Konec globalizace? Svět ovládl nacionalismus, naznačuje známý politolog

Úterní volební vítězství Benjamina Netanjahua má mnoho vysvětlení, která souvisejí se specifickou situací Izraele, například s ekonomickým boomem v zemi, stabilní bezpečností a politickým talentem znovuzvoleného premiéra, konstatuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že výsledek voleb je zároveň součástí mnohem širšího fenoménu, v rámci něhož sílí ve světě populistický nacionalismus, na což středové a levicové strany nedokážou odpovědět.

Zapálená snaha nedoceněných

Rétorika populistického nacionalismu klade důraz na nepřátelský vnější svět, přistěhovalce beroucí lidem práci a oslabující bezpečnost země, lhostejnost kosmopolitní městské elity, která z celého procesu profituje, a potřebu silného lídra, který se postaví za národ proti liberálům v jeho středu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že tuto argumentaci předkládají v různých obměnách Netanjahu, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Nerendra Módí, Viktor Orbán, Jarosław Kaczyński, Jair Bolsonaro, zastánci brexitu a Donald Trump.

Filozof Isaiah Berlin v roce 1972 napsal, že nacionalismus vyjadřuje zapálenou snahu nedoceněných zařadit se mezi přední kultury světa, přičemž za místo zrodu moderního nacionalismu označil Německo, které bylo posedlé hledáním "svého místa pod Sluncem", poukazuje politolog. Varuje, že stejné nálady - mentalitu oběti - lze nalézt v moderní verzi i mezi bohatými a mocnými státy.

"Podívejme se na Putinovo tvrzení, že Rusko je Západem od studené války zatlačováno, čínskou posedlost svým ponížením po opiových válkách, stížnosti izraelské pravice, že svět je vůči Izraeli zaujatý, a Trumpovo neustálé opakování, že všichni cizinci - od Mexičanů přes Číňany po Evropany - tyjí na úkor Spojených států," píše komentátor. Vysvětluje, že uvedení politici slibují nápravu situace a povýšení svých zemí na "pravé" místo ve světě.

Skutečnost, že Trump začal používat pojem nacionalismus odráží podle Zakarii prezidentův souběžný útok na domácí elity mluvící politicky korektním jazykem a podezřelé cizince. "Nemáme užívat toto slovo. Víte, co jsem? Jsme nacionalista, ok? Jsem nacionalista. Nacionalista. Nic špatného. Používejte to slovo," cituje politolog říjnový projev amerického prezidenta. Dodává, že Trump později vysvětlil, že pod tímto pojmem míní lásku k vlasti, která ovšem hraje "druhé housle" a dává veškeré své bohatství jiným, kteří se vůči ní nechovají patřičně.

Netanjahu zase dlouhodobě argumentuje, že Izrael si zaslouží mnohem lepší postavení mezi zeměmi světa, což prezentoval již ve své knize z roku 1993, ve které izraelský nacionalismus charakterizoval jako agresivní a neapologetický, připomíná Zakaria. Konstatuje, že nehledě na enormní nárůst izraelské síly a bezpečnosti v důsledku smíření s historickými nepřáteli, případně jejich úpadku, Netanjahu dále razí argument, že svět stojí proti židovskému státu.

Pochopit náladu doby   

Navzdory pozici obětí, do které se staví většina populistů, je nacionalismus zřejmě nejrozšířenější ideologie v dnešním světě, poukazuje politolog. Pokládá řečnickou otázku, zda snad nějaký americký politik dnes nevystupuje ve prospěch zájmu USA, a proto by se skutečná debata měla točit ohledně dalších hodnot, například svobody a rovnosti, a jejich priority chvílích, kdy stojí proti sobě.

Největší zastánci kapitalismu jako Friedrich Hayek či Milton Friedman vždy upřednostňovali globalizaci a ekonomickou svobodu před nacionalistickým protekcionismem a kontrolou, připomíná Zakaria. Domnívá se, že tito a jim podobní liberálové nebezpečně podcenili sílu syrových, emotivních nacionalistických apelů, protože dlouhá staletí považují nacionalismus za iracionální záležitost, kterou lidé opustí, jakmile zmoudří a svět se propojí.

Již zmíněný Berlin ovšem předpověděl, že nacionalismus bude předvídatelnou reakcí na rozsáhlou globalizaci a situaci přirovnal k ohýbané větvi, která se jednou musí vymrštit zpět, vysvětluje politolog. Konstatuje, že populističtí nacionalisté naopak rozumí přitažlivosti své ideologie.

"Nedávno jsem se zeptal Bolsonarova stoupence, zda ho oslovily především ekonomická opatření (protržní a reformní), nebo kulturní nacionalismus brazilského prezidenta. Stoupenec odpověděl: Nacionalismus je jádro strany, ekonomika je pouze o efektivitě a růstu," pokračuje Zakaria. Domnívá se, že toto stále nepochopili mnozí v USA, především Demokratická strana, která řešení svých problémů spatřuje v ekonomickém posunu doleva.

Demokratický senátor Bernie Sanders například tento týden odhalil svůj nový plán na bezplatné zdravotnictví, který by si žádal navýšit daňové výnosy o 2-3 bilionu dolarů, k čemuž se okamžitě přihlásili další čtyři potenciální demokratičtí kandidáti pro příští prezidentské volby, uvádí politolog. Připomíná, že Trump mezitím tweetuje o údajné snaze demokratů nechat otevřené americké hranice a trvá na tom, že pouze on dokáže USA ochránit a vynucovat dodržování zákona. "Co když Trump chápe současné nálady lépe než Sanders?" ptá se Zakaria.   

Související

Evropská Unie

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří politolog

EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se pak jeví jako příliš nákladná, vysvětluje politolog Merk Leonard v komentáři pro server Politico. Ředitel think tanku European Council on Foreign Relations dodává, že vytváření společenství kolem uhlí a oceli, prostředků k výrobě zbraní, dokázalo změnit evropské nepřátele v přátele.

Více souvisejících

globalizace nacionalismus Benjamin Netanjahu Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy