Pro ženy v muslimských zemích bývá těžké odhodlat se a zahájit rozvodové řízení kvůli kulturním předsudkům, které jsou s ním spojeny. Týká se to i Pákistánu. Ženy zde čelí specifické překážce. Právní opatření zavedené britskou koloniální správou jim komplikuje rozvodové řízení a naopak zvýhodňuje jejich manžele, informuje stanice Al-Džazíra.
Amber po šesti týdnech, co jí její manžel zapudil, požádala o rozvod. Na první ze tří rozvodových řízení se její manžel nedostavil. Namísto toho se pokusil jí donutit k návratu prostřednictvím právního opatření známého jako restituce manželských práv (restitution of conjugal rights - RCR).
Amber byla zděšená. „Proč by chtěl po soudu, aby mě přinutit vrátit se domů k němu, když mě sám vykopl?“ sdělila 26letá žena Al-Džazíře.
Amber není jediná pákistánská žena, která se musela potýkat s RCR. Ačkoliv se na toto opatření mohou odkázat muži a ženy, většinově jej využívají muži. „V 80% případů je RCR metoda na získání žen zpět,“ tvrdí Hadija Azizová, občanská právnička.
„ Ze 100 případů rozvodu, kterými jsem se zabýval v mé kariéře, byla restituce podána 30krát a pouze dva stěžovatelé byli ženy,“ tvrdí Chaudhry Muhammad Umar, advokát specializující se na rodinné právo. Podle Azizové jsou rozvodová řízení zahájená muži tak rychlá, že ženy vůbec nestihnout si podat RCR. Jejich rozvodová řízení se naopak táhnou měsíce a roky.
Právě to se stalo se Laaleen Sukherové. Po 18 měsících táhlého soudního řízení, které se vůbec neposunovalo, odvolala svoji žádost. Podle Suhkerové jí její manžel vyhrožoval, že podá RCR.
Právníci uznávají, že RCR je zastaralý zákon. Neexistuje žádná ústavní definice manželských práv manžela a jeho aplikování by vyžadovalo neustálý dohled.
Přesto o RCR pákistánští muži stále žádají. Podle Umara je to ze tří důvodů: 1) aby ukázali soudu, že nikdy rozvod nechtěli a nemuseli platit drahé výživné 2) aby vyvinuli právní tlak na ženu a zastrašili ji, 3) aby jí přidali další finanční zátěž k výdajům spojených s rozvodovým řízením.
V jednom obzvláště případě muž zneužil RCR obzvláště znepokojivým způsobem. 13letá pákistánská dívka v 2000 byla znásilněna. Jeden z obviněných si podal RCR s tím, že byli oddáni a tedy, že útok nelze považovat za zneužití či znásilnění. Soud jeho námitce vyhověl a dívka s ním musela žít. V roce 2004 se s ní rozvedl během soudního řízení ohledně případu znásilnění. V roce 2014 byl na svobodě.
Takovýto případ je sice ojedinělý, podle některých právníků jsou ale i běžné případy RCR diskriminující a poškozující ženy. Už dvakrát se jednalo o jeho zrušení, zatím bez úspěchu. Jeho zastánci tvrdí, že poskytuje příležitost ke smíření mezi oběma stranami.
RCR je dědictvím britských koloniálních zákonů. Britové jeho prostřednictvím se pokoušeli donutit muže, kteří se usadili s jinou ženou, aby se vrátili k jejich právoplatné manželce. Nyní však je zákon využíván proti ženám.
V Pákistánu, kde stále vládne konzervativní muslimské myšlení, je pro ženy obecně těžké zažádat o rozvod. Je to vnímáno jako kulturní tabu. Na rozvádějící ženy je pohlíženo jako na ty, které neplní svoji tradiční ženskou úlohu. Muslimské právo činí pro muže rozvod snadnější, požaduje však po něm poměrně značnou finanční kompenzaci ženě. Pokud rozvod iniciuje žena, musí manželovi vrátit svou část věna. Pákistánské soudy však v některých případech jsou proti této praxi, např. pokud muž ženu bil.
Související

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
Pákistán , islám , rozvody , Muslimové
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 2 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 3 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 3 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 4 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 5 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 7 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 8 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 8 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 9 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 10 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera
OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu.
Zdroj: Jan Hrabě