Co si o anexi Západního břehu myslí Izraelci? Postoj se v průběhu let velmi změnil

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu prohlásil, že rozšíří izraelskou svrchovanost až na okupovaný Západní břeh. Jeho slova vzbudila velkou kritiku jak mezi palestinskými, tak izraelskými politiky. Netanjahovi jde však o hodně, chce vyhrát popáté volby, které proběhnou zítra. Strefil se však se svým návrhem do preferencí Izraelců?

Západní břeh, který během šestidenní války v roce 1967 získal Izrael od Jordánska, je část země, která je výrazně spojena s izraelskou sakrální historií. Ačkoliv je to území Palestinců, kteří jej vnímají jako základ možného potencionálního státu, kvůli jeho významu v izraelském podvědomí se sem stěhuje řada Izraelců, ať už náboženských, nacionalistických či čistě sociálních (jedná se o výrazně levnější ubytování) důvodů. Celkově je na Západních břehu asi už 500 000 Izraelců.

Jak podotýká list New York Times, Netanjahu byl jeden z posledních z pravicové, konzervativní a nacionalistické strany Likud, kdo otevřeně neuznával tyto kontroverzní osady. Nyní, před volbami, kde po dlouhé době mu hrozí nebezpečí prohry, se současný izraelský premiér rozhodl následovat své politické kolegy.

„„Uplatním svrchovanost, přičemž nerozlišuji mezi bloky osad a samostatnými osadami, protože z mého pohledu je každé takové místo izraelské. Jako izraelská vláda máme svou odpovědnost. Nestane se, že bych někoho vystěhoval a umístil ho pod palestinskou správu. O každého se postarám,“ slíbil Netanjahu, který tímto krokem si očividně chce pojistit spojenectví krajně pravicových izraelských stran jako je Židovská síla, která je vrchní zastánkyní osad.

Middle East Monitor upozorňuje, že izraelský premiér svá slova pronesl po pátečním průzkumu veřejného mínění (pátek byl poslední den, kdy bylo povoleno zveřejnit výsledky průzkumů), podle kterých by hlavní oponent Likudu, středová aliance Modrá a Bílá získala 30 křesel v Knessetu, zatímco Likud by získal 26. Podle průzkumů by však v Knessetu získaly majoritu pravicové strany, což by poskytlo malou, ale dostatečnou majoritu

Změny izraelského postoje k osadám a Západnímu břehu

Oded Haklai, politolog z kanadské  Queen's University, uskutečnil v roce 2017 výzkum, který se zaměřil na to, jak Izraelci skutečně Západní břeh vnímají. Podle Haklaiho je úskalím mnoha výzkumů to, že se ptají, jak by Izrael měl postupovat v případě Západního břehu, nikoliv, co si pod Západním břehem Izraelci sami představují.

Z jeho výzkumu vyplývá, že čím mladší Izraelec ,tím větší pravděpodobnost, že bude mít za to, že Izrael už vyhlásil suverenitu nad tímto územím. Podle Haklaiho si starší Izraelci stále pamatují geografické uspořádání Izraele před rokem 1967. Mladší už tolik ne a naopak pro ně jsou osady jako Ariel každodenně viděnou realitou, která v nich vytváří pocit, že jsou součástí Izraele – ačkoliv oficiálně nejsou. Podle Haklaiho čím více budou starší Izraelci ubývat, tím více budou židovské osady přijímány jako část Izraele.

Nicméně, podle průzkumů veřejného mínění Institute of National Security Studies (INSS).  podporuje anexi Západního břehu jen 10% Izraelců. Z průzkum též vyplývá, že 48% Izraelců podporuje dvou státní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, kterého jsou osady jednou z největších překážkou. V roce 2007 nicméně podpora pro ustanovení dvou států byla 70%.

Podle stanice CNN Netanjahova slova jen dokreslují postupný odklon od podpory mírového procesu k podpoře anexe. Samotný Netanjahu ještě v roce 2009 veřejně podpořil myšlenku dvou států. Předseda pravicové strany Nová pravice Naftali Benet požaduje, aby to stejně veřejně odvolal.

CNN tvrdí, že částečně se na tomto posunu podepsal i americký prezident Donald Trump, který nicméně stále doufá v uskutečnění „dohody století“, která by zajistila mír mezi Izraelci a Palestiny. Trump už veřejně deklaroval, na jaké straně stojí, přesunutím americké ambasády do Jeruzaléma. Za hlavní krok, který zřejmě Netanjahua přesvědčil, že může uskutečnit anexi bez ohledu na odmítavý postoj mezinárodního společenství, bylo Trumpovo uznání práva Izraele na ovládání okupovaných Golanských výšin.  

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  
Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu palestina

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy