Blízký východ vře. Arabové se bouří proti Trumpovu dekretu o Golanech

Tisíce Syřanů dnes v několika městech protestovaly proti uznání izraelské svrchovanosti nad syrskými Golanskými výšinami. V pondělí tak učinil podpisem dekretu americký prezident Donald Trump. Kromě Izraele ostatní státy tento krok považují za porušení mezinárodního práva. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim sdělil, že Trumpův dekret na statusu Golan nic nemění. Jde o syrské území, jehož velkou část Izrael v rozporu s rezolucemi OSN okupuje a v roce 1981 ji anektoval.

Syrská agentura SANA dnes přinesla záběry ze syrských měst, na nichž bylo vidět množství lidí se syrskými vlajkami a hesly Golany jsou syrské. Demonstrovalo se ve městech Suvajdá i Dará na jihu země, v Kunajtře na západě i v Dajr az-Zauru na východě Sýrie.

V Suvajdě lidé považují Trumpovo rozhodnutí za neplatné. Nic podle nich nezmění na faktu, že Izraelem okupované Golany jsou nedělitelnou součástí Sýrie z hlediska zeměpisného i historického a že se Sýrii vrátí bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat.

Trump podpisem podle Syřanů projevil aroganci americké administrativy, její stranění Izraeli a pohrdání rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

V Kunajtře, která leží v údolí Golanských výšin, demonstranti přišli k sídlu guvernéra, jež leží v nové části města. V Damašku přišli podle SANA protestovat novináři na Umajjovské náměstí.

K zemím, které odmítly Trumpovo rozhodnutí, se dnes připojily země z oblasti Perského zálivu. Saúdská Arábie, Bahrajn, Katar, Kuvajt i Spojené arabské emiráty, tedy spojenci USA, rozhodnutí amerického prezidenta kritizovaly a Golany označily za okupované arabské území. "Významně a negativně to ovlivní mírový proces na Blízkém východě, bezpečnost a stabilitu regionu," uvedla v prohlášení saúdskoarabská agentura SPA.

#STATEMENT | #KSA Rejects the announcement by the U.S. administration recognizing Israel's sovereignty over the occupied Syrian #GolanHeights pic.twitter.com/bwgVGTvqUK

— Foreign Ministry ?? (@KSAmofaEN) 26. března 2019

Kuvajt a Bahrajn vyslovily nad rozhodnutím politování, Katar vyzval Izrael k ukončení okupace a podřízení se mezinárodnímu zákonu.

Íránský prezident Hasan Rúhání poukázal na to, že Trumpův dekret odporuje mezinárodnímu právu. "Nikdo si nedokáže představit, že nějaký člověk v Americe přijde a dá území jednoho národa jiné okupující zemi v rozporu s mezinárodními zákony a konvencemi...V tomto století je něco takového neslýchané," citovala Rúháního íránská agentura IRNA.

Související

F-16 Israel Defense Forces

Těžké boje v Sýrii: Izrael zřejmě odpálil rakety na Damašek, Turci sestřelili vrtulník

Syrská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na dnešek několik raketových střel, jež směřovaly na syrskou metropoli Damašek přes Izraelem okupované Golanské výšiny. S odkazem na syrská státní média o tom informovaly agentury AP a Reuters. Izrael incident odmítl komentovat. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ale oznámila, že při raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard. Boje dnes pokračovaly i na severozápadě Sýrie, kde byl sestřelen vrtulník syrské armády. Oba piloti přišli podle SOHR o život.

Více souvisejících

Golanské výšiny (Golany) Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy