Pompeo navštívil Kuvajt, vyzval k urovnání vleklé diplomatické krize

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě Kuvajtu vyzval k urovnání diplomatické krize mezi zeměmi Perského zálivu, která trvá už dva roky a v níž se Kuvajt snaží zprostředkovat smír. Pompeo dnes zahájil cestu po třech zemích Blízkého východu, jejímž cílem je podle agentury AFP upevnění protiíránské aliance Washingtonu. Z Kuvajtu Pompeo odletí ještě dnes Izraele.

"Všichni jsme konfrontováni se stejnými hrozbami, jednak od džihádistů ze skupin Islámský stát a Al-Káida, ale také od Íránské islámské republiky," řekl Pompeo novinářům po jednání s kuvajtskými ministrem zahraničí šajchem Sabahem Chálidem Sabahem.

Excellent meeting with HH Amir Al-Sabah. Thankful for his diplomacy on many issues, including the #GCC dispute. Agreed on the need for GCC unity to advance regional prosperity, security, and stability, and to stand against the Iranian regime’s destabilizing activity. pic.twitter.com/WZm94RpZhY

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) 20. března 2019

USA považují Írán dlouhodobě za hrozbu pro stabilitu regionu a Pompeo v posledních týdnech zintenzivnil úsilí o upevnění a rozšíření protiíránské aliance. Minulý měsíc například USA spolu s Polskem zorganizovaly ve Varšavě konferenci o Blízkém východu, která soustředila právě na Írán.

Podle Pompea i diplomatická krize v Perském zálivu narušuje snahu o jednotnou frontu proti Teheránu. Krizi vyvolaly Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty v červnu 2017, když obvinily Katar z podpory terorismu, přerušily s ním diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Katar odmítl. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se ale nelíbí hlavně to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem.

Z Kuvajtu se má šéf americké diplomacie přesunout už dnes do Izraele, kde jeho dvoudenní program zahrnuje i symbolickou zastávku na americké ambasádě přesunuté loni z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pompeova návštěva má podle AFP podpořit tamního premiéra Benjamina Netanjahua před volbami, které jsou v Izraeli plánovány na 9. dubna a v nichž Netanjahuova strana nemá jisté vítězství.

Pompeo sice uvedl, že jede do Izraele kvůli "důležitému partnerství obou zemí" a že nezáleží na tom, jakého "lídra země má". V programu ale nemá schůzky s Netanjahuovými rivaly ani se zástupci palestinské autonomie. Palestinci nynější americkou vládu bojkotují od konce roku 2017, kdy Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Status tohoto města je jedním z hlavních sporů mezi Izraelci a Palestinci.

USA připravují po izraelských volbách zveřejnění svého mírového plánu pro Izrael a Palestinu, který má na starost poradce Bílého domu a Trumpův zeť Jared Kushner. Z obsahu plánu zatím uniklo na veřejnost jen málo informací, Kushner ale už dříve řekl, že obě strany budou muset udělat ústupky. Kuvajtský ministr zahraničí dnes k plánu uvedl, že doufá, že plán vezme v úvahu situaci v regionu a zohlední požadavky obou stran.

Cestu po Blízkém východě zakončí Pompeo v pátek v Libanonu, kde se nejspíš zaměří na jednání o Hizballáhu, který považují USA za teroristickou organizaci a spojence Íránu. Šíitský Hizballáh je ale kromě vojenského hnutí i politická strana, která má zastoupení v libanonském parlamentu i ve vládě.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Kuvajt Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy