Kdo jsou Iránské revoluční gardy? Jejich vliv v Íránu je ohromný, ovládají řadu klíčových ekonomických podniků

Americký prezident Donald Trump nechal zařadit Íránské revoluční gardy (IRGC) na seznam teroristických organizací. Elitní vojenskou formaci dlouhodobě obviňuje z podpory terorismu v regionu. Nepřímo tím prohlásil samotný Írán za teroristický stát neboť IRGC jsou do určité míry jeho nepsanými vládci.

Íránské revoluční gardy vznikly před 40 lety, po Íránské revoluci a založení Islámské republiky. Vznikly na ochranu nového islámského systému a jako protiváha normální armádě. Ajatolláh Rúholláh Chomejní tímto způsobem chtěl eliminovat možnost vojenského převratu, který v regionu není nikterak výjimečný.

Ačkoliv mají asi o podstatě méně lidí (150 000 lidí) než běžná armáda (350 000 lidí), IRGC jsou považovány za dominantní vojenskou sílu v Íránu, která stojí za řadou klíčových vojenských operací země, tvrdí stanice BBC. Jejich vliv je nepochybný – IRGC se zodpovídají jen duchovnímu vůdci země. Jsou tedy páteří celého islámského systému.

Úkolem IRGC je udržovat v zemi poslušnost. K tomu jim slouží polovojenská organizace Basídž, která sestává asi z 100 000 mužů a žen, kteří jsou zcela loajální revoluci. IRGC tuto organizaci používají k násilnému potlačování demonstrací v ulicích íránských měst, jako tomu bylo během protestů v roce 2009 ohledně kontroverzního znovuzvolení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Klíčovou složkou gard jsou elitní jednotky Quds, odpovědné za tajné vojenské operace Íránu v zahraničí. Jejich velitel Kásim Sulejmaní je považovaný za architekta současné vojenské strategie Íránu, která s poměrně velkým úspěchem používá cizí, spřátelené vojenské jednotky, např. jemenské rebely či libanonské hnutí Hizballáh, v rámci tzv. „vzdálených válek“ (proxy wars) proti íránským nepřátelům, zvláště pak Saúdské Arábii a Izraeli.

USA obvinily jednotky Quds z podpory terorismu v regionu už v roce 2007, je to až Trump ,který je a spolu s nimi i celé IRGC nechal zařadit na oficiální seznam teroristických organizací, jako vůbec první vojenskou jednotku cizí země, která na něm figuruje. Nepochybně i v tom sehrál tlak Saúdské Arábie a Izraele, přičemž zvláště ten druhý v důsledku poměrně volnému pohybu íránských jednotek v Sýrii je považuje za přímé ohrožení jeho bezpečnosti. Trump se ke kroku rozhodl těsně přes dnešními probíhajícími izraelskými parlamentními volbami.

Role IRGC na domácí scéně  

IRGC mají významný hlas v ekonomice země. Dohlíží na vojenský průmysl, pod který spadá i vývoj technologie vhodné pro civilní účely. Jsou správci hlavního íránského výrobce elektroniky, státních Iran Electronics Industries (ieicorp). Působí i v dalších důležitých oblastech íránské ekonomiky. Patří jim např. GHORB, největší íránská stavební firma, která se angažuje v dělnictví, stavbě plynovodů a ropovodů, vodních zásobovacích systémech aj.

Tento monopol byl několikrát otevřeně kritizován současným íránským prezidentem Hasanem Ruháním, Hasan Ruhání. Nazval to „vládou se zbraní“, která kritizuje „vyděsila“ veřejný sektor.

Mezi IRGC a Ruháním vládne jasné nepřátelství. Představitelé IRGC se neostýchají kritizovat vládu v řadě oblastí. Jednou z nejsilnějších si Ruhání vysloužil za utvoření jaderné dohody s administrativou Baracka Obamy.

Analytici varovali, že rozhodnutí současné americké administrativy odstoupit od této smlouvy jen posílí IRGC a na ně napojených zastánců tvrdé linie a oslabí pozici Ruháního, považovaného za umírněného. Tyto výtky se nyní opakují v souvislosti s Trumpovým rozhodnutím vyhlásit IRGC za teroristickou skupinu.

Rubání na tento krok oznámil, že USA udělaly obrovskou chybu. Podle něj to posílí to sjednotí Íránce a ohrozí americké zájmy v regionu. Velitel gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že revoluční gardy v reakci na krok USA posílí své vojenské schopnosti.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Armáda Írán Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy