Pro ženy v muslimských zemích bývá těžké odhodlat se a zahájit rozvodové řízení kvůli kulturním předsudkům, které jsou s ním spojeny. Týká se to i Pákistánu. Ženy zde čelí specifické překážce. Právní opatření zavedené britskou koloniální správou jim komplikuje rozvodové řízení a naopak zvýhodňuje jejich manžele, informuje stanice Al-Džazíra.
Amber po šesti týdnech, co jí její manžel zapudil, požádala o rozvod. Na první ze tří rozvodových řízení se její manžel nedostavil. Namísto toho se pokusil jí donutit k návratu prostřednictvím právního opatření známého jako restituce manželských práv (restitution of conjugal rights - RCR).
Amber byla zděšená. „Proč by chtěl po soudu, aby mě přinutit vrátit se domů k němu, když mě sám vykopl?“ sdělila 26letá žena Al-Džazíře.
Amber není jediná pákistánská žena, která se musela potýkat s RCR. Ačkoliv se na toto opatření mohou odkázat muži a ženy, většinově jej využívají muži. „V 80% případů je RCR metoda na získání žen zpět,“ tvrdí Hadija Azizová, občanská právnička.
„ Ze 100 případů rozvodu, kterými jsem se zabýval v mé kariéře, byla restituce podána 30krát a pouze dva stěžovatelé byli ženy,“ tvrdí Chaudhry Muhammad Umar, advokát specializující se na rodinné právo. Podle Azizové jsou rozvodová řízení zahájená muži tak rychlá, že ženy vůbec nestihnout si podat RCR. Jejich rozvodová řízení se naopak táhnou měsíce a roky.
Právě to se stalo se Laaleen Sukherové. Po 18 měsících táhlého soudního řízení, které se vůbec neposunovalo, odvolala svoji žádost. Podle Suhkerové jí její manžel vyhrožoval, že podá RCR.
Právníci uznávají, že RCR je zastaralý zákon. Neexistuje žádná ústavní definice manželských práv manžela a jeho aplikování by vyžadovalo neustálý dohled.
Přesto o RCR pákistánští muži stále žádají. Podle Umara je to ze tří důvodů: 1) aby ukázali soudu, že nikdy rozvod nechtěli a nemuseli platit drahé výživné 2) aby vyvinuli právní tlak na ženu a zastrašili ji, 3) aby jí přidali další finanční zátěž k výdajům spojených s rozvodovým řízením.
V jednom obzvláště případě muž zneužil RCR obzvláště znepokojivým způsobem. 13letá pákistánská dívka v 2000 byla znásilněna. Jeden z obviněných si podal RCR s tím, že byli oddáni a tedy, že útok nelze považovat za zneužití či znásilnění. Soud jeho námitce vyhověl a dívka s ním musela žít. V roce 2004 se s ní rozvedl během soudního řízení ohledně případu znásilnění. V roce 2014 byl na svobodě.
Takovýto případ je sice ojedinělý, podle některých právníků jsou ale i běžné případy RCR diskriminující a poškozující ženy. Už dvakrát se jednalo o jeho zrušení, zatím bez úspěchu. Jeho zastánci tvrdí, že poskytuje příležitost ke smíření mezi oběma stranami.
RCR je dědictvím britských koloniálních zákonů. Britové jeho prostřednictvím se pokoušeli donutit muže, kteří se usadili s jinou ženou, aby se vrátili k jejich právoplatné manželce. Nyní však je zákon využíván proti ženám.
V Pákistánu, kde stále vládne konzervativní muslimské myšlení, je pro ženy obecně těžké zažádat o rozvod. Je to vnímáno jako kulturní tabu. Na rozvádějící ženy je pohlíženo jako na ty, které neplní svoji tradiční ženskou úlohu. Muslimské právo činí pro muže rozvod snadnější, požaduje však po něm poměrně značnou finanční kompenzaci ženě. Pokud rozvod iniciuje žena, musí manželovi vrátit svou část věna. Pákistánské soudy však v některých případech jsou proti této praxi, např. pokud muž ženu bil.
Související
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Tragický výbuch na nádraží v Pákistánu. Separatisté zabili nejméně 25 lidí
Pákistán , islám , rozvody , Muslimové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
před 1 hodinou
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
před 3 hodinami
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
před 4 hodinami
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
před 5 hodinami
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
před 7 hodinami
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
před 9 hodinami
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
před 9 hodinami
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
před 10 hodinami
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
před 11 hodinami
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
před 11 hodinami
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
před 12 hodinami
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
před 13 hodinami
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
před 14 hodinami
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
před 14 hodinami
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
před 14 hodinami
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
před 16 hodinami
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
včera
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
včera
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
včera