Kdo jsou Iránské revoluční gardy? Jejich vliv v Íránu je ohromný, ovládají řadu klíčových ekonomických podniků

Americký prezident Donald Trump nechal zařadit Íránské revoluční gardy (IRGC) na seznam teroristických organizací. Elitní vojenskou formaci dlouhodobě obviňuje z podpory terorismu v regionu. Nepřímo tím prohlásil samotný Írán za teroristický stát neboť IRGC jsou do určité míry jeho nepsanými vládci.

Íránské revoluční gardy vznikly před 40 lety, po Íránské revoluci a založení Islámské republiky. Vznikly na ochranu nového islámského systému a jako protiváha normální armádě. Ajatolláh Rúholláh Chomejní tímto způsobem chtěl eliminovat možnost vojenského převratu, který v regionu není nikterak výjimečný.

Ačkoliv mají asi o podstatě méně lidí (150 000 lidí) než běžná armáda (350 000 lidí), IRGC jsou považovány za dominantní vojenskou sílu v Íránu, která stojí za řadou klíčových vojenských operací země, tvrdí stanice BBC. Jejich vliv je nepochybný – IRGC se zodpovídají jen duchovnímu vůdci země. Jsou tedy páteří celého islámského systému.

Úkolem IRGC je udržovat v zemi poslušnost. K tomu jim slouží polovojenská organizace Basídž, která sestává asi z 100 000 mužů a žen, kteří jsou zcela loajální revoluci. IRGC tuto organizaci používají k násilnému potlačování demonstrací v ulicích íránských měst, jako tomu bylo během protestů v roce 2009 ohledně kontroverzního znovuzvolení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Klíčovou složkou gard jsou elitní jednotky Quds, odpovědné za tajné vojenské operace Íránu v zahraničí. Jejich velitel Kásim Sulejmaní je považovaný za architekta současné vojenské strategie Íránu, která s poměrně velkým úspěchem používá cizí, spřátelené vojenské jednotky, např. jemenské rebely či libanonské hnutí Hizballáh, v rámci tzv. „vzdálených válek“ (proxy wars) proti íránským nepřátelům, zvláště pak Saúdské Arábii a Izraeli.

USA obvinily jednotky Quds z podpory terorismu v regionu už v roce 2007, je to až Trump ,který je a spolu s nimi i celé IRGC nechal zařadit na oficiální seznam teroristických organizací, jako vůbec první vojenskou jednotku cizí země, která na něm figuruje. Nepochybně i v tom sehrál tlak Saúdské Arábie a Izraele, přičemž zvláště ten druhý v důsledku poměrně volnému pohybu íránských jednotek v Sýrii je považuje za přímé ohrožení jeho bezpečnosti. Trump se ke kroku rozhodl těsně přes dnešními probíhajícími izraelskými parlamentními volbami.

Role IRGC na domácí scéně  

IRGC mají významný hlas v ekonomice země. Dohlíží na vojenský průmysl, pod který spadá i vývoj technologie vhodné pro civilní účely. Jsou správci hlavního íránského výrobce elektroniky, státních Iran Electronics Industries (ieicorp). Působí i v dalších důležitých oblastech íránské ekonomiky. Patří jim např. GHORB, největší íránská stavební firma, která se angažuje v dělnictví, stavbě plynovodů a ropovodů, vodních zásobovacích systémech aj.

Tento monopol byl několikrát otevřeně kritizován současným íránským prezidentem Hasanem Ruháním, Hasan Ruhání. Nazval to „vládou se zbraní“, která kritizuje „vyděsila“ veřejný sektor.

Mezi IRGC a Ruháním vládne jasné nepřátelství. Představitelé IRGC se neostýchají kritizovat vládu v řadě oblastí. Jednou z nejsilnějších si Ruhání vysloužil za utvoření jaderné dohody s administrativou Baracka Obamy.

Analytici varovali, že rozhodnutí současné americké administrativy odstoupit od této smlouvy jen posílí IRGC a na ně napojených zastánců tvrdé linie a oslabí pozici Ruháního, považovaného za umírněného. Tyto výtky se nyní opakují v souvislosti s Trumpovým rozhodnutím vyhlásit IRGC za teroristickou skupinu.

Rubání na tento krok oznámil, že USA udělaly obrovskou chybu. Podle něj to posílí to sjednotí Íránce a ohrozí americké zájmy v regionu. Velitel gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že revoluční gardy v reakci na krok USA posílí své vojenské schopnosti.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Armáda Írán Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 44 minutami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 3 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

Raketa vystřelená z Pásma Gazy zasáhla izraelský Aškelon

Tři osoby utrpěly zranění v noci na neděli při raketovém útoku z Pásma Gazy na město Aškelon na jihu Izraele. Terčem útoku byl v sobotu také hraniční přechod Kerem Šalom, informuje TASR podle agentury DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy