Země Blízkého východu a Severní Afriky (MENA) se potýkají s obrovskou nezaměstnaností mladých lidí, která je vůbec největší na světě. Podle Studie respektovaného think-tanku Brookings Institution je to jak kvůli řadě faktorů, ať je diskriminace vůči ženám, byrokratizace a přeregulovanost privátního sektoru či nedostatek programů a zdrojů pro mladé podnikatele.
Takřka ve všech zemích v MENA je nezaměstnanost mladých lidí vyšší než je celosvětový průměr (13%). např. v Palestině dosahuje 43%, v Saúdské Arábii 42%, v Jordánsku 36% a v Tunisku 36%. Pouze Kataru je nezaměstnanost mladých lidí menší než světový průměr díky schopnosti státu vzít mladé lidi do pracovních míst ve veřejném sektoru.
Nezaměstnanost se dotýká zvláště mladých žen. Ačkoliv jsou stále častěji vzdělanější, příliš se to neprojevuje v jejich participaci na trhu práce. V roce 2017 jen 15% žen v MENA regionu bylo aktivně začleněno do pracovních procesů. V porovnání, v druhém nejnižším regionu to bylo 36%. Podíl nezaměstnaných žen je 80% vyšší oproti podílu nezaměstnaných mužů – v globálu je podíl jen 20%. Ženy v regionu obtížněji vstupují na trh práce kvůli stále tradičnímu vnímání rolí a diskriminaci, které čelí.
Na nízké zaměstnanosti mladých lidí na Blízkém východě a v Severní Africe má vliv řada faktorů. Jedná se např. o špatný vzdělávací systém, který nepřipravuje mladé na práci; chybějící dostupnost informací o trhu práci a programů, které by na něj mladé připravovaly; nerovnoměrný poměr vzdělaných lidí a kvalifikovaných prací a příliš velká generační vlna mladých lidí zvyšující poptávku po práci, které neodpovídá nabídka.
Velkým problém pro další ekonomický rozvoj MENA regionu je nerovnoměrné převažování pracovních pozic v veřejném sektoru na úkor těch v soukromém sektoru. Podnikatelé se v regionu potýkají s obrovskou byrokratizací a přeregulovaností, jako i velkou mírou korupce, díky které je přednost dávána obrovským, státním a neefektivním společnostem, co prakticky vůbec nemusí rozvíjet svoji konkurenceschopnost.
Kvůli limitovaným možnostem ve formálních sektoru mladí pracují často v tom neformálním. V Palestině, Egyptě či Tunisku v něm pracuje až 80% mladých. Neformální sektor jim však nenabízí žádnou ochranu a benefity, je založen na krátkodobých a nízko kvalifikovaných pracích. Mladí se tak vůbec nerozvíjejí a nevytváří žádnou přidanou hodnotu, díky které by blízkovýchodní ekonomika šla nahoru.
Rozvoji ekonomiky brání poměrně malý poměr mladých podnikatelů. Jen 9,3% mladých obyvatel MENA se pouští do podnikání, což je méně než světový průměr. Velkou roli v tom hraje chybějící kapitál – mladí mají limitovanou úvěrovou historii a nemůžou si ani půjčit u svých rodičů či přátel.
V důsledku nedostatku místních pracovních příležitostí mladí lidé v regionu emigrují za prací jinam. V prvé řadě dochází k migraci z vesnic do měst, ta však problém neřeší. V městech bývá kvůli přílišné poptávce a nedostatečné nabídce ještě větší nezaměstnanost než na vesnicích, v absolutních číslech. Mladí se tak přesouvají do ciziny, což ale zemi dále poškozuje, protože se ve velké míře jedná o „odliv mozků“.
Ačkoliv si státy MENA uvědomují tento problém, zatím se jim nedaří jej řešit. Mají sice k dispozici velmi dobře zpracované programy rozvoje, pokulhává však jejich importace. Státy se taktéž ve větší míře soustředí na bezpečnostní záležitosti a otázku zaměstnanosti mladých nechávají stranou. To se jim však může vymstít, jak ukázalo tzv. Arabské jaro, které bylo v mnohém revolucí mladých lidí, nespokojených s nedostatek pracovních příležitostí.
Související
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí
nezaměstnanost / nezaměstnaní , Ekonomika , práce , regulace
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák