Spor o Golany graduje. Sýrie požádala o mimořádné zasedání RB OSN

Damašek požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli syrským Golanským výšinám. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad tímto syrským územím, jež Izrael v roce 1981 anektoval. Tento krok neuznává OSN ani v csmětšina zemí. Evropská unie dnes oznámila, že svůj postoj vůči Golanům nemění a český ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že Česko nehodlá porušovat mezinárodní rezoluce.

Golany jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji anektoval. RB OSN pak v letech 1967 a 1981 přijala dvě rezoluce. První z nich vyjadřuje nepřípustnost získat území silou, druhá zneplatňuje izraelskou anexi Golan.

Datum mimořádného zasedání musí určit předsedající stát RB OSN. Tím je do konce března Francie. Pokud tak neučiní do neděle, volba termínu padne na Německo.

Rada má dnes podle původního plánu jednat o obnově mandátu mírových sil OSN (UNDOF) působících mezi Izraelem a syrskou částí Golan. Očekává se, že v rámci debaty se bude hovořit o nové krizi kolem Golan rozpoutané Trumpem.

Podle jednoho z diplomatů, na nějž odkazuje AFP, není jisté, zda mimořádné zasedání bude. Stačí, aby jedna z členských zemí RB OSN vyvolala procedurální hlasování a devět členů se během něj postavilo proti.

Svůj odmítavý postoj vůči Trumpovu kroku zdůraznilo pět spojenců USA z Evropské unie. Francie, Británie, Německo, Polsko a Belgie, které jsou členy Rady bezpečnosti OSN, prostřednictvím svých velvyslanců při světové organizaci vydaly společné prohlášení, v němž uvádějí, že neuznávají izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. "Anexi území silou zakazuje mezinárodní právo" a jakékoli jednostranné změny hranic jdou proti "mezinárodnímu pořádku založenému na pravidlech a proti Chartě OSN".

Evropská unie dnes vydala prohlášení, v němž se uvádí, že EU své stanovisko na Golany nezměnila a stále se řídí rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. "EU neuznává izraelskou suverenitu nad okupovanými Golanskými výšinami," stojí v dokumentu. Český ministr Petříček sdělil, že ČR podporuje společnou evropskou pozici.

V pondělí uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami ze strany Spojených států odsoudily vedle Sýrie i Rusko či Turecko. V úterý se k nim připojily země z oblasti Perského zálivu. Saúdská Arábie, Bahrajn, Katar, Kuvajt i Spojené arabské emiráty, tedy spojenci USA. Rozhodnutí amerického prezidenta kritizovaly a Golany označily za okupované arabské území. "Významně a negativně to ovlivní mírový proces na Blízkém východě, bezpečnost a stabilitu regionu," uvedla v prohlášení saúdskoarabská agentura SPA.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Trumpovo rozhodnutí hájil tím, že se Izrael nachází v mimořádné situaci a "bojuje rozhodující bitvu o svou záchranu". USA prý ale nemění svou politiku v otázce území získaného v rozporu s mezinárodním právem a kauzou Golan nechtějí vytvořit precedens.

Související

F-16 Israel Defense Forces

Těžké boje v Sýrii: Izrael zřejmě odpálil rakety na Damašek, Turci sestřelili vrtulník

Syrská protivzdušná obrana zneškodnila v noci na dnešek několik raketových střel, jež směřovaly na syrskou metropoli Damašek přes Izraelem okupované Golanské výšiny. S odkazem na syrská státní média o tom informovaly agentury AP a Reuters. Izrael incident odmítl komentovat. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ale oznámila, že při raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard. Boje dnes pokračovaly i na severozápadě Sýrie, kde byl sestřelen vrtulník syrské armády. Oba piloti přišli podle SOHR o život.

Více souvisejících

Golanské výšiny (Golany) Sýrie OSN Donald Trump Tomáš Petříček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy