Za vraždou Chášukdžího stála tajná saúdská speciální skupina na špinavou práci, tvrdí New York Times. Měla za úkol potírání odpůrců ambiciózního prince

Saúdský korunní princ a ministr obrany, Muhammad bin Salmán (MBS) začal být znám na Západě jako reformátor zkostnatělé saúdské společnosti. Tento pozitivní dojem narušovaly příběhy o tvrdém potírání disidentu i mocenské konkurence. Definitivně se jeho svatozář rozpadla po úkladné vraždě jeho kritika, novináře Džamála Chášukdžího. Podle zpráv amerických zpravodajských služeb, které se dostaly k dispozici reportérům listu New York Times, byl hojně medializovaný případ jen vrchol ledovce. MBS má mít k dispozici celý tým na potírání disidentu.

Ihned poté, co komentátor pro The Washington Post v říjnu 2018 zmizel na saúdské ambasádě v Istanbulu, se začaly objevovat informace o podezřelém příletu 15 saúdských občanů, kteří v ten samý den odletěli zpátky. Mezi nimi byli lidé napojení na MBS jako jeho osobní bodyguard.

Reportéři New York Times tvrdí, že spisy amerických tajných služeb mluví o speciálním komandu, nazývaném Saúdskou skupinou pro rychlou intervenci, které se zaměřuje na potírání odpůrců MBS, případně i kritiků Saúdské Arábie a dalších osob, které poškozují pověst ropného království. Americké zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že tato skupina stála za zabitím Chášudkžího stejně jako za řadou dalších aktivit podobného, i když někdy méně drastického stylu.

List získal informace o této skupině od amerických představitelů, kteří četli spisy zpravodajských služeb i od saúdských zdrojů obeznámených s děním v zemi, Všichni se vyjadřovali anonymně z důvodu obav, že by za jejich slova byli tvrdě postiženi.

Lidé na špinavou práci

Saúdská skupina pro rychlou intervenci začala fungovat v roce 2017, poté, co se MBS dostal k moci. Její členové se podíleli na zatýkání těch občanů Saúdské Arábie, kteří byli v rámci protikorupční kampaně MBS převedeni do luxusního hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Podle saúdských zdrojů zde byli lidé biti a mučeni, jeden člověk dokonce měl zemřít. Saúdská Arábie tyto obvinění odmítá.

Čistky mezi opozicí a MBS nepohodlnými osobami ale měly probíhat již delší dobu. Podle amerických služeb byli tito lidé drženi na tajných místech, většinou opulentních palácích používaných králem Salmánem, než byli převedeni do hotelu. Zahrnovalo to i prominentní saúdské obhájkyně ženských práv, které předtím měly být drženy v oddělených pokojích v pobřežním městě Džidda.

Tyto ženy měly být bity a mučeny elektrickými šoky či nechvalně známým „waterboardingem“, přičemž jim bylo vyhrožováno znásilněním a vraždou. Pro učitelku lingvistiky a blogerku Eman al-Nafjanovou bylo mučení natolik hrozivé, že přemýšlela o sebevraždě, uvádí zpráva OSN.

Podle sestry zatčené Loujain Alhathloulové se měl mučení aktivistky pravidelně účastnit Saúd Kahtání, mediální poradce MBS, považovaný za jeho pravou ruku, kterého americké zpravodajské sužby uvádí jako hlavu Saúdské skupiny pro rychlou intervenci a strůjce vraždy saúdského novináře.

Saúdská skupina pro rychlou intervenci se měla též podílet na nedobrovolných návratech, respektive únosech saúdských občanů kritických k režimu. Magazín New Yorker cituje saúdskou uprchlici Ranu, přebývající v Německu, která se obává jít na zdejší saúdskou ambasádu, protože slyšela o lidech, kteří v ní zmizeli.

Saúdská Arábie existenci takové skupiny popírá. V souvislosti s vraždou Chášudkžího zatkla 11 lidí, z nichž někteří patří do Saúdské skupiny pro rychlou intervenci. Samotný Kahtání je v domácím vězení a má zakázáno cestovat.

Skandál, který těžce poškodil pověst ropného království, se možná dotýká i zdánlivě nedotknutelného MBS. Podle britského listu The Guardian se princ přestal objevovat na důležitých obchodních a diplomatických jednáních, což by mohlo svědčit o nevoli jeho otce. Podle některých blízkovýchodních novinářů z toho však nelze usuzovat na rozepře mezi králem a jeho možným nástupcem na trůně. Dle nich má MBS stále podporu svého otce a vládce Saúdské Arábie.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy