Americký prezident Donald Trump nechal zařadit Íránské revoluční gardy (IRGC) na seznam teroristických organizací. Elitní vojenskou formaci dlouhodobě obviňuje z podpory terorismu v regionu. Nepřímo tím prohlásil samotný Írán za teroristický stát neboť IRGC jsou do určité míry jeho nepsanými vládci.
Íránské revoluční gardy vznikly před 40 lety, po Íránské revoluci a založení Islámské republiky. Vznikly na ochranu nového islámského systému a jako protiváha normální armádě. Ajatolláh Rúholláh Chomejní tímto způsobem chtěl eliminovat možnost vojenského převratu, který v regionu není nikterak výjimečný.
Ačkoliv mají asi o podstatě méně lidí (150 000 lidí) než běžná armáda (350 000 lidí), IRGC jsou považovány za dominantní vojenskou sílu v Íránu, která stojí za řadou klíčových vojenských operací země, tvrdí stanice BBC. Jejich vliv je nepochybný – IRGC se zodpovídají jen duchovnímu vůdci země. Jsou tedy páteří celého islámského systému.
Úkolem IRGC je udržovat v zemi poslušnost. K tomu jim slouží polovojenská organizace Basídž, která sestává asi z 100 000 mužů a žen, kteří jsou zcela loajální revoluci. IRGC tuto organizaci používají k násilnému potlačování demonstrací v ulicích íránských měst, jako tomu bylo během protestů v roce 2009 ohledně kontroverzního znovuzvolení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Klíčovou složkou gard jsou elitní jednotky Quds, odpovědné za tajné vojenské operace Íránu v zahraničí. Jejich velitel Kásim Sulejmaní je považovaný za architekta současné vojenské strategie Íránu, která s poměrně velkým úspěchem používá cizí, spřátelené vojenské jednotky, např. jemenské rebely či libanonské hnutí Hizballáh, v rámci tzv. „vzdálených válek“ (proxy wars) proti íránským nepřátelům, zvláště pak Saúdské Arábii a Izraeli.
USA obvinily jednotky Quds z podpory terorismu v regionu už v roce 2007, je to až Trump ,který je a spolu s nimi i celé IRGC nechal zařadit na oficiální seznam teroristických organizací, jako vůbec první vojenskou jednotku cizí země, která na něm figuruje. Nepochybně i v tom sehrál tlak Saúdské Arábie a Izraele, přičemž zvláště ten druhý v důsledku poměrně volnému pohybu íránských jednotek v Sýrii je považuje za přímé ohrožení jeho bezpečnosti. Trump se ke kroku rozhodl těsně přes dnešními probíhajícími izraelskými parlamentními volbami.
Role IRGC na domácí scéně
IRGC mají významný hlas v ekonomice země. Dohlíží na vojenský průmysl, pod který spadá i vývoj technologie vhodné pro civilní účely. Jsou správci hlavního íránského výrobce elektroniky, státních Iran Electronics Industries (ieicorp). Působí i v dalších důležitých oblastech íránské ekonomiky. Patří jim např. GHORB, největší íránská stavební firma, která se angažuje v dělnictví, stavbě plynovodů a ropovodů, vodních zásobovacích systémech aj.
Tento monopol byl několikrát otevřeně kritizován současným íránským prezidentem Hasanem Ruháním, Hasan Ruhání. Nazval to „vládou se zbraní“, která kritizuje „vyděsila“ veřejný sektor.
Mezi IRGC a Ruháním vládne jasné nepřátelství. Představitelé IRGC se neostýchají kritizovat vládu v řadě oblastí. Jednou z nejsilnějších si Ruhání vysloužil za utvoření jaderné dohody s administrativou Baracka Obamy.
Analytici varovali, že rozhodnutí současné americké administrativy odstoupit od této smlouvy jen posílí IRGC a na ně napojených zastánců tvrdé linie a oslabí pozici Ruháního, považovaného za umírněného. Tyto výtky se nyní opakují v souvislosti s Trumpovým rozhodnutím vyhlásit IRGC za teroristickou skupinu.
Rubání na tento krok oznámil, že USA udělaly obrovskou chybu. Podle něj to posílí to sjednotí Íránce a ohrozí americké zájmy v regionu. Velitel gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že revoluční gardy v reakci na krok USA posílí své vojenské schopnosti.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Írán , USA (Spojené státy americké) , Armáda Írán , Hasan Rúhání
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 56 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák