Proč jsou Golanské výšiny tak důležité? Ve hře je voda, ropa i strategická poloha

Americký prezident Donald Trump splnil svá slova a podepsal dekret, kterým USA oficiálně uznávají právo Izraele na Golanské výšiny. Dle mezinárodní společenství Izrael na území, který získal od Sýrie během šestidenní války, provedl neoprávněnou anexi. Golanské výšiny mají důležitý strategický význam a obsahují cenné vodní zdroje.

Během šestidenní války  v roce 1967 získal Izrael od tří států pět území.  Od Egypta Gazu a Sinaj, od Jordánska Východní Jeruzalém a Západní břeh a od Sýrie Golanské výšiny. Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci č. 242, ve které byl Izrael vyzván k výměně uzmutého území za mírové dohody. 

Problémem však bylo, že ani Izrael ani arabské státy nebyly ochotny udělat první krok. Arabské státy chtěly uzavřít mírové dohody až po vrácení území. Izrael naopak podmiňoval navrácení území jen pokud budou nejdříve uzavřeny mírové dohody.

V roce 1973 Egypt a Sýrie se pokusily získat území zpět napadením Izraele. S pomocí USA je Izrael odrazil. Spojené státy později zprostředkovaly mírové rozhovory mezi Izraelem a Egyptem. Dohody v Camp Davidu z roku 1978 ustanovily, že Sinaj bude vrácen Egyptu výměnou za mírovou smlouvu mezi Egyptem a Izraelem (uzavřenou v roce 1979) podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242.

Zbylá čtyři území však zůstala pod izraelskou kontrolou. Izrael v roce 1981 vyhlásil anexi Východního Jeruzaléma a Golanských výšin. Jeho permanentní rozšíření vlastních hranic nebylo přijato mezinárodní komunitou. Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci č. 497, která odsoudila anexi syrského území a prohlásila jej za porušení mezinárodního práva.

V roce 2010 požádal současný syrský prezident Bašár al-Asad tehdejšího amerického prezidenta Barracka Obamu, aby předsedal dalšímu kolu rozhovorů mezi Sýrií a Izraelem, které by pomohly vyřešit otázku Golanských výšin. Nikdy tomu nedošlo, navzdory tomu, že Sýrie a Izrael vedly tajné rozhovory ohledně možného stáhnutí Izraele z Golanských výšin. V roce 2011 vypukla syrská občanská válka a všechny tyto rozhovory utnula.

Proč má Izrael takový zájem o Golanské výšiny

Situace v Sýrii Izrael jen posílila v přesvědčení, že Golanské výšiny nesmí za žádnou cenu vydat. Izrael se obává, že spojenec Asada v syrské válce, Írán, by je využil k napadení Izraele. Golanské výšiny mají výraznou strategickou polohu. Izrael jejich prostřednictvím může snadněji napadnout Sýrii, pokud by potřeboval, naopak Sýrie má těžší pozici, pokud by chtěla napadnout Izrael – a platí to samozřejmě i pro Írán.

Není to ale jediný důvod, proč lze vlastnictví Golanských výšin považovat za výhru. V poměrně vyprahlém kraji představují důležitý zdroj vody. Izrael z nich získává třetinu své vody. Kromě toho jsou i poměrně úrodnou půdou a možná i skrývají lukrativní naleziště ropy, poukazuje děkanka politických a mezinárodních studií Dina Badieová ve svém komentáři pro akademický server The Conversation.

Damašek v reakci na rozhodnutí Trumpa oznámil, že Golanské výšiny zůstanou „syrské a arabské“. Před válkou v roce 1967 zde žilo asi 150 000 Syřanů, kteří ale většinou z území odešli. Dnes jsou Golanské výšiny domovem asi 25 000 drúzských Arabů, kteří většinou odmítají izraelské občanství a chápou se stále jako občané Sýrie. Zároveň zde žije asi 20 000 židovských osadníků, kteří se identifikují jako občané Izraele.

Ačkoliv arabské státy Trumpovo rozhodnutí odsoudily, jak upozorňují New York Times, nemají žádný zájem a důvod se stavět výrazněji na stranu Sýrie. Státy Perského zálivu se nyní v duchu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ sdružují s Izraelem v kampani proti Íránu a ze strategického hlediska pro ně představuje Izrael ovládající Golanské výšiny lepší variantou než aby je měl Írán. Samotný Asad je příliš oslabený a postrádající spojence, než aby se proti kroku mohl nějak účinně zasáhnout kromě prázdných hrozeb.

Nicméně, nesouhlas mezinárodní komunity včetně EU, Japonska či Ruska znamená, že Trumpův dekret, který stvrzuje vlastnictví Izraele nad Golanskými výšinami, má primárně symbolický efekt, ačkoliv může poskytnout jisté zdání legitimity izraelské anexi. Podle řady komentátorů není náhoda, že Trump se rozhodl k tomuto kroku zrovna v době, kdy Izrael čekají parlamentní volby, během kterých by dlouholetý izraelský premiér Benjamin Netanjahu a blízký Trumpův spojenec mohl prohrát.    

Související

F-16 Israel Defense Forces

Těžké boje v Sýrii: Izrael zřejmě odpálil rakety na Damašek, Turci sestřelili vrtulník

Syrská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na dnešek několik raketových střel, jež směřovaly na syrskou metropoli Damašek přes Izraelem okupované Golanské výšiny. S odkazem na syrská státní média o tom informovaly agentury AP a Reuters. Izrael incident odmítl komentovat. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ale oznámila, že při raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard. Boje dnes pokračovaly i na severozápadě Sýrie, kde byl sestřelen vrtulník syrské armády. Oba piloti přišli podle SOHR o život.

Více souvisejících

Golanské výšiny (Golany) Izrael Sýrie

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy