Konec globalizace? Svět ovládl nacionalismus, naznačuje známý politolog

Úterní volební vítězství Benjamina Netanjahua má mnoho vysvětlení, která souvisejí se specifickou situací Izraele, například s ekonomickým boomem v zemi, stabilní bezpečností a politickým talentem znovuzvoleného premiéra, konstatuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post vysvětluje, že výsledek voleb je zároveň součástí mnohem širšího fenoménu, v rámci něhož sílí ve světě populistický nacionalismus, na což středové a levicové strany nedokážou odpovědět.

Zapálená snaha nedoceněných

Rétorika populistického nacionalismu klade důraz na nepřátelský vnější svět, přistěhovalce beroucí lidem práci a oslabující bezpečnost země, lhostejnost kosmopolitní městské elity, která z celého procesu profituje, a potřebu silného lídra, který se postaví za národ proti liberálům v jeho středu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že tuto argumentaci předkládají v různých obměnách Netanjahu, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Nerendra Módí, Viktor Orbán, Jarosław Kaczyński, Jair Bolsonaro, zastánci brexitu a Donald Trump.

Filozof Isaiah Berlin v roce 1972 napsal, že nacionalismus vyjadřuje zapálenou snahu nedoceněných zařadit se mezi přední kultury světa, přičemž za místo zrodu moderního nacionalismu označil Německo, které bylo posedlé hledáním "svého místa pod Sluncem", poukazuje politolog. Varuje, že stejné nálady - mentalitu oběti - lze nalézt v moderní verzi i mezi bohatými a mocnými státy.

"Podívejme se na Putinovo tvrzení, že Rusko je Západem od studené války zatlačováno, čínskou posedlost svým ponížením po opiových válkách, stížnosti izraelské pravice, že svět je vůči Izraeli zaujatý, a Trumpovo neustálé opakování, že všichni cizinci - od Mexičanů přes Číňany po Evropany - tyjí na úkor Spojených států," píše komentátor. Vysvětluje, že uvedení politici slibují nápravu situace a povýšení svých zemí na "pravé" místo ve světě.

Skutečnost, že Trump začal používat pojem nacionalismus odráží podle Zakarii prezidentův souběžný útok na domácí elity mluvící politicky korektním jazykem a podezřelé cizince. "Nemáme užívat toto slovo. Víte, co jsem? Jsme nacionalista, ok? Jsem nacionalista. Nacionalista. Nic špatného. Používejte to slovo," cituje politolog říjnový projev amerického prezidenta. Dodává, že Trump později vysvětlil, že pod tímto pojmem míní lásku k vlasti, která ovšem hraje "druhé housle" a dává veškeré své bohatství jiným, kteří se vůči ní nechovají patřičně.

Netanjahu zase dlouhodobě argumentuje, že Izrael si zaslouží mnohem lepší postavení mezi zeměmi světa, což prezentoval již ve své knize z roku 1993, ve které izraelský nacionalismus charakterizoval jako agresivní a neapologetický, připomíná Zakaria. Konstatuje, že nehledě na enormní nárůst izraelské síly a bezpečnosti v důsledku smíření s historickými nepřáteli, případně jejich úpadku, Netanjahu dále razí argument, že svět stojí proti židovskému státu.

Pochopit náladu doby   

Navzdory pozici obětí, do které se staví většina populistů, je nacionalismus zřejmě nejrozšířenější ideologie v dnešním světě, poukazuje politolog. Pokládá řečnickou otázku, zda snad nějaký americký politik dnes nevystupuje ve prospěch zájmu USA, a proto by se skutečná debata měla točit ohledně dalších hodnot, například svobody a rovnosti, a jejich priority chvílích, kdy stojí proti sobě.

Největší zastánci kapitalismu jako Friedrich Hayek či Milton Friedman vždy upřednostňovali globalizaci a ekonomickou svobodu před nacionalistickým protekcionismem a kontrolou, připomíná Zakaria. Domnívá se, že tito a jim podobní liberálové nebezpečně podcenili sílu syrových, emotivních nacionalistických apelů, protože dlouhá staletí považují nacionalismus za iracionální záležitost, kterou lidé opustí, jakmile zmoudří a svět se propojí.

Již zmíněný Berlin ovšem předpověděl, že nacionalismus bude předvídatelnou reakcí na rozsáhlou globalizaci a situaci přirovnal k ohýbané větvi, která se jednou musí vymrštit zpět, vysvětluje politolog. Konstatuje, že populističtí nacionalisté naopak rozumí přitažlivosti své ideologie.

"Nedávno jsem se zeptal Bolsonarova stoupence, zda ho oslovily především ekonomická opatření (protržní a reformní), nebo kulturní nacionalismus brazilského prezidenta. Stoupenec odpověděl: Nacionalismus je jádro strany, ekonomika je pouze o efektivitě a růstu," pokračuje Zakaria. Domnívá se, že toto stále nepochopili mnozí v USA, především Demokratická strana, která řešení svých problémů spatřuje v ekonomickém posunu doleva.

Demokratický senátor Bernie Sanders například tento týden odhalil svůj nový plán na bezplatné zdravotnictví, který by si žádal navýšit daňové výnosy o 2-3 bilionu dolarů, k čemuž se okamžitě přihlásili další čtyři potenciální demokratičtí kandidáti pro příští prezidentské volby, uvádí politolog. Připomíná, že Trump mezitím tweetuje o údajné snaze demokratů nechat otevřené americké hranice a trvá na tom, že pouze on dokáže USA ochránit a vynucovat dodržování zákona. "Co když Trump chápe současné nálady lépe než Sanders?" ptá se Zakaria.   

Související

Evropská Unie

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří politolog

EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se pak jeví jako příliš nákladná, vysvětluje politolog Merk Leonard v komentáři pro server Politico. Ředitel think tanku European Council on Foreign Relations dodává, že vytváření společenství kolem uhlí a oceli, prostředků k výrobě zbraní, dokázalo změnit evropské nepřátele v přátele.

Více souvisejících

globalizace nacionalismus Benjamin Netanjahu Donald Trump

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy