Jaderné zbraně v rukou arogantního monarchy? Hrozba sílí, zní z USA

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se prezentuje agresivními kroky proti svým domácím i zahraničním oponentům, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm varuje, že monarcha nedávno rovněž ohlásil, že jeho režim by mohl usilovat o zisk jaderných zbraní.

Proti zdravému rozumu

Zdálo by se, že zdravý rozum bude Spojeným státům velet, aby se vyhnuly předávání jakékoliv jaderné technologie Rijádu, aniž by předtím získaly jednoznačné garance, že tyto technologie nebudou použity k výrobě atomových zbraní, soudí americký deník. Dodává, že navzdory tomu Trumpova administrativa předání jaderných technologií Rijádu zřejmě nadále zvažuje, částečně i v důsledku tlaku vysokých činitelů a lobbistů, kteří jsou ve znepokojivém střetu zájmů.

Renomovaný server poukazuje, že zpráva vydaná demokratickými členy sněmovního výboru pro dohled a reformy v tomto týdnu odhalila nové informace o tom, jak se bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Flynn a další členové prezidentovy národní bezpečnostní rady snažili v prvních týdnech Trumpova prezidentství uspíšit plán dodávek amerických technologií pro jaderné elektrárny Saúdské Arábii.

Flynn a jeho kolegové přitom ignorovali varování profesionálních úředníků, že takový krok může porušovat zákon o předávání technologií a střetu zájmů a snažili se protlačit návrh kontraktu vytvořený společností, ve které působí na ně napojení vysloužilí generálové.

Podle zprávy uvedeného výboru se sám Flynn prezentoval jako poradce dané společnosti, podotýká editorial. Dodává, že Flynn také Trumpovi doporučoval jmenovat svého blízkého přítele Toma Barracka do pozice kontrolora podmínek pro dohodu s Rijádem, ačkoliv jeho soukromá firma získává od saúdskoarabských investorů nezanedbatelné finanční prostředky.

Ačkoliv tuto iniciativu zřejmě zastavil H. R. McMaster, který Flynna nahradil, jednání s Rijádem tiše pokračují pod vedením amerického ministra energetiky Ricka Perryho, konstatuje vlivný deník. Připomíná, že minulý týden se Trump sešel s vedením příslušné jaderné společnosti ve své Oválné pracovně, aby společně diskutovali právě o prodeji technologií pro atomové elektrárny Saúdské Arábii.

Hrozba jménem Mohamed bin Salmán

Setkání přitom organizovala společnost, která dříve spolupracovala s Michaelem Flynnem, a tak nadále přetrvává stín podezření ze střetu zájmů, varuje Washington Post. Doplňuje, že jedna ze zainteresovaných firem, Westinghouse Electric, má podíl na problematickém projektu manhattanského mrakodrapu rodinné firmy Trumpova zetě Jareda Kushnera, který je klíčovým prostředníkem při jednání s Mohamedem bin Salmánem a má příští týden navštívit Rijád.

"Existuje pádný argument, aby americké formy prodaly jaderné bloky Saúdské Arábii: Pokud je království odhodláno je získat, pak bude lepší, když je získá od amerických firem než od jejich ruských či čínských konkurentů," píše prestižní server. Zdůrazňuje, že taková logika platí pouze za předpokladu, že americká administrativa vyjedná s Rijádem dohodu, která umožní přísnou kontrolu dané technologie.

V případě Saúdské Arábie je zodpovědným krokem jedině taková dohoda, která zakáže tamnímu režimu veškeré obohacování uranu a další zpracování vyhořelého jaderného paliva, což jsou postupy využitelné při výrobě atomových zbraní, konstatuje editorial. Nepovažuje za překvapivé, že arogantní Mohamed bin Salmán tyto podmínky odmítá, protože si zřejmě chce nechat otevřenou cestu k zisku nukleárního arzenálu.

Byť federální zákony přikazují Spojeným státům každý dojednaný protokol o podmínkách poskytnutí jaderné technologie předložit Kongresu, tyto podmínky nejsou jakkoliv stanoveny, poukazuje washingtonský deník. Nabádá proto Kongres, aby jakákoliv dohoda o prodeji jaderných technologií Saúdské Arábii obsahovala ty nejpřísnější možné podmínky. "Cokoliv jiného pouze posílí hrozbu, kterou představuje Mohamed bin Salmán," varuje editorial.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně jaderné elektrárny Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy