Země Blízkého východu a Severní Afriky (MENA) se potýkají s obrovskou nezaměstnaností mladých lidí, která je vůbec největší na světě. Podle Studie respektovaného think-tanku Brookings Institution je to jak kvůli řadě faktorů, ať je diskriminace vůči ženám, byrokratizace a přeregulovanost privátního sektoru či nedostatek programů a zdrojů pro mladé podnikatele.
Takřka ve všech zemích v MENA je nezaměstnanost mladých lidí vyšší než je celosvětový průměr (13%). např. v Palestině dosahuje 43%, v Saúdské Arábii 42%, v Jordánsku 36% a v Tunisku 36%. Pouze Kataru je nezaměstnanost mladých lidí menší než světový průměr díky schopnosti státu vzít mladé lidi do pracovních míst ve veřejném sektoru.
Nezaměstnanost se dotýká zvláště mladých žen. Ačkoliv jsou stále častěji vzdělanější, příliš se to neprojevuje v jejich participaci na trhu práce. V roce 2017 jen 15% žen v MENA regionu bylo aktivně začleněno do pracovních procesů. V porovnání, v druhém nejnižším regionu to bylo 36%. Podíl nezaměstnaných žen je 80% vyšší oproti podílu nezaměstnaných mužů – v globálu je podíl jen 20%. Ženy v regionu obtížněji vstupují na trh práce kvůli stále tradičnímu vnímání rolí a diskriminaci, které čelí.
Na nízké zaměstnanosti mladých lidí na Blízkém východě a v Severní Africe má vliv řada faktorů. Jedná se např. o špatný vzdělávací systém, který nepřipravuje mladé na práci; chybějící dostupnost informací o trhu práci a programů, které by na něj mladé připravovaly; nerovnoměrný poměr vzdělaných lidí a kvalifikovaných prací a příliš velká generační vlna mladých lidí zvyšující poptávku po práci, které neodpovídá nabídka.
Velkým problém pro další ekonomický rozvoj MENA regionu je nerovnoměrné převažování pracovních pozic v veřejném sektoru na úkor těch v soukromém sektoru. Podnikatelé se v regionu potýkají s obrovskou byrokratizací a přeregulovaností, jako i velkou mírou korupce, díky které je přednost dávána obrovským, státním a neefektivním společnostem, co prakticky vůbec nemusí rozvíjet svoji konkurenceschopnost.
Kvůli limitovaným možnostem ve formálních sektoru mladí pracují často v tom neformálním. V Palestině, Egyptě či Tunisku v něm pracuje až 80% mladých. Neformální sektor jim však nenabízí žádnou ochranu a benefity, je založen na krátkodobých a nízko kvalifikovaných pracích. Mladí se tak vůbec nerozvíjejí a nevytváří žádnou přidanou hodnotu, díky které by blízkovýchodní ekonomika šla nahoru.
Rozvoji ekonomiky brání poměrně malý poměr mladých podnikatelů. Jen 9,3% mladých obyvatel MENA se pouští do podnikání, což je méně než světový průměr. Velkou roli v tom hraje chybějící kapitál – mladí mají limitovanou úvěrovou historii a nemůžou si ani půjčit u svých rodičů či přátel.
V důsledku nedostatku místních pracovních příležitostí mladí lidé v regionu emigrují za prací jinam. V prvé řadě dochází k migraci z vesnic do měst, ta však problém neřeší. V městech bývá kvůli přílišné poptávce a nedostatečné nabídce ještě větší nezaměstnanost než na vesnicích, v absolutních číslech. Mladí se tak přesouvají do ciziny, což ale zemi dále poškozuje, protože se ve velké míře jedná o „odliv mozků“.
Ačkoliv si státy MENA uvědomují tento problém, zatím se jim nedaří jej řešit. Mají sice k dispozici velmi dobře zpracované programy rozvoje, pokulhává však jejich importace. Státy se taktéž ve větší míře soustředí na bezpečnostní záležitosti a otázku zaměstnanosti mladých nechávají stranou. To se jim však může vymstít, jak ukázalo tzv. Arabské jaro, které bylo v mnohém revolucí mladých lidí, nespokojených s nedostatek pracovních příležitostí.
Související
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí
nezaměstnanost / nezaměstnaní , Ekonomika , práce , regulace
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek