdo umírají při koaličních náletech.

Problémy kvůli účasti v bojích v Sýrii má také Švýcar Johan Cosar, i když stál na opačné straně než Clainovi. Tento bývalý člen švýcarské armády stojí před vojenským soudem za to, že se připojil k zahraniční armádě, což zákony neutrálního Švýcarska nedovolují bez ohledu na to, za jakým to bylo účelem.

Cosar se narodil ve Švýcarsku, má tamní občanství, ale jeho prarodiče mají syrské kořeny. Patří k rodině syrských křesťanů. Do Sýrie odjel jako novinář na volné noze, ale když byl svědkem útoků IS na tamní křesťany, rozhodl se je bránit. Pomohl založit oddíl na jejich obranu, využil svou armádní zkušenost a v době nejtěžších bojů velel 500 mužům. Po návratu do Švýcarska byl zatčen. U soudu Cosar řekl, že si zaslouží medaili, ne soud, protože bojoval proti terorismu a chránil křesťanskou menšinu v Sýrii. Hrozí muž až tříletý trest, ale Cosar doufá, že soudce nakonec přesvědčí, že jeho motivy byly čestné.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Islámský stát (IS) Francie Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) Fabien Clain

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy