Za vraždou Chášukdžího stála tajná saúdská speciální skupina na špinavou práci, tvrdí New York Times. Měla za úkol potírání odpůrců ambiciózního prince

Saúdský korunní princ a ministr obrany, Muhammad bin Salmán (MBS) začal být znám na Západě jako reformátor zkostnatělé saúdské společnosti. Tento pozitivní dojem narušovaly příběhy o tvrdém potírání disidentu i mocenské konkurence. Definitivně se jeho svatozář rozpadla po úkladné vraždě jeho kritika, novináře Džamála Chášukdžího. Podle zpráv amerických zpravodajských služeb, které se dostaly k dispozici reportérům listu New York Times, byl hojně medializovaný případ jen vrchol ledovce. MBS má mít k dispozici celý tým na potírání disidentu.

Ihned poté, co komentátor pro The Washington Post v říjnu 2018 zmizel na saúdské ambasádě v Istanbulu, se začaly objevovat informace o podezřelém příletu 15 saúdských občanů, kteří v ten samý den odletěli zpátky. Mezi nimi byli lidé napojení na MBS jako jeho osobní bodyguard.

Reportéři New York Times tvrdí, že spisy amerických tajných služeb mluví o speciálním komandu, nazývaném Saúdskou skupinou pro rychlou intervenci, které se zaměřuje na potírání odpůrců MBS, případně i kritiků Saúdské Arábie a dalších osob, které poškozují pověst ropného království. Americké zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že tato skupina stála za zabitím Chášudkžího stejně jako za řadou dalších aktivit podobného, i když někdy méně drastického stylu.

List získal informace o této skupině od amerických představitelů, kteří četli spisy zpravodajských služeb i od saúdských zdrojů obeznámených s děním v zemi, Všichni se vyjadřovali anonymně z důvodu obav, že by za jejich slova byli tvrdě postiženi.

Lidé na špinavou práci

Saúdská skupina pro rychlou intervenci začala fungovat v roce 2017, poté, co se MBS dostal k moci. Její členové se podíleli na zatýkání těch občanů Saúdské Arábie, kteří byli v rámci protikorupční kampaně MBS převedeni do luxusního hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Podle saúdských zdrojů zde byli lidé biti a mučeni, jeden člověk dokonce měl zemřít. Saúdská Arábie tyto obvinění odmítá.

Čistky mezi opozicí a MBS nepohodlnými osobami ale měly probíhat již delší dobu. Podle amerických služeb byli tito lidé drženi na tajných místech, většinou opulentních palácích používaných králem Salmánem, než byli převedeni do hotelu. Zahrnovalo to i prominentní saúdské obhájkyně ženských práv, které předtím měly být drženy v oddělených pokojích v pobřežním městě Džidda.

Tyto ženy měly být bity a mučeny elektrickými šoky či nechvalně známým „waterboardingem“, přičemž jim bylo vyhrožováno znásilněním a vraždou. Pro učitelku lingvistiky a blogerku Eman al-Nafjanovou bylo mučení natolik hrozivé, že přemýšlela o sebevraždě, uvádí zpráva OSN.

Podle sestry zatčené Loujain Alhathloulové se měl mučení aktivistky pravidelně účastnit Saúd Kahtání, mediální poradce MBS, považovaný za jeho pravou ruku, kterého americké zpravodajské sužby uvádí jako hlavu Saúdské skupiny pro rychlou intervenci a strůjce vraždy saúdského novináře.

Saúdská skupina pro rychlou intervenci se měla též podílet na nedobrovolných návratech, respektive únosech saúdských občanů kritických k režimu. Magazín New Yorker cituje saúdskou uprchlici Ranu, přebývající v Německu, která se obává jít na zdejší saúdskou ambasádu, protože slyšela o lidech, kteří v ní zmizeli.

Saúdská Arábie existenci takové skupiny popírá. V souvislosti s vraždou Chášudkžího zatkla 11 lidí, z nichž někteří patří do Saúdské skupiny pro rychlou intervenci. Samotný Kahtání je v domácím vězení a má zakázáno cestovat.

Skandál, který těžce poškodil pověst ropného království, se možná dotýká i zdánlivě nedotknutelného MBS. Podle britského listu The Guardian se princ přestal objevovat na důležitých obchodních a diplomatických jednáních, což by mohlo svědčit o nevoli jeho otce. Podle některých blízkovýchodních novinářů z toho však nelze usuzovat na rozepře mezi králem a jeho možným nástupcem na trůně. Dle nich má MBS stále podporu svého otce a vládce Saúdské Arábie.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy