Těžké boje v Sýrii: Izrael zřejmě odpálil rakety na Damašek, Turci sestřelili vrtulník

Syrská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na dnešek několik raketových střel, jež směřovaly na syrskou metropoli Damašek přes Izraelem okupované Golanské výšiny. S odkazem na syrská státní média o tom informovaly agentury AP a Reuters. Izrael incident odmítl komentovat. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ale oznámila, že při raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard. Boje dnes pokračovaly i na severozápadě Sýrie, kde byl sestřelen vrtulník syrské armády. Oba piloti přišli podle SOHR o život.

"Nepřátelské střely přišly z okupovaných Golan... a byly sestřeleny dříve, než zasáhly svoje cíle," uvedla ve vyjádření syrská armáda. Syrská tisková agentura SANA napsala, že protivzdušná obrana zachytila několik raket. Podle AP zaslechli obyvatelé Damašku kolem půlnoci hlasité exploze.

In this moment #Israel is #Bombing West of #Damascus, where the scientific centers for research are located. They have already bombed this centers before. HOW DO THEY GET AWAY WITH THIS? #STOP #stopthewar #StopIsrael pic.twitter.com/vafLwshQll

— Carla Ortiz (@CarlaOrtizO) February 5, 2020

SOHR uvedla, že střely, jež zřejmě přiletěly z Izraele, mířily na pozice milic podporovaných Íránem. Podle SOHR rakety zasáhly pět zbrojních skladišť u mezinárodního letiště, které je poblíž Damašku. Jen několik hodin před útokem dorazila na letiště z Teheránu zbrojní zásilka. Organizace, která informace získává od spolupracovníků z místa, tvrdí, že o život přišli čtyři íránští gardisté a tři syrští vojáci. Při útoku připisovanému Izraeli minulý týden přišlo o život 23 lidí včetně tří Íránců. Cílem byla vojenská stanoviště u Damašku a na syrské hranici s Izraelem a Jordánskem.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že nebude komentovat zprávy přicházející z cízích zemí. Ačkoliv se židovský stát k podobným útokům většinou nevyjadřuje, již v minulosti mnohokrát provedl podobné útoky na cíle v Sýrii, jež jsou podle něj napojeny na Írán. Teherán je přitom hlavním regionálním nepřítelem Izraele.

Írán v Sýrii posiluje svůj vliv a uzavřel s místní vládou řadu ekonomických a obchodních dohod. To prohlubuje obavy Izraele, což v posledních několika letech zvyšuje nebezpečí vypuknutí vojenského konfliktu v oblasti, napsala agentura Reuters.

Na severozápadě Sýrie pokračují několik týdnů těžké boje, v nichž chce syrská armáda se svými spojenci získat kontrolu nad provincií Idlib. Tam dnes povstalci podporovaní Tureckem sestřelili syrský vrtulník.

#Idlib: One of the Assad regime's barrel bombing Mi-8s experienced a little of what they've been dropping on civilians for years.So far what was used for the shootdown is unknown, looks like something perhaps larger than a AA gun. pic.twitter.com/9whKCgxi2w

— Cᴀʟɪʙʀᴇ Oʙsᴄᴜʀᴀ (@CalibreObscura) February 11, 2020

Turecko má v oblasti několik vojenských postů a v posledních dnech na ně podle SOHR poslalo 6500 vojáků jako posily. Mají pozice bránit proti postupující syrské armádě. Vojenský vrtulník byl sestřelen nad bojištěm krátce poté, co vzlétl z Halabu (Aleppa). Podobný incident se stal v úterý, kdy povstalci sestřelili syrský vrtulník u města Najrab.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize Izraelská armáda Golanské výšiny (Golany) Turecká armáda Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy