Pro ženy v muslimských zemích bývá těžké odhodlat se a zahájit rozvodové řízení kvůli kulturním předsudkům, které jsou s ním spojeny. Týká se to i Pákistánu. Ženy zde čelí specifické překážce. Právní opatření zavedené britskou koloniální správou jim komplikuje rozvodové řízení a naopak zvýhodňuje jejich manžele, informuje stanice Al-Džazíra.
Amber po šesti týdnech, co jí její manžel zapudil, požádala o rozvod. Na první ze tří rozvodových řízení se její manžel nedostavil. Namísto toho se pokusil jí donutit k návratu prostřednictvím právního opatření známého jako restituce manželských práv (restitution of conjugal rights - RCR).
Amber byla zděšená. „Proč by chtěl po soudu, aby mě přinutit vrátit se domů k němu, když mě sám vykopl?“ sdělila 26letá žena Al-Džazíře.
Amber není jediná pákistánská žena, která se musela potýkat s RCR. Ačkoliv se na toto opatření mohou odkázat muži a ženy, většinově jej využívají muži. „V 80% případů je RCR metoda na získání žen zpět,“ tvrdí Hadija Azizová, občanská právnička.
„ Ze 100 případů rozvodu, kterými jsem se zabýval v mé kariéře, byla restituce podána 30krát a pouze dva stěžovatelé byli ženy,“ tvrdí Chaudhry Muhammad Umar, advokát specializující se na rodinné právo. Podle Azizové jsou rozvodová řízení zahájená muži tak rychlá, že ženy vůbec nestihnout si podat RCR. Jejich rozvodová řízení se naopak táhnou měsíce a roky.
Právě to se stalo se Laaleen Sukherové. Po 18 měsících táhlého soudního řízení, které se vůbec neposunovalo, odvolala svoji žádost. Podle Suhkerové jí její manžel vyhrožoval, že podá RCR.
Právníci uznávají, že RCR je zastaralý zákon. Neexistuje žádná ústavní definice manželských práv manžela a jeho aplikování by vyžadovalo neustálý dohled.
Přesto o RCR pákistánští muži stále žádají. Podle Umara je to ze tří důvodů: 1) aby ukázali soudu, že nikdy rozvod nechtěli a nemuseli platit drahé výživné 2) aby vyvinuli právní tlak na ženu a zastrašili ji, 3) aby jí přidali další finanční zátěž k výdajům spojených s rozvodovým řízením.
V jednom obzvláště případě muž zneužil RCR obzvláště znepokojivým způsobem. 13letá pákistánská dívka v 2000 byla znásilněna. Jeden z obviněných si podal RCR s tím, že byli oddáni a tedy, že útok nelze považovat za zneužití či znásilnění. Soud jeho námitce vyhověl a dívka s ním musela žít. V roce 2004 se s ní rozvedl během soudního řízení ohledně případu znásilnění. V roce 2014 byl na svobodě.
Takovýto případ je sice ojedinělý, podle některých právníků jsou ale i běžné případy RCR diskriminující a poškozující ženy. Už dvakrát se jednalo o jeho zrušení, zatím bez úspěchu. Jeho zastánci tvrdí, že poskytuje příležitost ke smíření mezi oběma stranami.
RCR je dědictvím britských koloniálních zákonů. Britové jeho prostřednictvím se pokoušeli donutit muže, kteří se usadili s jinou ženou, aby se vrátili k jejich právoplatné manželce. Nyní však je zákon využíván proti ženám.
V Pákistánu, kde stále vládne konzervativní muslimské myšlení, je pro ženy obecně těžké zažádat o rozvod. Je to vnímáno jako kulturní tabu. Na rozvádějící ženy je pohlíženo jako na ty, které neplní svoji tradiční ženskou úlohu. Muslimské právo činí pro muže rozvod snadnější, požaduje však po něm poměrně značnou finanční kompenzaci ženě. Pokud rozvod iniciuje žena, musí manželovi vrátit svou část věna. Pákistánské soudy však v některých případech jsou proti této praxi, např. pokud muž ženu bil.
Související
Zapomenutá fronta. Indie zápasí s Čínou o jadernou nadvládu, posiluje i Pákistán
Jaderná válka může hrozit i v Asii. Čína testuje v Pacifiku, připravuje se i Indie
Pákistán , islám , rozvody , Muslimové
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 36 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě