Blízký východ trápí vysoká nezaměstnanost mladých lidí. Na vině je obrovská byrokracie, korupce i přeregulovanost

Země Blízkého východu a Severní Afriky (MENA) se potýkají s obrovskou nezaměstnaností mladých lidí, která je vůbec největší na světě. Podle Studie respektovaného think-tanku Brookings Institution je to jak kvůli řadě faktorů, ať je diskriminace vůči ženám, byrokratizace a přeregulovanost privátního sektoru či nedostatek programů a zdrojů pro mladé podnikatele.

Takřka ve všech zemích v MENA je nezaměstnanost mladých lidí vyšší než je celosvětový průměr (13%). např. v Palestině dosahuje 43%, v Saúdské Arábii 42%, v Jordánsku 36% a v Tunisku 36%. Pouze Kataru je nezaměstnanost mladých lidí menší než světový průměr díky schopnosti státu vzít mladé lidi do pracovních míst ve veřejném sektoru.

Nezaměstnanost se dotýká zvláště mladých žen. Ačkoliv jsou stále častěji vzdělanější, příliš se to neprojevuje v jejich participaci na trhu práce. V roce 2017 jen 15% žen v MENA regionu bylo aktivně začleněno do pracovních procesů. V porovnání, v druhém nejnižším regionu to bylo 36%. Podíl nezaměstnaných žen je 80% vyšší oproti podílu nezaměstnaných mužů – v globálu je podíl jen 20%. Ženy v regionu obtížněji vstupují na trh práce kvůli stále tradičnímu vnímání rolí a diskriminaci, které čelí.

Na nízké zaměstnanosti mladých lidí na Blízkém východě a v Severní Africe má vliv řada faktorů. Jedná se např. o špatný vzdělávací systém, který nepřipravuje mladé na práci; chybějící dostupnost informací o trhu práci a programů, které by na něj mladé připravovaly; nerovnoměrný poměr vzdělaných lidí a kvalifikovaných prací a příliš velká generační vlna mladých lidí zvyšující poptávku po práci, které neodpovídá nabídka.

Velkým problém pro další ekonomický rozvoj MENA regionu je nerovnoměrné převažování pracovních pozic v veřejném sektoru na úkor těch v soukromém sektoru. Podnikatelé se v regionu potýkají s obrovskou byrokratizací a přeregulovaností, jako i velkou mírou korupce, díky které je přednost dávána obrovským, státním a neefektivním společnostem, co prakticky vůbec nemusí rozvíjet svoji konkurenceschopnost.

Kvůli limitovaným možnostem ve formálních sektoru mladí pracují často v tom neformálním. V Palestině, Egyptě či Tunisku v něm pracuje až 80% mladých. Neformální sektor jim však nenabízí žádnou ochranu a benefity, je založen na krátkodobých a nízko kvalifikovaných pracích. Mladí se tak vůbec nerozvíjejí a nevytváří žádnou přidanou hodnotu, díky které by blízkovýchodní ekonomika šla nahoru.

Rozvoji ekonomiky brání poměrně malý poměr mladých podnikatelů. Jen 9,3% mladých obyvatel MENA se pouští do podnikání, což je méně než světový průměr. Velkou roli v tom hraje chybějící kapitál – mladí mají limitovanou úvěrovou historii a nemůžou si ani půjčit u svých rodičů či přátel.

V důsledku nedostatku místních pracovních příležitostí mladí lidé v regionu emigrují za prací jinam. V prvé řadě dochází k migraci z vesnic do měst, ta však problém neřeší. V městech bývá kvůli přílišné poptávce a nedostatečné nabídce ještě větší nezaměstnanost než na vesnicích, v absolutních číslech. Mladí se tak přesouvají do ciziny, což ale zemi dále poškozuje, protože se ve velké míře jedná o „odliv mozků“.   

Ačkoliv si státy MENA uvědomují tento problém, zatím se jim nedaří jej řešit. Mají sice k dispozici velmi dobře zpracované programy rozvoje, pokulhává však jejich importace. Státy se taktéž ve větší míře soustředí na bezpečnostní záležitosti a otázku zaměstnanosti mladých nechávají stranou. To se jim však může vymstít, jak ukázalo tzv. Arabské jaro, které bylo v mnohém revolucí mladých lidí, nespokojených s nedostatek pracovních příležitostí.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomika práce regulace

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy