Konec globalizace? Svět ovládl nacionalismus, naznačuje známý politolog

Úterní volební vítězství Benjamina Netanjahua má mnoho vysvětlení, která souvisejí se specifickou situací Izraele, například s ekonomickým boomem v zemi, stabilní bezpečností a politickým talentem znovuzvoleného premiéra, konstatuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že výsledek voleb je zároveň součástí mnohem širšího fenoménu, v rámci něhož sílí ve světě populistický nacionalismus, na což středové a levicové strany nedokážou odpovědět.

Zapálená snaha nedoceněných

Rétorika populistického nacionalismu klade důraz na nepřátelský vnější svět, přistěhovalce beroucí lidem práci a oslabující bezpečnost země, lhostejnost kosmopolitní městské elity, která z celého procesu profituje, a potřebu silného lídra, který se postaví za národ proti liberálům v jeho středu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že tuto argumentaci předkládají v různých obměnách Netanjahu, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Nerendra Módí, Viktor Orbán, Jarosław Kaczyński, Jair Bolsonaro, zastánci brexitu a Donald Trump.

Filozof Isaiah Berlin v roce 1972 napsal, že nacionalismus vyjadřuje zapálenou snahu nedoceněných zařadit se mezi přední kultury světa, přičemž za místo zrodu moderního nacionalismu označil Německo, které bylo posedlé hledáním "svého místa pod Sluncem", poukazuje politolog. Varuje, že stejné nálady - mentalitu oběti - lze nalézt v moderní verzi i mezi bohatými a mocnými státy.

"Podívejme se na Putinovo tvrzení, že Rusko je Západem od studené války zatlačováno, čínskou posedlost svým ponížením po opiových válkách, stížnosti izraelské pravice, že svět je vůči Izraeli zaujatý, a Trumpovo neustálé opakování, že všichni cizinci - od Mexičanů přes Číňany po Evropany - tyjí na úkor Spojených států," píše komentátor. Vysvětluje, že uvedení politici slibují nápravu situace a povýšení svých zemí na "pravé" místo ve světě.

Skutečnost, že Trump začal používat pojem nacionalismus odráží podle Zakarii prezidentův souběžný útok na domácí elity mluvící politicky korektním jazykem a podezřelé cizince. "Nemáme užívat toto slovo. Víte, co jsem? Jsme nacionalista, ok? Jsem nacionalista. Nacionalista. Nic špatného. Používejte to slovo," cituje politolog říjnový projev amerického prezidenta. Dodává, že Trump později vysvětlil, že pod tímto pojmem míní lásku k vlasti, která ovšem hraje "druhé housle" a dává veškeré své bohatství jiným, kteří se vůči ní nechovají patřičně.

Netanjahu zase dlouhodobě argumentuje, že Izrael si zaslouží mnohem lepší postavení mezi zeměmi světa, což prezentoval již ve své knize z roku 1993, ve které izraelský nacionalismus charakterizoval jako agresivní a neapologetický, připomíná Zakaria. Konstatuje, že nehledě na enormní nárůst izraelské síly a bezpečnosti v důsledku smíření s historickými nepřáteli, případně jejich úpadku, Netanjahu dále razí argument, že svět stojí proti židovskému státu.

Pochopit náladu doby   

Navzdory pozici obětí, do které se staví většina populistů, je nacionalismus zřejmě nejrozšířenější ideologie v dnešním světě, poukazuje politolog. Pokládá řečnickou otázku, zda snad nějaký americký politik dnes nevystupuje ve prospěch zájmu USA, a proto by se skutečná debata měla točit ohledně dalších hodnot, například svobody a rovnosti, a jejich priority chvílích, kdy stojí proti sobě.

Největší zastánci kapitalismu jako Friedrich Hayek či Milton Friedman vždy upřednostňovali globalizaci a ekonomickou svobodu před nacionalistickým protekcionismem a kontrolou, připomíná Zakaria. Domnívá se, že tito a jim podobní liberálové nebezpečně podcenili sílu syrových, emotivních nacionalistických apelů, protože dlouhá staletí považují nacionalismus za iracionální záležitost, kterou lidé opustí, jakmile zmoudří a svět se propojí.

Již zmíněný Berlin ovšem předpověděl, že nacionalismus bude předvídatelnou reakcí na rozsáhlou globalizaci a situaci přirovnal k ohýbané větvi, která se jednou musí vymrštit zpět, vysvětluje politolog. Konstatuje, že populističtí nacionalisté naopak rozumí přitažlivosti své ideologie.

"Nedávno jsem se zeptal Bolsonarova stoupence, zda ho oslovily především ekonomická opatření (protržní a reformní), nebo kulturní nacionalismus brazilského prezidenta. Stoupenec odpověděl: Nacionalismus je jádro strany, ekonomika je pouze o efektivitě a růstu," pokračuje Zakaria. Domnívá se, že toto stále nepochopili mnozí v USA, především Demokratická strana, která řešení svých problémů spatřuje v ekonomickém posunu doleva.

Demokratický senátor Bernie Sanders například tento týden odhalil svůj nový plán na bezplatné zdravotnictví, který by si žádal navýšit daňové výnosy o 2-3 bilionu dolarů, k čemuž se okamžitě přihlásili další čtyři potenciální demokratičtí kandidáti pro příští prezidentské volby, uvádí politolog. Připomíná, že Trump mezitím tweetuje o údajné snaze demokratů nechat otevřené americké hranice a trvá na tom, že pouze on dokáže USA ochránit a vynucovat dodržování zákona. "Co když Trump chápe současné nálady lépe než Sanders?" ptá se Zakaria.   

Související

Evropská Unie

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří politolog

EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se pak jeví jako příliš nákladná, vysvětluje politolog Merk Leonard v komentáři pro server Politico. Ředitel think tanku European Council on Foreign Relations dodává, že vytváření společenství kolem uhlí a oceli, prostředků k výrobě zbraní, dokázalo změnit evropské nepřátele v přátele.

Více souvisejících

globalizace nacionalismus Benjamin Netanjahu Donald Trump

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 44 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy